Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
14893 kez okundu
H. Vehbi Coşkun
H. Vehbi Coşkun
bilgi@kanal23.com
 ELAZIĞSPOR NASIL KAZANABİLİR?
18 Aralık 2017 02:44


Son 5 maçta 3 mağlubiyet 2 beraberlik alabilen Elazığspor, Teknik Direktör Hüseyin KALPAR’la kazanmayı unuttu âdeta...
Sâdece sonuç bakımından değil ortaya koyduğu futbol ve sergilediği performansla da gelecek adına hiç umut vermeyen bordo-beyazlı takım, sıralamada da hızlı ve önlenemeyen bir düşüş yaşıyor!..
KALPAR Dönemi’nde kendi saha ve seyircisi önünde Boluspor’dan sonra Erzurumspor’a da mağlup olan Elazığspor’un sürüklendiği sportîf başarısızlık “geçici” de görünmüyor maalesef?..
“Alternatifsizliği aşikâr olan bu takıma şampiyonluk hedefi koymak büyük hata olur!” diye uyarıda bulunduğumuz günlerde toplanan puanlara bakıp ortamı toz pembe görenler, takım oyunu sayesinde giderilen zaafları ve bireysel bakımdan futbolculardan azami verim alınışını sezemedikleri için kerâmeti farklı yerlerde aradılar tabii!..
Neticede farklı mevkilerdeki yetersizlikler gözardı edilirken, Sayın Hüseyin KALPAR’ın devraldığı bu kadro; 11. Hafta sonunda 18 puanla Lider Ümraniyespor’un 6 puan gerisinde ve 4. Sıra’daydı...
***
Elazığspor yeni oluşturulan yetersiz kadroya ve önceki yönetimden devralınan “tarihinin en ağır borç mirasının” neden olduğu ödeme güçlükleri sebebiyle sürüklendiği ekonomik dar boğaza, özellikle de 50 yıllık geçmişe sâhip bir kulübün kapısına kilit vurdurmayan Elazığ Belediyesi destekli bir yönetimin makam mevkî kaybı da dâhil olmak üzere imkânsız ve kaynaksız bırakılışına rağmen sportîf başarı sağlamıştı ama, bu durumun farkında olanlar azınlıktaydı!..
Saha sonuçlarının ve puan sıralamasında bulunulan yerin câzibesine kapılanlar gibi Elazığspor’un teklifine hiç düşünmeden “evet” cevabı veren Teknik Direktör Hüseyin KALPAR, bordo-beyazlı takımı iyi tanıdığını, birçok oyuncunun daha önce çalıştığı futbolcular olduğunu ifâde ederken; Elazığspor’un şampiyon olacağına inandığı için Boluspor ile Samsunspor’un tekliflerini geri çevirip bordo-beyazlı takımı tercih ettiğini dile getiriyordu?
“Elazığspor için bir şans” olarak takdim edilen Hüseyin KALPAR, 5 hafta sonunda bordo-beyazlı takıma hiçbir katkıda bulunamazken, elde ettiği şansı toplayabildiği 2 puanla çok kötü kullandı!..
Daha önce de belirttiğimiz gibi göreve başladığı ilk günden bugüne yaptığı açıklamalardaki tespit hatalarıyla dikkâtleri çeken ve bu nedenle takımın durumuna doğru teşhis koyamayan Hüseyin Hoca’nın tedâviyi yapması da çok zor görünüyordu ki neticede maalesef beklenen oldu!
Elazığspor, ne yazık ki Hüseyin KALPAR yönetiminde 5 hafta sonunda anormâl şekilde irtifa kaybına uğradı ve 20 puanla Lider Ankaragücü’nün 14 puan gerisinde, 11. Sıra’da yer aldı?..
***
Erzurumspor Maçı’nda korktuğumuz başımıza gelirken, eski teknik direktörle yaşanan husûmet müsabakanın önüne geçti ve mutlaka kazanılması gereken bir maç, gerilimi önleyemeyenler yüzünden kaybedildi!..
Sâkin ve soğukkanlı olunması gereken bir müsabakada oyun stratejisini iyi belirleyemeyen teknik heyet, önceki maçlardaki “ders aldık” açıklamalarına rağmen, 4’lü savunmanın sağında Serkan’ın, solunda Emre’nin ofansîf özelliklerini hesaba katarken Adana’da oynanan 2 maçta defânsta verdikleri açıkları hiç düşünmemişti herhâlde?
Nitekim, rakip Erzurumspor’un Elazığspor’un bu zaafını kullanacağını biz “Maça Doğru” Programı’nda anlatırken bu bir kehânet değildi ama, ne yazık ki Hüseyin KALPAR kendi takımının bu zaafını düşünmediği için Burhan EŞER’in sağ kanattan Emre’nin boşluğundan getirdiği atakta yaptığı ortaya Serkan’ın 3-4 metre geriden takip ettiği Erhan’ın vurduğu kafayla yenilen tek gol maçın seyrini değiştirdi?
Erken yenilen golle panikleyen kenar yönetim gibi telâşa kapılan Elazığsporlu oyuncular, bir de tribün baskısından etkilenince; koskoca ilk yarıda biri maç berabereyken Tom’un penaltı noktasından kaçırdığı, öteki de TATOS’un devreye 2 dakika kala attığı kalecinin çeldiği bir şut dışında tehlike oluşturamadılar ama, Erzurumspor son vuruşun iyi yapılamaması nedeniyle gol olmayan tam 5 net fırsatı cömertçe harcadı!
***
2. Yarı’da taraftarın desteğiyle ilk 15 dakikada rakip kalede baskı kuran bordo-beyazlılar; ne yazık ki çok basit bir hücum varyasyonu olan ön / arka direk paylaşımını bile yapamayınca hâliyle aranan gole ulaşamadılar?
TATOS’un kullandığı frikikte Mehmet YİĞİT’in kafa vuruşu direkten dönerken, takımda ofânsîf oyuncu eksikliğini dile getiren tecrübeli hocamız Hüseyin KALPAR, Elazığspor’un oyun sistemi bir yana, bir hücum plânı bile olmadığını farkedemiyor herhâlde?
2. Yarı’da Elazığspor’un direkten dönen top da dâhil 4 gol pozisyonu bulduğunu, rakibin de bu bölümde yine 4 gol pozisyonu ürettiğini, başta Tom olmak üzere aşırı top kaybının organize olmakta zorlanmamıza en büyük etken olduğunu belirtmemiz gerek!..
***
Teknik direktör yetersizliğinin yanı sıra, Elazığspor’un sportîf başarısını engelleyen öteki faktörleri de görmemiz lâzım...
Meselâ; henüz 18. Dakika’da yenilen golün ardından 20. Dakika'da bir grubun mevcut yönetimi istifaya çağıran sloganlar atması, taraftarlıkla bağdaşır iyi niyetli davranış olarak nitelendirilebilir mi?
Boluspor Maçı’nda Onur’un, bu maçta da Kaleci Soner’in maçın daha ilk yarısında ıslıklanması kime, hangi akla hizmet olarak görülebilir?
Eski teknik direktörle yaşanan husûmeti tırmandırarak onu muhatap almak, hakaretlerle kamçılamak ve tahriklere kapılmak, azınlıkta olan bir grubun istifa çağrılarına karşı fevrî davranışlarla olumsuz tepkilerde bulunmak kime zarar verebilir?
Hakemlerin ve rakiplerin çok rahat hareket ettiği, izah etmeye çalıştığımız tüm bu tutumlarla ne yazık ki rakipler için değil de kendi takımımız ve futbolcularımız için cehenneme çevrilen ortamıyla şu Elazığ Atatürk Stadyumu’nda Elazığspor nasıl maç kazanabilir?
5 Hafta önce şampiyon olacağına inandığı için Elazığspor’u tercih ettiğini söyleyen, Erzurumspor yenilgisinden sonra bir kez daha çelişen ifâdesiyle bu takımın yetersizliğinden söz eden Hüseyin KALPAR’la bordo-beyazlı takım nasıl başarılı olabilir?

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
22 Ocak 2018 13:41
4694 kez okundu
24 Aralık 2017 04:38
15177 kez okundu
18 Aralık 2017 02:44
14893 kez okundu
10 Aralık 2017 16:55
14871 kez okundu
04 Aralık 2017 20:04
14906 kez okundu
26 Kasım 2017 16:36
15002 kez okundu
19 Kasım 2017 11:25
14809 kez okundu
05 Kasım 2017 15:25
14873 kez okundu
30 Ekim 2017 15:36
15303 kez okundu
24 Ekim 2017 00:41
14835 kez okundu
16 Ekim 2017 14:30
14890 kez okundu
02 Ekim 2017 08:02
15158 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
İSTANBUL-ELAZIĞ
324 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ERZURUM
335 kez görüntülendi
ADANA-ELAZIĞ
513 kez görüntülendi
A. DEMİR-ELAZIĞ
510 kez görüntülendi
DETAY HABER KARNE
224 kez izlendi
M.ANALİZ SALIBABA
229 kez izlendi
TELEFİNAL
144 kez izlendi
M.ANALİZ ANIT
376 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR