Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
2916 kez okundu
İbrahim Halil Çelik
İbrahim Halil Çelik
bilgi@kanal23.com
İNSANLAR, KENDİLERİ İSTEYİP ÇABALAMADIKTAN SONRA …
19 Aralık 2017 01:24

                   İNSANLAR, KENDİLERİ  İSTEYİP ÇABALAMADIKTAN SONRA …

     İslam dünyası olarak tıpkı bir madde bağımlısının yaşadığı gibi bir medeniyetsizlik  krizi yaşıyoruz.…  Gerçek dünyadan kopmuşuz, dünyadaki değer ve güç ifade eden şeylerden mahrumuz. Gücü elinde tutanlar dünyayı kasıp kavuruyor,Bütün ilahi dinlerin sapkın  aşırı yapılanmaları  Müslümanlara saldırıyor ve katlediyor.  Emperyalistler, şunu çok iyi biliyorlar ki: Bize rakip çıkacak planlarımıza engel olacak ,bütün  dünyayı, ayakta tutacak,can,mal, akıl,din, namus güvenliğini  sağlayacak yegâne olası güç, Allah’ın KURAN VE Hz MUHAMMED sav ile gönderdiği saf İslâmdır.  Bu sebeple Emperyalistler İslam’ı yok etmek üzere planlar yapıyorlar. Eskiden İslam’ı için kendi insanları ve elleriyle yıkmaya çalışıyorlardı. Şimdi kirli işlerini bütün ülkelerde insanlıktan, onur ve şereften, milli ve manevi değerlerinden yoksun insan guruplarını satın alıp örgütleyerek yapıyorlar.

         Demek ki en zayıf noktamız; insanlıktan, onur ve şereften, milli ve manevi değerlerinden yoksun satın alınacak kadar ucuz  insan  tiplerine sahip olmamızdır. Onun için  maddi manevi değerlerimiz ve en mukaddeslerimizden biri olan KUDUS’u kurtarmak için elimizden geleni yaparken en büyük zaafımız ve ciddi sorunumuzun; insanlıktan, onur ve şereften, milli ve manevi değerlerinden yoksun satın alınacak kadar ucuz   önce insanı kurtarmamız lazım geldiğini bilmemiz lazım. Bu, ahlaki yoksunluktan kaynaklanan bir sorundur. İnsanlığı ve kendimizi kurtarmamız için ahlaklı insan  medeniyeti oluşturmak yetmiyor ama size güç katacak medeniyeti gerçekleştirmenin ilk şartı budur.

       .Ahlak da medeniyetin en önemli unsurlarından birisidir. Değer ve karekter,ahlak sahibi insan yoksa uygar ve teknolojik güce sahip medeniyetin ve şehir hayatının insanı nasıl bozduğunu İslam düşünürü İbn Haldun şöyle dile getirmiştir:" Şehir hayatında ihtiyaçlar ve talepler arttıkça pahalılık artar, devletin yıkılmaya yüz tutmaya başlamasıyla ekonomik düzen bozulur.

       Bunun sonucu olarak sosyal hayat yozlaşır, israf artar. İnsanlar böylece yasal geçim yollarından ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için yasal olmayan yollara başvururlar. Yalancılık, kumar,aldatma, hırsızlık, yalan yere yemin etme, vurgunculuk, karaborsa hüküm sürer. Ahlak ve

namusa aykırı kötülükleri herkesin gözünün önünde hatta akraba ve yakınlarının yanında

bile açıkça yapmaktan çekinmezler. Cezaya çarpılmaktan kurtulmak ve korunmak üzere

çeşitli hile ve aldatma çarelerini bulma hususunda gayet usta olurlar. Çirkin işler bunlar için

bir adet ve karakter haline gelmiştir. Şehir, çirkin ve kötü ahlaklı aşağı adamlarla çalkalanır.

Devletin terbiyesinde yetişenlerin çoğu, atalarından edep öğretilmemiş olanların hali dahi

böyledir. Aynı çevrede ve bir arada yaşama bunların ahlakını da bozmuştur. İnsanlar ancak

güzel ahlak ve fazilet sahibi olmaları ile birbirinden ayrılırlar. Bir kimsenin ahlakı çirkin ve

pis nesnelerle kirlenirse, nesep temizliği ve atalarının iffet ve şerefleri ona fayda vermez.”diyor.

 

                Müslüman toplulukların kimi  bu süreci yaşadı ,kimi  yaşıyor.Ama hiç biri sorunun kendindeki insanlık anlayışından, ahlaki yoksunluktan kaynaklandığı kabullenmek istemiyor.

Batının kültürüne teknolojisine medeniyetine karşı bizi ilk ayağa kaldıracak değerimiz irfanımız.

 

 

İrfan sahibi insanlar,akıl ,bilgi,hikmet,fıtrat dolu bir iman ve kişiliğe sahip olurlar.

Toplumu ,milleti ve devleti fitne fesatla bozup ayırmaz, birleştirirler.

Milli ,manevi değerler etrafında bütün ülke insanlarıyla  bir araya gelir birlik olur, dirlik olur, güçlü olurlar.Kimseyi temel hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakmazlar.

Elinden ,dilinden ,belinden insanlara zarar vermeyip emin olurlar.

Dostlarını sever ,saygı duyar ,iyi kötü gününü paylaşır ,adaletli olur.

Ülke insanıyla uğraşmaz, onur ve şerefine saygı duyar gıybetini yapmaz,  gözden düşürmezler.

Dürüst , adil , çalışkan , merhametli  olup, aklını , bilimi, bilgiyi, teknolojiyi, iletişimi, diplomasiyi uluslar arası kurumları  iyi kullanırlar.

İrfan sahibi insan olarak medeniyetin değiştirici gücünü yakalamak , hatta onun seviyesinin üzerine çıkmak istiyorsak;

 Araştırma merkezleri, yenilik ve buluşlar üreten proje merkezleri içeren üniversiteler ve enstitüler kurup bilgi ve veri üreterek önce kendi ülkemizi ayağa kaldırıp sonra dünyanın diğer ülkelerine  bu bilgileri yaymalıyız.

Emperyalist küreselciler, büyük sosyal medya iletişim araçlarına yüklü paralar yatırıp insanlara ücretsiz sunup yaygınlaştırarak insanları bağımlılık derecesinde kendilerine  bağlıyorlar ve böylece kişilerin ,toplumun ve devletin bütün özel bilgilerine sahip oluyorlar. İnsanın ,ülkenin ve insanlığın sorunlarını çözmek için elimizden hiç bir şey gelmiyorsa;

dünyada etkili iletişim araçları olan televizyonlar, gazeteler, ajanslar, sosyal medya markalarını kullanarak  bu alanları geri kalmış bilinçsiz toplumlar gibi boş geyik muhabbetleri yerine birazda insanımızın ,ülkenin dünya insanlığının sorunları dile getirmek veya tepki göstermek,

islam ülkelerinin yöneticilerini birleşmeye, ortak tavır almaya, birlik olmaya zorlamak, iktidarlara bunun için baskı yapmak, Müslüman milletleri birleştirmenin yollarını aramak, tüm İslam ülkelerinin halklarını harekete geçirecek sivil toplum örgütleri kurmak,

organizasyonlar düzenlemek, kampanyalar yapmak için,  şiddete başvurmadan, hukuku çiğnemeden eylemler yapıp, çalışıp çırpınarak mücadele edebiliriz.Daha sonra nitelikli, iş görebilen,üreten ,asalaklıktan uzak insan olup üzerimize düşeni yapmanın gururuyla işlerin geri kalan kısmını  dua ederek ALLAHA HAVALE etmemiz gerekir.

Unutmayalım  ki; ALLAH’IN TABİATA KURDUĞU SİSTEM , DÜZEN VE KANUNULARDAN  İNANAN İNANMAYAN HERKES, İYİ VEYA KÖTÜ AMAÇLARINI GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN FAYDALANABİLİR.

İNSANLAR, KENDİLERİ  İSTEYİP ÇABALAMADIKTAN SONRA ALLAH,HİÇ KİMSENİN HALİNİ İYİDEN KÖTÜYE VEYA KÖTÜDEN İYİYE ÇEVİRMEZ. “

                                                                                                                  Rad suresi 11

                                                                                                                     İ.HALİL ÇELİK

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
19 Aralık 2017 01:24
2916 kez okundu
02 Ekim 2017 02:54
1423 kez okundu
18 Ağustos 2017 14:04
1405 kez okundu
04 Temmuz 2017 16:06
1473 kez okundu
30 Ocak 2017 22:18
3217 kez okundu
30 Kasım 2016 08:54
2761 kez okundu
17 Ekim 2016 18:15
2812 kez okundu
05 Temmuz 2016 00:20
4000 kez okundu
14 Haziran 2016 14:36
3096 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GAZİŞEHİR
153 kez görüntülendi
SAMSUN-ELAZIĞ
120 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ÜMRANİYE
199 kez görüntülendi
Ç. RİZE-ELAZIĞ
307 kez görüntülendi
DUYURU
75 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
104 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
179 kez izlendi
Ç.RİZE 1-1 ELAZIĞ
403 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR