Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
14093 kez okundu
H. Vehbi Coşkun
H. Vehbi Coşkun
bilgi@kanal23.com
GALİBİYETE RAĞMEN?..
20 Mart 2017 02:09


Son 2 haftada 6 puan elde eden ve bu sezon ilk kez üst üste 2 galibiyet alabilen Elazığspor, Adana Demirspor Maçı’na morâlli, daha da önemlisi özgüven duyarak çıkacaktı...
Göztepe Maçı’ndaki gereksiz kötü tezahüratlar nedeniyle Passolig kartları bloke olan 3 bin civarındaki taraftarından yoksun olmak, Elazığspor için tek dezavantaj olarak görünüyordu müsabaka öncesinde...
Bandırma’daki tufan ve kötü saha şartlarından sonra Elazığ’da futbol için “mükemmel” denilebilecek bir hava ve Atatürk Stadyumu’nun rakipleri imrendiren halı misâli zemini, Adana Demirspor maçı öncesinde gole ulaşmak için topu kullanmak ve oyun kurmak zorunda olan ev sahibi Elazığspor için avantaj sayılacaktı elbette.
Gerek TFF’nin Elazığspor’a haksızlık yaptığına inanan, gerekse Samsunspor’un affa uğrayan fiillerini “Samsunlu Bakan’ın” desteğine bağlayarak Elazığ’ın ve Elazığspor’un “sahipsizliği”nden dert yanan bordo-beyazlı taraftarların takımlarına destek olmak için tribünlere koşmaları, sevindirici gelişmelerdi...
Adana Demirspor Taraftarı’nın Elazığ deplasmanında parmakla sayılacak ölçüde azınlıkta kalması; gerek iddiâsızlık, gerekse câmiadaki taziyeden kaynaklansa da pek alışkın olunmadık bir durumdu?
Elazığspor Taraftarı’nın Adana Demirspor Câmiası’na başsağlığı dileğini ilettiği pankart küçük olsa da anlamı alkışlanacak büyüklükteydi!..
Hele bordo-beyazlı takımımıza destek olmak amacıyla düzenlenen bir organizasyonla maraton tribününe alınan engelli vatandaşlarımızın ellerindeki kartonlarla sergiledikleri “Elazığspor aşkı engel tanımaz” kareografisi yine takdir edilecek güzellikteydi!..
Stadyum kapılarının geç açılması, açık bulundurulan sınırlı turnike girişleri önünde yine kuyruklar oluşmasına ve çile çekmeye mahkûm edilen taraftarın sabrının tükenmesine ve isyan etmesine sebep oldu?..
                                        ***
Karşılaşmanın teknik analizine geçmeden önce; Elazığspor’un galip oynadığı anlarda bile gerek rakip oyuncuların, gerek Teknik Direktör Engin İPEKOĞLU başta olmak üzere Adana Demirspor yedek kulübesinde bulunan görevliler ile oyuncuların, gerek basın tribününde yer alan rakip takımın 18’de bulunmayan futbolcularının tahriklerine kapılan herkesin, daha sâkin olmaları gerektiğini belirtelim...
Özellikle hakemin tribüne gönderdiği rakip Teknik Direktör Engin İPEKOĞLU’nun sürekli hakemlerle uğraşması, tribüne giderken de Elazığspor Taraftarı’nı tahrik etmesi, müsabakanın son düdüğüyle birlikte Elazığspor Teknik Direktörü Bayram BEKTAŞ ile bordo-beyazlı futbolcuların rakiplerini teskin ve teselli etmek üzere olsa da oyun alanına girip söz dalaşı ve itiş kakışta bulunmaları, yapılmaması gereken çok hatalı davranışlardı?..
                                        ***
Teknik Direktör Bayram BEKTAŞ’ın, Göztepe karşısında hem futbol hem sonuç, Bandırma önünde ise sonuç olarak arzulanan başarıyı elde eden 11’i hiç bozmadan Adana Demirspor Maçı’nda sahaya sürmesi, yani oyuncu tercihleri gibi dizilişteki 4-2-3-1 tercihi de doğruydu...
Oyuna atak başlayan bordo-beyazlı takım, bir önceki iç saha maçında Göztepe karşısında erken gollerle elde edilen galibiyetin etkisinden olacak ki, Adana Demirspor karşısında aynı sonuca ulaşmak amacıyla bir ân önce gol bulabilmenin telâşındaydı?..
İşi baştan sıkı tutup tempo yapmak ve gole ulaşmak elbette “doğru strateji” olarak görülebilir ama, Elazığsporlu oyuncuların yersiz telâşı sonucu ortaya çıkan panik, bir de 1-0 geriye düşen bordo-beyazlı takımın baskı altına girmesine ve gerçek performansını sergileyememesine sebep oldu...
Basit oynamak ve topu kullanmak dururken, “olduğundan fazla” davranmaya çalışarak “ekstra” işler yapmaya çabalayan bordo beyazlılar, uzun süre mağlup oynamanın stresiyle mücâdele ederlerken, galip oynamasına rağmen teknik heyeti ve oyuncularıyla Adana Demirspor Takımı’nın aşırı gergin hâli de dikkât çeken önemli bir husustu?
Elazığspor’un yediği gol yine bir türlü önlenemeyen “yan top zaafı”ndan kaynaklanırken, köşe vuruşundan gelmesine rağmen arka direkte yer almayan ve arkadaşlarına adam aldırmayan Kaleci Çağlar’ın yanı sıra hemen her maçta savunma hatalarından bahsettiğimiz Hakan yine yerinde değildi ve yine bomboş durumdaki rakip oyuncu Tiago antrenman rahatlığında kafayı vurdu ve golü attı!.. 
                                        ***
Gol atmayı beklerken kalesinde golü gören Elazığspor, rakibin 35. Dakika’da Tiago gibi etkili bir silahının 2. İhtar sonucu kırmızı kartla oyun dışı kalmasıyla rahatlaması gerekirken, Bayram BEKTAŞ’ın -B- plânının olmayışı dolayısıyla 10 kişi kalan rakibi karşısında aynı oyun düzeniyle ve aynı dizilişle oyuna devam etti, bu sebeple de golü buluncaya ve skoru eşitleyinceye dek her geçen dakika gereksiz bir stres yaşadı...
Rakip oyuncu Onur AKBAY’ın maçın başında sakatlanması, Tiego’nun atılmasıyla da 10 kişi oynayan Adana Demirspor’a karşı büyük bir avantaj elde eden Elazığspor’un rakip takımın hücumda en etkili ismi olan POTE’yi Ozan’la birlikte neredeyse 4 savunmacıyla kontrol etmesi çok büyük hataydı?
2. Yarı’ya CAJIC’in yerine DIARRA’yı alarak başlayan Teknik Direktör Bayram BEKTAŞ, genelde oyuncu değişikliklerinde geç davranmasına rağmen bu hamleyi çok erken yaptı, 2. Yarı’da gördük ki DIARRA hem rakibe pres yapmakta, hem de 2. Yarı’da takımı öne taşımada büyük zorluk yaşadı?..
Oyunu hem defansif, hem de ofansîf olmak üzere 2 yönlü oynayan TRAORE, attığı 2 mükemmel golün yanı sıra oyun alanında ayak basmadık yer bırakmayarak takımına olan katkısıyla “Maç’ın adamı” olmaya hak kazandı!..
Ülke spor kamuoyunun dikkâtini çeken KEHINDE’ye rakipler önlem alsalar da, daha önce belirttiğimiz gibi kafa hâkimiyeti kadar “son vuruş” anlamında ayaklarına hâkim olmayan Nijeryalı oyuncu, rakip savunmaları yıpratmak konusunda Elazığspor’un en etkili ismi olduğunu dün bir kez daha gösterdi...
Bayram hoca DIARRA’yı oyuna almada erken davranıyor ama, inşallah bu süreklilik kazanan tercihiyle oyundan çıkan ilk oyuncu olarak dikkât çeken CAJIC’i kaybetmez?
Daha sonra 89’da Tom-Berk değişikliğini yapan Bayram hoca, oyuncu değişikliği konusunda olumsuz ısrarını devam ettirirken, 15-20 dakikalık süreler olsa da oynama şansı tanıyarak maç kondisyonlarını artırmak yerine, kenarda oturmaya mecbur ettiği oyunculardan yine Mesut SARAY’ı 90+1’de oyun alanına sürdü ve gerekeni değil yine tahmin edilen tercihini yaptı? 
Elazığspor üst üste 3. Galibiyetini elde ederken, tüm bu eksiklerine rağmen sevindirici olan ateş hattından başladığı çıkışını sürdürdü ve topladığı 9 puanla rahatladı!..
Son 3 Maç'ta kadro istikrarıyla başarılı olan Elazığspor, ezelî rakibi Malatyaspor'a karşı cezaları nedeniyle oynatamayacağı Çağrı ile Tom'un yokluğunda bakalım oyuncu tercihinde nasıl bir yenilik yapacak, Bayram hoca kenarda oturttuğu ve süre tanımadığı oyuncuları sahaya sürüp nasıl verim alacak?

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
18 Mart 2018 16:57
311 kez okundu
11 Mart 2018 05:20
1744 kez okundu
07 Mart 2018 15:19
992 kez okundu
26 Şubat 2018 17:01
1144 kez okundu
18 Şubat 2018 15:50
2798 kez okundu
11 Şubat 2018 15:44
5679 kez okundu
05 Şubat 2018 14:03
14278 kez okundu
28 Ocak 2018 16:49
14455 kez okundu
22 Ocak 2018 13:41
14902 kez okundu
24 Aralık 2017 04:38
15508 kez okundu
18 Aralık 2017 02:44
15125 kez okundu
10 Aralık 2017 16:55
15080 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GAZİŞEHİR
126 kez görüntülendi
SAMSUN-ELAZIĞ
107 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ÜMRANİYE
181 kez görüntülendi
Ç. RİZE-ELAZIĞ
288 kez görüntülendi
DUYURU
45 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
75 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
152 kez izlendi
Ç.RİZE 1-1 ELAZIĞ
372 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR