Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
14342 kez okundu
H. Vehbi Coşkun
H. Vehbi Coşkun
bilgi@kanal23.com
ATAMAYANA ATARLAR!
15 Ağustos 2017 14:26


Ekonomik zorluklar bir yana, transfer tahtasının açılabilmesi için son âna kadar tedârik edilmeye çalışılan “nakit para” sorununu da aşmayı başaran Sedat KARATAŞ başkanlığındaki yönetim, taraftarın yanı sıra kamuoyunun da takdirini kazanmıştı yeni sezon öncesinde…
Böylece yeni kurulan kadronun, “uyum” sorunu olmasına rağmen sezona iyi bir başlangıç yapma konusunda hazırlık müsabakalarında ortaya koyduğu artılar kadar, göze çarpan yetersizliklerini de dikkâte almak gerekiyordu…
                                            ***
Hazırlık maçları sonuç açısından her ne kadar “ölçü” olmasa da, futbolun gereklerini yerine getirme bakımından pozîtif görüntüler sergileyen Elazığspor’un savunmada daha az sorunlu olmasına rağmen, ofansîf varyasyonları genelde beğeni toplasa da, “golcü” oyuncu eksiğini sürekli dile getirmiştik?..
Güçlü fiziğiyle rakip savunmaları yıpratabilecek MARANHAO, ağırlığı ve bitirici vuruş yoksunluğu dolayısıyla bordo-beyazlı takımın ihtiyacını karşılayacak özellikte bir oyuncu olmadığı gibi, bu yetersizliğinin zaman ya da sabırla giderilecek bir eksiklik olmadığı da bilinmeli!
Kaldı ki ön veya arka direk paylaşımında “pozisyon” bilgi ve sezi eksikliği de belirgin biçimde belli olan MARANHAO, izlediğimiz toplam 4 müsabakada arkadaşlarına top indirme dışında ne yazık ki hiçbir varlık gösteremedi?
Transfer tahtasını açan Elazığspor, yabancılar da dâhil olmak üzere tüm takviye transferlerinin lisanslarını müsabakaya yetiştirirken, MARANHAO’nun tek alternatifi durumundaki Mertan’ın işlemlerinde sorun çıkması ve Altınordu Maçı kadrosunda yer alamayışı, sebep her ne olursa olsun büyük gaftı?..
Maçın başlamasına iki saat gibi kısa bir süre kala beliren bu pürüz, Elazığspor’un Altınordu karşına santrafor mevkînde alternatifsiz çıkmasına yol açtı!..
                                            ***
Ligin en genç ve dinamik kadrosuna sâhip olan, taraflı tarafsız herkesin “örnek” gösterdiği bir yapılanma ile Türk Futbolu’nun geleceği konusunda umut hâline gelen Altınordu, sportîf başarı açısından kamuoyu baskısından uzak ve rahat oluşunun sağladığı avantajla, özgüveni doruk yapmış bir ruh hâliyle çıktı Elazığspor karşısına…
Teknik Direktör Mehmet ALTIPARMAK’ın kısa sürede “takım oyunu” sergiler seviyeye getirdiği ve “takımdaşlık” ruhuyla kenetlenmesini sağladığı bordo-beyazlılar, 6 yeni isimle mücâdele ettiği ligin ilk maçında 4-2-3-1 dizilişiyle beklenmedik ölçüde yüksek tempolu bir müsabaka çıkardılar.
Oyuna iyi başlayan Altınordu sadece genç ve dinamik olan bir ekip görünümüyle kalmadı, ayağa isâbetli paslarla hem topa hem de oyuna hâkim olarak, hakikaten imrenilecek özellikler sergiledi ilk 15-20 dakikada.
Yüksek tempoda, yardımlaşmada, hücumda çoğalmada ve topun arkasına geçerek takım hâlinde savunma yapmada, alan daraltmada ve pres yapmada çağdaş futbol anlayışından örnekler veren ve kollektif anlayışla mücâdele eden Altınordu, ister istemez takdir toplarken; sezonun ilk maçına çıkmış, 6 oyuncusu yeni, rakibe oranla daha yaşlı konumunda olan Elazığspor, bir de iç sahada tribün baskısıyla başa çıkmanın zorluklarını yaşadı!..
Samimiyetle belirtmeliyim ki; oyunun kontrolünü elinde bulunduran Altınordu’nun ayağından topu almak için olağanüstü efor sarfeden bordo-beyazlı takımın, sezonun ilk maçında ve bu sıcakta, ilerleyen dakikalarda havlu atmasını beklerken, yediği erken golle geriye düşmüş olmasına rağmen bu denli yüksek tempoya çıkabilmesi, çok iyi organize olarak sayısız gol pozisyonu üretebilen bir ofansîf güce ulaşmış olması, gerçekten alkışlanması gereken özellikleriydi!..
                                            ***
Alan daraltan ve başarıyla pres yapan genç rakibe karşı topa sâhip olmak gerekliydi ama, yan paslar ve baskı altındayken topu ezmek büyük risk demekti, nihâyet yenilen ilk golde olduğu gibi hücuma çıkışta top kayıpları yapan Elazığspor, bu ihmâliyle Altınordu’nun ekmeğine yağ sürdü?
2. Yarı’da beklenmedik biçimde topa hâkim olan ve oyunu rakip yarı alana yıkan Elazığspor, her iki yarıda özellikle de ilk yarıda Serkan ile Tom’un sağ kanattan getirdiği ortaya dönüşen ataklar ve sağlı sollu köşe vuruşları ile frikiklerde TATOS’un “al da at” veya “dokun da gol olsun” misâli ortalarını çerçeveyi tutturacak bir “gol” vuruşu olmayınca, ne yazık ki sayısız pozisyonu heba etti ve farklı kazanacağı bir maçı kaybetti?..
85. Dakika’da gelen 2. Gol zaten Elazığspor’un tüm hatlarıyla risk üstlenip rakip kaleye gittiği ânlarda savunmada verdiği boşluklardan kaynaklandı ki; Kaleci Soner benzer pozisyonlarda en az 3 mutlak golü de başarıyla önledi!..
                                            ***
Elazığspor kendi saha ve seyircisi önünde kaybetmiş olsa da sezonun ilk maçında sergilediği pozîtif futbolla gelecek adına umut verdi…
Teknik Direktör Mehmet ALTIPARMAK, morâli bozulan Murat KAYALI’yı oyundan almakla oyuncuyu kaybetmemek adına doğru bir tercihte bulundu, MARANHAO’ya sabır gösterirken de herhâlde Mertan’ın olmayışının sıkıntısını duydu?
Hakem Abdullah YILMAZ, Serkan’ı ihraç etmekte haklı olsa da Trabzonlu bu kötü hakemin tahammül sınırlarını zorlayan yönetim tarzına karşılık sabır gösteren ve maç öncesinde verdiği sözü tutarak kötü ve çirkin tezahüratta bulunmayan Elazığspor Taraftarı’nı kutlamak gerek!..
Ancak bir hakkı da teslim etmek gerekir, taraftarın Murat KAYALI ile MARANHAO’ya tepkisi yanlıştı, unutmayalım ki o gün formsuz olan oyuncularımızı kazanmanın yöntemi yuhalamak değil, alkışlamak ve morâl vermektir!..
                                            ***
Umarız, yönetim ile teknik heyet uyarılara kulak asarlar, Elazığspor’a “golcü” transferi şart…
Zirâ dünkü maç bir daha gösterdi ki, bu takım geçen sezona göre çok daha iyi ama, futbolun altın kuralını unutmayalım; “Atamayana atarlar”!..

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
16 Eylül 2017 07:13
11676 kez okundu
10 Eylül 2017 03:44
14461 kez okundu
05 Eylül 2017 17:15
14583 kez okundu
28 Ağustos 2017 14:54
14636 kez okundu
21 Ağustos 2017 14:57
14573 kez okundu
15 Ağustos 2017 14:26
14342 kez okundu
08 Ağustos 2017 01:28
14300 kez okundu
13 Temmuz 2017 00:50
14353 kez okundu
21 Haziran 2017 01:14
14292 kez okundu
09 Mayıs 2017 03:39
14205 kez okundu
30 Nisan 2017 02:40
14129 kez okundu
25 Nisan 2017 02:49
14070 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-BALIKESİR
85 kez görüntülendi
DENİZLİ-ELAZIĞ
191 kez görüntülendi
ELAZIĞ-A.GÜCÜ
475 kez görüntülendi
ESKİŞEHİR-ELAZIĞ
395 kez görüntülendi
ELAZIĞSPOR AÇIKLAMA
164 kez izlendi
ESİB VE ÇİMENTO
172 kez izlendi
ELAZIĞ 2-2 BALIKESİR
183 kez izlendi
HAZAR'DAN S.O.S!
593 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR