Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
14115 kez okundu
H. Vehbi Coşkun
H. Vehbi Coşkun
bilgi@kanal23.com
MALATYA VE GELECEK HESABI?
04 Nisan 2017 07:28


Göztepe’yi mağlup ederken 90 dakikaya yayılan pozitif futboluyla dikkat çeken Elazığspor, kamuoyu zoruyla yapılan doğru oyuncu tercihleri ve doğru dizilişle çıkmıştı oyun alanına…
5 Maçın ardından nihâyet evinde maç kazanan Elazığspor’un ilk yarısını 4-1 galip bitirdiği o müsabakada dahi oyuncu değiştirme gereğini duymayan teknik direktör Bayram BEKTAŞ, son 9 dakikada 2 oyuncu değişikliği birden yapmıştı?
Bandırma deplasmanında ilk yarıda rakip kaleye gidemeyen Elazığspor, rakibin yapamadığını yapıp KEHINDE’nin kaydettiği 2 golle maçı kazanırken; 58. Dakika’da yerinde bir değişiklik yapan teknik adam, 90. Dakikada yaptığı 2. bir değişiklikle yetinmiş, 3. oyuncu değişikliğine gerek bile duymamıştı?
Adana Demirspor karşısında TRAORE’nin bireysel 2 golü ve biri penaltıdan, öteki ofsayt kokan 2 gol daha bularak maçı kurtaran Elazığspor; biri 2. Yarının başında, ötekiler de 88 ve 90. Dakika’da olmak üzere 3 değişiklik yaparken, Bayram hoca eleştirilere karşılık değişiklik yapmamasının ya da son 5 dakikada 2 değişiklik uygulamasının haklılığına gerekçeler aramakla meşguldü?
Neticede Malatyaspor Maçı öncesinde Çağrı ile Tom’un cezalı duruma düşmeleri sonucu son 3 maçı kazanan takım zorunlu olarak bozulunca, B plânı da olmayan Bayram BEKTAŞ’ın ısrarla oyuncu değişikliği yapmamasının cezasını Elazığspor çekti ve önceden tahmin ettiğimiz gibi yeterli sürelerde forma şansı tanınmayan yedek oyuncuların maç kondisyonları da yeterli olmadığı için bordo-beyazlılar sahada çok zor durumlara düştü!..
                                                        ***
Göztepe Maçı haricinde öteki 2 karşılaşmanın nasıl kazanıldığını iyi analiz edemeyen Teknik Direktör BEKTAŞ, galibiyetlerin rehâvetiyle eksiklerimizi görüp gidermeyi de beceremeyince, kaçınılmaz son “perşembenin gelişi” misâli önceden belli olmuştu!..
Millî maç arasında yorgun oyuncular dinlendirilebilirdi elbette ama; sakatlıktan çıkmış, ya da ara transfer döneminde takıma katılmış olan ve hazır olmadığı belirtilen isimlere “tatil” de neyin nesiydi, üstelik Malatyaspor Derbisi arefesinde?
Eh, hocalarının gidişine engel olan oyuncuların istek ve taleplerine dayalı bir düzende, teknik adamın futbolcularına olan diyet borcu, izin iptâli ya da kısıtlamasına nasıl elverecekti ki?
                                                        ***
Malatyaspor’un sahasının zemin bozukluğu, Elazığspor’un İstanbul’a seyahâtini nasıl zorunlu kıldı?
Geçmişte TFF tarafından verilen “saha kapatma” cezasının uygulanması durumunda “müsabakanın oynanacağı tarafsız sahanın tespitinde deplasman takımına katedeceği mesafeden daha uzak bir yer önerilemez “ ilkesi, en azından bu maçın bölgede yer alan, K. Maraş, G. Antep, Sivas, D. Bakır benzeri bir kentte oynanmasına imkân verebilirdi?
Elazığspor, 3 saat önce gidebileceği, konaklama ihtiyacı bile duymayacağı bir deplasman dururken, uçuş ve konaklama masrafları gibi ekonomik zarara, ayrıca yol yorgunluğu ve rakım benzeri birçok dezavantaja kurban edildi?
Yıldırım DEMİRÖREN Yönetimi’nin iktidara yaranarak koltuğu koruma anlayışı göz önüne alınacak olursa, siyasî nüfuzu Elazığ’dan kat kat fazla olan Malatya’nın TFF nezdinde de ağır bastığı saha tespitinden çok net belli olmuştur!..
Elazığ-Malatya rekabetinde önceden hesaplanması gereken olumsuzluklar ve taraftarların 1000 km gibi uzun bir mesafade karşı karşıya gelebilme ihtimâlleri ve doğabilecek nâhoş olaylara karşılık yapılan itiraz sonuç vermediyse, bu durum ülke spor kamuoyuna yapılacak açıklamalarla maçtan sonra değil, müsabaka öncesinde yankı bulacak ve kamuoyu oluşturacak bir seviyeye taşınmalıydı?
Testi kırılmadan tedbir almak önemli ve doğrudur?
Hele Koray GENÇERLER gibi bırakın böyle bir derbiyi yönetme yeterliliğini, normâl bir maçta dahi taraftar ve oyuncuların etkisinde kalarak düdük çalan bir hakeme, yine müsabaka öncesinde “MHK değiştirmez” diye itirazda bulunmaktan kaçınmak çok yanlış bir düşünceydi, zirâ; Ülke kamuoyuna “Hakem GENÇERLER’i istemiyoruz!” şeklinde yankı bulacak bir açıklama yapmak, değiştirilmese bile hakemin Elazığspor’un aleyhine davranmasına ve rakip taraftar ile oyuncuların etkisinde kalmasına mani olabilirdi ama maalesef yapılmadı?..
                                                        ***
BINYA, Berk ve DIARRA, Bayram BEKTAŞ’ın bu maça kadar yeterli süre vermediği için maç kondisyonu yeterli olmayan, bu nedenle de oyuncu değişikliğinde 2’si dışarı alınan oyunculardı?
Berk’in dışarı alınmasa bile yetersizliği belliydi ama Hakan’ı Tom’un yerine görevlendirecek, Adem’i de savunmanın sağına yerleştirecek tercihi yapamayan Bayram hoca, BINYA’yı oynatmakla Elazığspor’un defansını zayıflattı ve Adana Demirspor Maçı’nı kurtaran TRAORE’yi önliberoda tek bırakarak defans yapmaya mecbur edip, takımın hücum gücünü bitirdi?
DIARRA da TRAORE gibi ayağına gelen 5 topu rakibe ikrâm ederken, başarıyla pres yapan ve alan daraltarak Elazığspor’un organize olmasını engelleyen Malatyaspor, attığı tek golde de olduğu gibi hücuma çıkarken top kaybeden bordo-beyazlı takımdan kaptığı toplarla atak üstüne ataklar geliştirdi!
Maç’ın genelinde topa ve oyuna hâkim olan, ayağa isâbetli paslarla sahaya yayılan Malatyaspor, çok gününde olmasa da 90 dakikada rakip kaleye ancak 2 kez gidebilen Elazığspor’a hem pozisyon, hem oyun hem de neticede üstünlük sağladı ve 3 puanı kazandı!
Rekabette son 3 maçı kazanan Malatyaspor, Elazığspor’un üstünlüğüne son vererek galibiyet sayılarını da, atılan ve yenilen golleri de eşitlemiş oldu?
                                                        ***
Başakşehir’de stadyumdaki Elazığlılar’ın çoğunluğu Elazığ, İzmir ve Ankara’dan gelenlerden oluşuyordu ve tribünde yer alıp da İstanbul’da ikâmet edenlerden daha fazla bir yekûn tutuyordu…
Sayıdan ziyâde bordo-beyazlı taraftarlar yaptıkları tezahüratlarla takımlarını ateşlemeye çalışsalar da ne yazık ki Elazığsporlu oyuncular taraftarları kadar maça konsantrasyon sağlayamamışlardı?
Stadyumda gerilen ortam ve maç sonunda oyun alanında yaşanan arbedenin sorumlusu Elazığspor galibiyetleriye âdeta “sevindirik” olan gerek tribünleri, gerekse oyuncularımızı tahrik eden Malatyaspor’un teknik direktörü İrfan BUZ ve bırakın teknik alanı O’nu oyun alanına girmesine rağmen uyarmaktan çekinen 4. Hakem ile kıdemli yardımcı hakemdi!
Galibiyete rağmen aklıselim davranamayan, gözünü kan bürümüş holigan anlayışlı provokatör saldırganların dönüş yolunda sergiledikleri câni tavırlar, bereket versin ki her iki taraftan da can kaybına yol açmadan atlatıldı!
                                                        ***
Elazığspor en azından beraberlikle tamamlayacağı maçı, yanlış oyuncu tercihleri ve isâbetsiz değişiklikler nedeniyle sırf teknik yönetimin izâh ettiğim zincirleme hataları yüzünden kaybetti!..
Bayram BEKTAŞ; takım sevk ve idâresi, oyuncu tercihi, taktik ve strateji, oyuna kenardan müdahâle, oyuncu değişiklikleri ve süresi, forma adâleti benzeri teknik alandaki yetersizlikleri ile yersiz takıntıları nedeniyle 2. Dönemini yaşadığı Elazığspor’da yine arzulanan başarıyı elde edemedi?
Teknik adam neyse odur, beklemekle ve süre tanımakla teknik adamdan daha fazla verim elde edilemez?
Elazığspor’un konumu tehlikeye girmeden, tıpkı Bayram BEKTAŞ’ın bordo-beyazlı takımda görev üstlendiği ilk dönem olduğu gibi, mevcut yönetim daha bugünden gelecek sezon bu takımı arzulanan hedefe götürebilecek güvenilir bir ismi tespit etmeli ve doğrusunu yapıp geriye kalan 8 haftada takımı tanıma fırsatını vermeli!..

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
22 Ocak 2018 13:41
6611 kez okundu
24 Aralık 2017 04:38
15181 kez okundu
18 Aralık 2017 02:44
14894 kez okundu
10 Aralık 2017 16:55
14873 kez okundu
04 Aralık 2017 20:04
14907 kez okundu
26 Kasım 2017 16:36
15007 kez okundu
19 Kasım 2017 11:25
14809 kez okundu
05 Kasım 2017 15:25
14874 kez okundu
30 Ekim 2017 15:36
15308 kez okundu
24 Ekim 2017 00:41
14835 kez okundu
16 Ekim 2017 14:30
14892 kez okundu
02 Ekim 2017 08:02
15160 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ALTINORDU-ELAZIĞ
32 kez görüntülendi
İSTANBUL-ELAZIĞ
328 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ERZURUM
344 kez görüntülendi
ADANA-ELAZIĞ
518 kez görüntülendi
DETAY HABER KARNE
234 kez izlendi
M.ANALİZ SALIBABA
236 kez izlendi
TELEFİNAL
157 kez izlendi
M.ANALİZ ANIT
385 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR