Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
15404 kez okundu
H. Vehbi Coşkun
H. Vehbi Coşkun
bilgi@kanal23.com
“TAKIM NEDEN OYNAMIYOR”?..
30 Ekim 2017 15:36


İstifa ettirilen bir yönetimin “kerhen” görev yaptığı günlerde elden kaçırılanlar ve güçlükle tutulan oyunculara bakılarak kuruldu bugünkü mevcut kadro.
FİFA dosyalarına yapılacak peşin ödemeler, ayrıca genel borçlar ile giderler hesaba katılarak oluşturulan bütçe doğrultusunda gerçekleştirildi transferler…
Yeni transferlerle birlikte bu sezon forma şansı bulan isimlerin harmanlanması neticesinde neredeyse sil baştan bir kadro kuran Elazığspor’un lige evinde mağlubiyetle başlamasına rağmen ortaya koyduğu futbol ve ardından elde edilen başarılı sonuçlar umutlandırdı herkesi…
Yıllardır seslendirilen, Elazığımıza özgü; “Vallâhî olacak, billâhî olacak!” tezahüratlarıyla kısa sürede “şampiyonluk” havasına giren taraftar, şimdi özellikle son 3 haftada uğranılan puan kayıplarıyla büyük bir hayâl kırıklığına uğramış durumda…
Altınordu yenilgisinin ardından sergilenen pozitîf futbol ve sonraki maçlarda alınan başarılı sonuçlara rağmen o dönemde “şampiyonluk” hedefi koymanın yanlışlığını dile getirmemizin sebebi, takımın kaldıramayacağı bir baskının altına sokulacağı düşüncemizden kaynaklanıyordu!..
Bu öngörüyü ifâde ederken, elbette “alternatifsiz” kadroya en azından Kaleci Soner’i yedek bırakabilecek bir kaleciyle, bitirici son vuruşu yapabilecek özelikte bir “golcü” oyuncu takviyesinin şart olduğunu vurgulamamızın temel sebebi ise kadro yetersizliğine rağmen Elazığspor’un “takım oyunu” mârifetiyle giderdiği zaaflarının ilerleyen haftalarda kazanmaya engel teşkil etmemesiydi?..
Sportîf başarı elde edilirken bu önerimizin îtibar görmemesi gayet doğal bir sonuçtu ve nitekim transfer döneminin sona ermesi ve başarılı saha sonuçlarıyla Elazığspor’un kadro yetersizliği sorunu da unutuldu!..
                                           ***
Ç. Rize galibiyetinin ardından Ümraniye ve Samsun Maçları’nda kaybedilen puanlardan ziyâde arzulanan futbolu sergileyemeyen Elazığspor’da, sahadaki 11’i zorlayamayan kulübe ve kenarda oturanlardan belli isimleri tercih eden teknik heyet, bordo-beyazlı takımda forma savaşının sona erdiğini tüm uyarılarımıza rağmen farkedemedi?
Mehmet YİĞİT ile Onur’un cezalı, TATOS’un sakat oluşu nedeniyle yer alamadıkları Gazişehir FK Maçı kadrosunda zorunlu değişiklikler olacağı önceden belliydi.
Hafta arasında Sivas Belediyesporla oynanan kupa maçında yer verilmeyen Sezgin tandemin 2’lisinde, Emre savunmanın solunda, Kadir ise ELMAR’la birlikte çift önliberoda görevlendirilirken, Alpaslan’ın son maçta attığı gollere bakılarak da olsa tek santrafor arkasında oynatılması yanlış tercihlerdi ve Elazığspor’un sol tarafı zorunlu değişikliğe uğrasa bile, orta alanda yapılan bu hatalı değişim takımın kimyasının bozulmasına yeterli sebepti!
Maçtan önce canlı yayınımızda belirttiğimiz gibi Alpaslan-ELMAR çift önliberosu bozulmamalı, TATOS’un yerine de takımı oynatıp öne taşıyabilecek Murat KAYALI görevlendirilmeliydi?..
                                           ***
Henüz 2. Dakika oynanırken topla ilk buluşmasında tecrübesine rağmen gereksiz ve acemice, ayrıca hata bile olsa affedilemez bir hareketle rakibini yaralayan Kadir’in 10 kişi bıraktığı Elazığspor’un elbette eli kolu bağlandı ama, bir takım bir eksikle bir maçı böylesine mahkûm mu oynamalı?
4-2-3-1’den 4-4-1’e dönen Elazığspor, bu diziliş değişikliğiyle doğrusunu yaptı ama tempoyu düşürerek “ekonomik” oynaması ve yardımlaşmayı öne çıkarması gereken bordo-beyazlılar ceza alanına gömülerek geriye yaslandı ve topa sâhip olmayı unutunca “tek kale” oynanan bir müsabakada atak üstüne atak geliştiren Gazişehirli oyunculara âdeta figüranlık yaptı!..
Bir takım 10 kişi kalabilir ama 70 dakika boyunca duran toplar dışında topu kullanamayan ve rakip yarı alana geçmeyen bir anlayışla nasıl mücâdele edebilir?
Yardımlaşma yöntemiyle arkadaşlarının eksikliğini ortadan kaldırması gereken bordo-beyazlı oyuncular ne yazık ki topa sahip olmakta büyük zorluk yaşarlarken, takım oyunu ve ruhundan uzak hepsi ayrı bir telden çaldılar?
                                           ***
Elazığspor’un maça 10 kişi başlaması ve kırılgan yapısı nedeniyle ilk yarım saat içerisinde umut verici bir gelişme gösteremeyişi, maç öncesinde ve golü yediği 30. Dakika’ya kadar tribünden takımına büyük destek veren ve ev sahibi taraftardan hem sayı olarak fazla, hem de etki bakımından daha aktif olan bordo-beyazlı taraftarların ne yazık ki erkenden takımları aleyhine dönen olumsuz tezahüratına ve ıslıklarıyla protestosuna yol açtı?
Oysa “12. Adam” diye nitelenen taraftar, çile çekerek gittiği deplasmanda takımına 90 dakika destek olmalı, iyi oynayamayan Elazığspor’u tribünden yapacağı olumlu tezahüratlarla bıkmadan usanmadan ateşlemeye çalışmalıydı?
2. Yarı’da WEBO’nun 2 gollük vuruşunu kurtaran Kaleci Soner, 30. Dakika’da yediği golde önde yakalandı ve pozisyon almada yaptığı hatayla gole davetiye çıkardı!..
Teknik Direktör ALTIPARMAK, her ne kadar “alternatif” oyuncu konusunda sıkıntı yaşasa da G. Antep’te klişeleşmiş Mertan-Ahmet ve SARPONG-Berk değişiklikleri dışında 1-0 ya da 2 farklı demeden kaybı göze almalı ve garanticiliği bir kenara bırakıp riske girerek, dizilişte farklılık ya da Murat KAYALI’yı oyuna alarak takımı öne çıkarmanın ve netice almanın hesabını yapmalıydı, yapmadı veya yapamadı?
Teknik Direktör Mehmet ALTIPARMAK’ın sezon başında Elazığspor için “doğru tercih” olduğunu belirtmiş, 7. Hafta’da ona ömür biçenlere seslenerek aynı düşüncemi bir kez daha dile getirmiştim…
Bugün de son 3 haftada alınan sonuçlara, negatif futbola rağmen, Mehmet ALTIPARMAK’ın yanlışlarını dile getirmek şartıyla tabloya bütün olarak bakılması görüşündeyim ve hocanın sahip olduğu genel vasıflarla Elazığspor için doğru tercih olduğunu biliyor ve tekrarlıyorum!..
                                           ***
Geçen sezon Bayram BEKTAŞ’a; “Söylesene Bayram Hoca takım neden oynamıyor?” diye bağıran ve futbolcularına, “Oyna, oyna, oynasana ulan!” diye seslenen taraftar, G. Antep’te de çâresiz kalınca bu kez çok erken de olsa Mehmet Hoca ile sahada 10 kişi kalan oyuncularımıza aynı muâmeleyi revâ gördü, görmemeliydi?
Henüz 30. Dakika’da sebep her ne olursa olsun Elazığspor’un aleyhine dönmek doğru değildi tabii ama, Mehmet hoca ile oyuncuları da şu sorunun cevabını vermeli; “Altınordu yenilgisine rağmen bordo-beyazlı takımına sahip çıkan ve alkışlayan taraftarı G. Antep’te bu olumsuz davranışa sevkeden sebep neydi?”

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
18 Şubat 2018 15:50
2436 kez okundu
11 Şubat 2018 15:44
5465 kez okundu
05 Şubat 2018 14:03
14124 kez okundu
28 Ocak 2018 16:49
14312 kez okundu
22 Ocak 2018 13:41
14775 kez okundu
24 Aralık 2017 04:38
15370 kez okundu
18 Aralık 2017 02:44
15015 kez okundu
10 Aralık 2017 16:55
14972 kez okundu
04 Aralık 2017 20:04
15026 kez okundu
26 Kasım 2017 16:36
15125 kez okundu
19 Kasım 2017 11:25
14943 kez okundu
05 Kasım 2017 15:25
15004 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GİRESUN
55 kez görüntülendi
BALIKESİR-ELAZIĞ
97 kez görüntülendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
146 kez görüntülendi
A.GÜCÜ-ELAZIĞ
278 kez görüntülendi
M.ANALİZ 23 ŞUBAT
124 kez izlendi
TELEFİNAL DENİZLİ
197 kez izlendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
247 kez izlendi
M.ANALİZ K.YAKA
455 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR