Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
13912 kez okundu
H. Vehbi Coşkun
H. Vehbi Coşkun
bilgi@kanal23.com
 ATAN+TUTAN= 3 PUAN!
14 Mart 2017 01:31


Göztepe karşısında elde edilen farklı galibiyetin yanı sıra ortaya koyduğu pozitif futbolla sezonun en iyi performansını sergileyen Elazığspor, Bandırma’ya giderken; oyuncuların “rehavet”e kapılma tehlikesini düşünüp, sonuçtan endişelenmemek mümkün değildi…
Bir önceki iç saha maçında Ş. Urfaspor’u farklı mağlup eden Bandırmaspor’un, bir hafta sonra Manisa deplasmanında yarım düzine gol yemesi, rehavete kapılarak rakibi küçümseme hatasından kaynaklanırken, Elazığspor’un da aynı akıbete uğramaması için ayakların yere basması ve işin baştan sıkı tutulması gerekiyordu?..
“Kazanan takım bozulmaz” ilkesine sadık kalan Teknik Direktör Bayram BEKTAŞ, Göztepe karşısında her hattıyla başarılı olan 11’i bozmazken, doğrusu Türkiye genelinde beklenildiği gibi meteoroloji verileri bir hafta önceden Bandırma’da olumsuz hava ve saha şartlarıyla karşılaşılacağını duyurduğu için teknik heyet oyuncu tercihlerinde bu faktörü çok önceden hesaba katmalıydı...
Hem kuvvetli “rüzgâr”, hem de “yağış” iki olumsuz etken olarak hava şartlarını anormâl hâle getirirken, drenaj sisteminin yetersizliği de su birikintileriyle kaplanan zeminden dolayı oyun alanını topun kullanılmasına imkân vermeyecek bir hâle dönüştürmüştü!
                                           ***
Hava ile saha şartları her iki takım oyuncuları için de fizik ve kuvvet unsurlarını ön plâna çıkarırken, “teknik” özellikler ister istemez geçerliliğini yitirmişti Bandırma’da...
Köşe gönderlerini yere yatıracak ölçüde kuvvetli esen rüzgârı arkasına alıp ilk yarıda işi bitirmek mi, yoksa ilk yarıda rüzgâra karşı baskıya dayanıp 2. Yarı’da işi bitirmek mi “akılcı” ve “geçerli” bir strateji olur, top-kale seçiminde bugüne dek hep tartışılan bu tercih; Elazığspor’u rüzgâra karşı oynatırken, su birikintileriyle kaplı zemin mücâdele gücünü en az ikiye katlamayı gerektirecek durumdaydı!..
Başlama düdüğüyle birlikte sürekli tazelenen ve ilk anlardaki “klasik” ev sahibi baskısı zannedilen Bandırmaspor atakları, rakip takımın rüzgârı da arkasına alarak oyunu Elazığspor yarı alanına yıkması neticesinde gittikçe daha etkili olmaya başlarken, ceza alanı dışından atılan şutlar çerçeveyi bulmadı belki ama sağ ve sol kanattan yapılan ortalar “yan top zaafı” yaşayan bordo-beyazlı temsilcimizin, renktaşına net gol pozisyonları vermesine sebep oldu?..
İlk 45 dakika boyunca sahasından çıkamayan Elazığspor, rakip ceza alanına bir kez girebilirken, Kaleci Çağlar; birini hatalı olarak son anda 6 pasın önüne çeldiği, biri Üstün’ün vuruşunda mutlak golü ayaklarıyla önlediği, ayrıca Atabey ile Gökhan’ın iki ayrı kafa vuruşunda da mükemmel reflekslerle kurtardığı 2 net pozisyon daha olmak üzere takımını en az 4 gol yemekten kurtardı!..
İlk Yarı boyunca her an gol atabileceği sinyâlini veren rakip Bandırmaspor’u “ne yapacak?” diye izleyen Teknik Direktör Bayram BEKTAŞ, baskı yiyen takımını rahatlatacak hiçbir önlem alamazken, hakemin ilk yarıyı bitiren düdüğü imdada yetişti ve Elazığspor toplam 6 pozisyon verdiği rakibine tek tehlike yaşatamadığı bu bölümde “tutan” diye nitelenen Kalecisi Çağlar sayesinde ve mucîze eseri gol yemeden soyunma odasına gitti?..
                                           ***
2. Yarı’da rüzgârı arkasına alan Elazığspor’dan rakibin ilk yarıda yaptığı gibi atak oynamasını ve baskı kurmasını bekleyenler Bandırmaspor’un attığı golle şaşkınlık yaşarlarken, Ozan’ın kafasından seken topu İlk yarıda Onur’un engelleyemediği aynı pozisyonda kafayı vuran ancak gol yapamayan Atabey, bu kez yine Elazığspor Savunması’nın yan top zaafından istifade ederek Hakan’ın yükselemediği pozisyonda kafayı vurarak kaleye gönderdi, golü önlemeye çalışan Mehmet YİĞİT ne yazık ki topu kendi ağlarına yolladı?
Mehmet YİĞİT’in kendi kalesine gol ve de goller attığını belirterek eleştiri getirenlere, kalesini korumak amacıyla varını yoğunu ortaya koyan ve olağanüstü çaba sarfeden Mehmet’in sorumluluk üstlendiğini görmeleri, riske girmeden sahada dolaşması durumunda genç futbolcumuzun böyle şanssızlıklar yaşamasının söz konusu olmayacağını bilmeleri ve takdir etmeleri gerektiğini hatırlatalım!..
Geriye düşen Elazığspor’da teknik kapasitesi yüksek olan CAJIC, hava ve saha şartlarından etkilendiği kadar Elazığspor’un savunmada kalışından da olumsuz etkilenince oyundan alındı ve böylece mağlup duruma düşünceye kadar hamle yapmayı düşünmeyen Bayram BEKTAŞ, nihâyet CAJIC’in yerine DIARRA’yı oyuna sürerek doğru olanı yaptı ama nedense yine geç kaldı?
Daha sonra 90’da Youssef-Berk değişikliğini yapan Bayram hoca, alışkanlığını devam ettirdi ve nedense 3. oyuncu değişikliğine yine gerek duymadı?
Yenik durumdan kurtulmak için can havliyle öne çıkan Elazığspor’da, Youssef’in plasesini kurtaran Bandırmaspor Kalecisi Okan, Göztepe Maçı’ndaki 3. Golümüz’ün kopyası gibi yine Youssef’in ortasına KEHINDE’nin kafa vuruşunda çaresiz kaldı ve skor eşitlendi...
Kapanır gibi olan Elazığspor’un üstüne gelen Bandırmaspor bir 10 dakika daha topa ve oyuna hâkim olurken, biri yan direğe çarpan öteki Çağrı’nın kornere atarak önlediği 2 tehlikeyi atlatan Elazığspor, KEHINDE’nin asistinde DIARRA’nın kalecinin üstüne giden şutundan sonra, bu kez TRAORE’nin ortasında yine KEHINDE’nin kafasıyla golü buldu ve ummadığı anda maçı kazandı?
Göztepe karşısında elde edilen farklı galibiyet Bandırma’da alınan 3 puanla anlam kazandı...
Bu sezon ilk kez üst üste 2 galibiyet alan Elazığspor, daha net fırsatları değerlendiremeyen renktaşı Bandırmaspor’u mağlup ettiyse şayet, bu galibiyette en önemli pay; futbolda büyük önem taşıyan “tutan” olarak nitelenen Kaleci ÇAĞLAR ile “atan” diye nitelenen KEHINDE gibi hava toplarında net üstünlüğü olan bir santrafora sâhip olmasındandır!..

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
16 Ekim 2017 14:30
11656 kez okundu
02 Ekim 2017 08:02
14712 kez okundu
25 Eylül 2017 06:33
14616 kez okundu
16 Eylül 2017 07:13
14610 kez okundu
10 Eylül 2017 03:44
14580 kez okundu
05 Eylül 2017 17:15
14711 kez okundu
28 Ağustos 2017 14:54
14755 kez okundu
21 Ağustos 2017 14:57
14691 kez okundu
15 Ağustos 2017 14:26
14432 kez okundu
08 Ağustos 2017 01:28
14407 kez okundu
13 Temmuz 2017 00:50
14462 kez okundu
21 Haziran 2017 01:14
14415 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ÜMRANİYE-ELAZIĞ
148 kez görüntülendi
ELAZIĞ-RİZE
405 kez görüntülendi
GİRESUN-ELAZIĞ
425 kez görüntülendi
ELAZIĞ-BALIKESİR
363 kez görüntülendi
TELEFİNAL-Ç.RİZE
325 kez izlendi
ELAZIĞ 3-1 Ç.RİZE
450 kez izlendi
GİRESUN 0-0 ELAZIĞ
420 kez izlendi
ELAZIĞSPOR AÇIKLAMA
537 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR