Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
15108 kez okundu
H. Vehbi Coşkun
H. Vehbi Coşkun
bilgi@kanal23.com
KALPAR’IN İKRÂMI!..
04 Aralık 2017 20:04

 

Son 5 maçta 4 mağlubiyet 1 beraberlik sonucu 1 puan toplayabilen Adana Demirspor, son 2 iç saha maçında Giresun’a yenilmiş, Gazişehir’le berabere kalmış ve bu periyotta evinde kazanamamıştı…

Yine son 5 maçta 3 mağlubiyet 1 galibiyet 1 beraberlik elde eden Elazığspor ise yeni teknik direktörüyle çıktığı son iki maçı puansız tamamlarken, rakibinden farklı olarak sadece evinde puan cetvelinin dibine demir atmış olan Gaziantepspor’u mağlup edebilmişti?

Teknik Direktör Hüseyin KALPAR’la hiçbir canlanma belirtisi gösteremeyen Elazığspor’a karşılık, teknik direktörlüğe eski oyuncusu Timuçin BAYAZİT’i getiren 13. Sıra’daki Adana Demirspor, kazansa 8. Sıra’daki Elazığspor’la puanları eşitleyecekti…

Hafta arasında F. Bahçe’yle Kupa Maçı oynayan Adana Demirspor yorgunluğun yanı sıra kart cezalısı ve sakat oyuncularının eksikliğini hissederken, kış başlangıcında Antalya’ya kaçırılan Elazığspor gerek olumsuz iklim şartlarından, gerekse kamuoyu baskısından kurtarılarak rehabilitasyona tâbi tutulmak suretiyle lige âdeta yeni bir başlangıç yapmayı amaçlıyordu…
Nereden, hangi açıdan bakarsanız bakın Elazığspor deplasmanda olmasına rağmen şu sıraladığım unsurlar göz önüne alındığında deplasman takımı da olsa daha “avantajlı” olan taraftı…

***
Yeni teknik heyete rağmen 2 maçta hiçbir reaksiyon gösteremeyen Elazığspor’da ilk bakışta bir revizyon ihtiyacı duyulsa ve değişim arzu edilse de takımın “müsabaka dönemi”nde olduğu hesaplanmalı, geçiş yumuşak biçimde ve mantıklı gerekçeler çerçevesinde gerçekleştirilmeliydi?

Kart cezalısı Mehmet YİĞİT’in yokluğunda Sezgin ile Erman’ın tandemin 2’lisinde yer almaları doğal bir sonuç olup tercih değil zorunluluktu.
Boluspor’a karşı savunmanın sağında görevlendirilen Serkan maç eksiği dolayısıyla beklenen performanstan çok uzak olduğu hâlde Adana Demirspor’a karşı yine 11’de sahaya sürülürken, Emre büyük ihtimâlle telkin sonucu savunmanın sol kanadına yerleştirilmiş, sürprizler önliberoda Alpaslan’ın yerine Kadir BEKMEZCİ ve sol önde Berk’in yerine Onur’un tercih edilmeleriyle devam etmişti?

Bolu Maçı’nda forvet arkasında şans bulan ama bu imkânı iyi kullanamayan SARPONG kenara çekilirken, 4 maç aranın ardından takıma dönen TATOS, maç eksiğine karşın Elazığspor’u yönlendirebilecek ve oyunu kurgulayabilecek özellikleriyle herkesi umutlandıran isimdi…
Onur’un daha önce de Murat KALKAN’ın savunmanın solunda oynatıldığı dönemde orta 3’lünün solunda görevlendirildiğini ve bu tercihin öyle birkaç maçla sınırlı kalmadığını aksine uzun süre devam ettirildiğini biliyoruz…

Ancak, Hüseyin KALPAR’ın; Onur’u sol önde tercih etmesinin sebebinin bir gözlem sonucu olmadığını, belki oyuncularla bire bir görüşmelerden ortaya çıkan bir istek olabileceğini düşünsek de, Berk dururken oyunu 2 yönlü oynamak isteyen hiçbir teknik adam farklı bir tercihte bulunmazdı?..
Emre’nin ofansîf yönünün daha ağır bastığını ve defansif özelliklerini geliştirmesi gerektiğini belirtiyorduk ki Adana’da bu çok bâriz biçimde görüldü?

Kadir’in rakibin oyununu bozmak ve topun bizde kalmasını sağlamak dışında Elazığspor’un ofansîf gücünü artıracak kapasitesi yok, bu nedenle de Alpaslan’dan bir fazlası da yok?
***
TATOS ile Kadir’in topa sâhip oluşları sonucu pas trafiğini elinde tutan ve oyuna hâkim olan Elazığspor, topu rakibine vermediği için kalesinde herhangi bir tehlike yaşamazken, hücumda etkili olabilecek üreticiliği de sergileyemediğinden müsabakada ilk 20 dakika orta alan mücâdelesi dışında tek gol pozisyonu bile yaşanmadı…
Sol kanatta ofansîf etkisi hemen hissedilen Emre’nin ortasını iyi tâkip eden TATOS’un usta vuruşuyla öne geçen Elazığspor, top tutmayı ve pas trafiğini sürdürdüğü için yine oyunu istediği gibi yönlendirdi…

Ahmet ARAS’ın tâkipçiliği sonucu kaptığı hava topuyla ağır rakip savunmayı ortadan geçip yaptığı vuruşla farkı 2’ye çıkarışı, tribünlerin aleyhte tezahürat yaptığı Adana Demirspor’u uyandırırken, topu rakibe veren bordo-beyazılar gereksiz şekilde geriye yaslandı ve âdeta ölü gibi etkisiz olan ev sahibi ekip, biri Kaleci Soner’in yatıp aldığı öteki kimsenin dokunmadığı iki karambol pozisyonu olmak üzere gol olabilecek 3 fırsatı değerlendiremedi?
***
Soyunma odasına 2 farklı galip giren Elazığspor’un, “tecrübeli” teknik direktörümüz Hüseyin KALPAR’ın plânlayacağı taktik stratejiyle, soyunma odasında gerekli önlemleri almış olarak 2. Yarı’ya başlayacağını umuyorduk ama, ilk 10 dakikada Adana Demirspor’un üzerimize gelişine karşılık her geçen dakika biraz daha geriye yaslanan bordo-beyazlı takımın ne yazık ki “çağdışı” bir anlayışla sâdece savunmayı düşündüğünü ve atak yapmayı unuttuğunu gördük?

“Dan-dun” tâbiriyle topa vurup tehlike savuşturmaya çalışan Elazığsporlu oyuncular, sâkin ve soğukkanlı olmak, ilk yarıda olduğu gibi pas bağlantısını iyi kurmak suretiyle önce topa sonra oyuna hâkim olmak dururken, mahalle takımlarının bile yapmayacağı şekilde 2-0’lık skoru korumanın panik ve telâşını yaşamaya başladılar!..

Adana Demirspor’un en etkili ismi olan TAMBE’yi iyi kontrol eden Erman, kestiği, vurdurmadığı ya da vücuduyla önlediği en az 3 tehlikenin gole dönüşmesine engel olurken, golü bulan maalesef yine TAMBE oldu!..

Farkın 1’e inmesiyle oyuncularından fazla heyecanlanan ve büyük panik yaşayan KALPAR hoca, kenardan sâkin şekilde takımını yönlendirmek dururken; kızdı, bağırdı, çağırdı ve gereken müdahâleleri de yapamadı!
TATOS’u oyundan çıkaran yerine ağır Alpaslan’ı alan tecrübeli teknik adam, takımı öne taşıyacak Berk, Murat KAYALI ya da SARPONG gibi blr oyuncuyu da tercih etmediği için kendi yarı alanına kapanan Elazığspor, 2. Yarı’da bir tek atağa dahi çıkamadı?
Sarı kartı olan ve attığı gol dışında takıma hücumda veya savunmada katkı sağlayamayan Ahmet ARAS’ı kenara alamayan Hüseyin KALPAR, hava topuna yükselen oyuncunun rakibi Sezer’e yaptığı hareketle 2. İhtar’dan kırmızı kart görüp oyun dışı kalmasına ister istemez zemin hazırladı!..
***
Yorulan ve sahada dolaşan Onur’un yanı sıra, topla buluşturulamadığı için ortadan kaybolan Tom’u da göremeyen Hüseyin KALPAR, 10 kişi kalan takımının ceza alanına kapanmasıyla birlikte o kadar panik yaptı ki değişiklik için yanına çağırdığı Berk’i kenarda unuttu ve hiç abartısız 10 dakika oyuna alamadı?
Oysa kale arkasından skor 2-1 Elazığspor lehineyken Berk’in oyuna girmesi için tezahürat yapan bordo-beyazlı taraftarları duymayan Hüseyin hoca, 90. Dakika’da Berk ile Murat KAYALI’yı oyuna alırken maçı kurtarmak yerine bence yasak savdı?..
Bereket versin Hakem Bülent BİRİNCİOĞLU, ne Adana Demirspor’a ne de Mavi Şimşekler Taraftar Grubu’na aldırmadı ve hiç tesirde kalmadı!..
Ne yazık ki Elazığspor ahı gitmiş vahı kalmış Adana Demirspor’a karşı 2 farklı öne geçmiş olmasına rağmen galibiyeti koruyamadı?
Şimdi düşünün “tecrübeli” denilen hocamızın son 3 maçta Elazığspor’a ne faydası dokundu?
Aksine Timuçin BAYAZİT takımına inanç aşılarken kenardan, panik telaş yaşayan çok “tecrübeli” hocamız Hüseyin KALPAR, kazanılan maçı kaçırdı elinden ve Adana Demirspor’a jest yaptı, ikrâmda bulundu!..

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
11 Mart 2018 05:20
1679 kez okundu
07 Mart 2018 15:19
948 kez okundu
26 Şubat 2018 17:01
1106 kez okundu
18 Şubat 2018 15:50
2765 kez okundu
11 Şubat 2018 15:44
5643 kez okundu
05 Şubat 2018 14:03
14241 kez okundu
28 Ocak 2018 16:49
14420 kez okundu
22 Ocak 2018 13:41
14863 kez okundu
24 Aralık 2017 04:38
15471 kez okundu
18 Aralık 2017 02:44
15092 kez okundu
10 Aralık 2017 16:55
15044 kez okundu
04 Aralık 2017 20:04
15108 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GAZİŞEHİR
92 kez görüntülendi
SAMSUN-ELAZIĞ
80 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ÜMRANİYE
150 kez görüntülendi
Ç. RİZE-ELAZIĞ
254 kez görüntülendi
M.ANALİZ FİNAL
112 kez izlendi
Ç.RİZE 1-1 ELAZIĞ
335 kez izlendi
M.ANALİZ ALTIYAKA
500 kez izlendi
TELEFİNAL DENİZLİ
476 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR