Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
945 kez okundu
İbrahim Halil Çelik
İbrahim Halil Çelik
bilgi@kanal23.com
BİLENDİK; BİLİNÇLENDİK
04 Temmuz 2017 16:06

 

       

         BİLENDİK; BİLİNÇLENDİK

       Ramazan , muhteşem bir bilinç, muhteşem bir terbiye   medeniyetidir . Ramazan ayı ,orucuyla ,Kuran’ıyla geldi,  bizim  ,sıradanlaşmış  hayatımızı  gözden geçirdi değiştirdi.Tuttuğumuz oruç bizi tuttu ,hayatın günah çukurlarına düşmekten korudu.

Bize; ‘Ey insanlık, bu gidiş nereye, nereye gidiyorsunuz, kendinize gelin” dedi.

 

Bizler de ,ramazandaki oruçla ,sahurla, seher zikirleriyle ,mukabelelerle ,Kuranla, infakla ,fitreyle, iyilik ve yardımlarla, ikramla, iftarla ,namazla, teravihle, tövbe istiğfarla  Allaha hamd ederek kendimize geldik. ramazan iç ve dış kirlerimizi  temizledi. Allah’ın ilk yarattığı saflıktaki fıtrat insanı olduk, bu güzellik ve mutluluğa ermenin bayramını yaşadık. imanımızı ve insanlığımızı yeniledik.

 

   Dinin ,dindarlığın özü ve merkezi ahlaktır. Bütün ibadetlerin gayesi, bizi ahlaklı birer birey, ahlaklı bir toplum yapmaktır.  Yakın zamanda idrak ettiğimiz oruç ibadeti, bizi ahlaki kemale, olgunluğa  götürmediyse, her türlü ahlaksızlığı ibadetle birlikte sürdürmeye devam ettiysek, o ibadetin rabbimizin katında hiçbir değerinin olmadığına, kabul görmediğine inanmamız lazım.

  Oruç  ve diğer ibadetlerimizi yaparken her can ,her insan gibi üzerimizde hakkını unuttuğumuz anne babalarımız, eşimiz, çocuklarımız, komşumuz, yetim, yolcu, fakir, miskin, dünyanın en ücra köşesinde açlık ve kıtlık içerisinde zorluk çeken  sokağa terk edilmiş her insanın ,milletin ,devletin üzerimizde hakkını unutursak, yaptığımız ibadetler beyhude davranışlardan öteye geçmeyip anlamı da olmayacaktır.

   Kur’an, bizlerin  şâhit (dinin temsilini yaşayan canlı tanığı) olmamızı istiyor. Bu şâhit olma yolunda ciddi engellerle karşılaşsak dahi, gerekiyorsa bu yolda ölüp şehîd olmamızı istiyor. Diğer toplumlar içinde izzetli ve şerefli bir yaşantıyla muasır medeniyet seviyesinin üzerinde olmamızı istiyor .Medeniyetin gerçekleşmesi için ;iyi insan ve adam olmanın zorunlu şartı olan onur ,haysiyet, şeref, adalet ,özü sözü doğru ve dürüst sorumluluk alıp çalışan ,hak hukuk bilen,  ahlak, iz ’an, insaf, vicdan  sahibi sanat, edebiyat, estetik duygu ve düşüncesi yükselmişlik  olmazsa olmaz

 Medeniyet gerçekleştirmenin ilk şartı ,erdem ve fazilet sahibi insanı yetiştirmektir,

Sonra , bu erdem ve fazilet sahibi insanları çağdaş eğitimle yetiştirmek,

Sonra da teknolojik bir güçle hayatı geliştir,güzelleştirmektir.

Unutmayalım ! İlk şart olmadan diğerleri çok anlamlı olmaz

                                                                                             İ.HALİL ÇELİK

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
MANİSA-ELAZIĞ
38 kez görüntülendi
ELAZIĞ - G. ANTEP
165 kez görüntülendi
GAZİŞEHİR-ELAZIĞ
282 kez görüntülendi
ELAZIĞ-SAMSUN
410 kez görüntülendi
M.ANALİZ 'AKSA'
113 kez izlendi
DETAY HABER FHGC
70 kez izlendi
TELEFİNAL 14 KASIM
111 kez izlendi
M.ANALİZ MİNARE
242 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR