Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
Mehmet Güleç
Mehmet Güleç
bilgi@kanal23.com
İblis’in Kahrolması İçin: ÖNCE MİLLETİM , ÖNCE ÜLKEM...
11 Nisan 2017 10:38

 İblis’in Kahrolması İçin :

                                                          ÖNCE MİLLETİM , ÖNCE ÜLKEM...

 

İnsanlık Tarihi , DOĞRU  ile YANLIŞ’ın mücadelesinden ibarettir.

 

İnanan her insan için  ilk yanlış , İblis’in kibirlenerek İlahi emre itaat etmemesi ile başlar.

 

Bunun içindir ki, tüm yanlışların, hataların ( İman ehli bakımından günahların) tümünün  temelinde, çıkış noktasında İslâm Hukukuna göre 81 basamağı olan KİBİR duygusu yatmaktadır.

 

Ve esasen kibir ve kibirin  türevleri olan diğer kötü duygular , İblis’in insan kanına ve iç dünyasına sinmiş halinden başka bir şey değildir.

 

Doğru olanı bulmak için baş vuracağımız en temel dayanağımız, nefsimizi ve duygularımızı mutlaka mihenk taşı olarak kabul etmemiz gereken Yüce Yaratıcı’nın “ YAP DEDİĞİNİ YAPMAK, YAPMA DEDİĞİNDEN KAÇINMAK.” düsturudur.

 

Kibir İblisi’nin en önemli basamaklarından birisi ; eldeki tüm belge, gösterge, done...her ne şekilde tarif ederseniz edin tüm delillere rağmen bir hakikate inanmamak ve inkârda direnmektir, yani ; İNAT  ETMEKtir.

 

Bu hususu, bir örnekle izaha çalışalım :

Peygamberimizin İslâm’ı tebliğine karşı en büyük engellemeyi yapanlardan biri olan Ebû Cehil , kendisi ile birlikte hareket edenlere aynen şöyle diyordu : “ ...ARKADAŞLAR, BU MUHAMMED’in DİLE GETİRDİĞİ HUSUSLAR  ve ‘AYET’  DİYE OKUDUĞU KELAMLAR, BİR BEŞER KELAMI OLAMAZ. ÇÜNKÜ O KADAR DOĞRU ve O KADAR ETKİLEYİCİ Kİ, HAKİKATEN  ALLAH TARAFINDAN GÖNDERİLMİŞ  OLSA GEREK. LÂKİN ;

BU BELDENİN BUNCA SOYLULARI ve ZENGİNLERİ OLAN BİZLERDEN BİRİ VARKEN  HEM YOKSUL, HEM ÇULSUZ OLAN BU ÇOCUĞA NİYE GELDİ ?...”

İşte bu mantık, adı şeytan olarak isimlendirilmiş olan en zalim ve en tehlikeli  duygu olan ve tüm benliğine ve kanına işlemiş bulunan KİBİR İBLİSİ’nden başka bir şey değildir.

 

Sadete gelecek olursak :

Ülkemiz ve Milletimizin faydasına olacağı , geçmiş tarihimizde olup bitenler incelendiğinde  aşikâr olan bir hususu ; “ İçinde ben yokum ; o halde istemem “ , “Benim Liderim olmayacaksa olmasa da olur” , “ Benim Partimin dediği olmayacaksa gerek yok” , “ O  olacaksa olmasın daha iyi “ , “ Bu Halk , henüz bu işin doğrusunu seçecek kadar akıllı değil. Bunun için şimdi erken”... gibi kendini aşamamış, ideolojik körlüğün karanlığında kalmış , daha beteri de KİBİR İBLİSİnin tutsağı olmuşluğun göstergesi olan egoizmin çukurunda debelenme...gibi  hâl ve düşüncelerle reddediliyorsa ; bunu yapabilen  bir zihin, Milletini ve Ülkesini  üzecek, İBLİS’i de sevindirecek demektir.

 

Bunun içindir ki, “Önce Milletim, önce Ülkem” diyemeyen bir vatandaş ile, Nasrettin Hoca’nın Fil Hikayesinde olduğu gibi kendini yalnız bırakan yol arkadaşları arasında  bir fark yoktur. Böyle bir zihniyetin doğru olanı yapmamak uğruna  uyduramayacağı bahane, sığınamayacağı yalan, uyarlayamayacağı gerekçe yoktur. Daha kötüsü de, daha da fanatiklerinde korkarım ki , Ülkesine ve Halkına ihanetin bile sınırı yoktur.

 

 

Elbette, “ Herkesin doğrusu ona göre doğru olanıdır.” Maalesef ki bu da doğrudur. Fakat, doğruyu bulmaktaki ölçünüz, mihenk taşınız, bakış pencereniz... yukarda sıraladığım İblisî  duygular hakim ise ve siz tefekkür , muhakeme, basîret, ferâset ve irfan erdemlerinizi harekete geçirmiyorsanız, tabii ki doğru olan doğruyu bulamazsınız.

Esasen , hakikati bulmak çok kolay değildir .Fakat çok da zor değildir. İşte size dosdoğruyu, hakikati bulmanız için çağlar ötesinden gelip çağlar ilerisine yön verecek İMAM ŞÂFÎ’den  müthiş bir ikaz:

“ DOĞRU OLAN TARAFI GÖRMEK İSTİYORSAN , DÜŞMAN OKLARININ İSTİKAMETİNE BAK.”

 

 

Bizi Anlayanlara da, Anlamayanlara da, Anlamak İstemeyenlere de Selâm Olsun...!...

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
20 Kasım 2016 10:34
1773 kez okundu
03 Kasım 2016 12:44
1586 kez okundu
03 Ekim 2016 11:11
1674 kez okundu
01 Eylül 2016 09:28
1881 kez okundu
04 Temmuz 2016 12:01
1914 kez okundu
16 Nisan 2016 17:24
3548 kez okundu
14 Nisan 2016 12:14
2236 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-SAMSUN
88 kez görüntülendi
MERSİN-ELAZIĞ
99 kez görüntülendi
ELAZIĞ-SİVAS
191 kez görüntülendi
MALATYA-ELAZIĞ
389 kez görüntülendi
M.ANALİZ BU HAFTA
23 kez izlendi
TELEFİNAL SAMSUN
21 kez izlendi
M.ANALİZ 21 NİSAN
132 kez izlendi
RATEM
110 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR