Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
624 kez okundu
Hadi Önal
Hadi Önal
bilgi@kanal23.com
DEVLETİN DİNİ ADALETTİR
18 Ocak 2018 16:08

 DEVLETİN DİNİ ADALETTİR

 

Güvenin, huzurun teminatı olan adalet, erdemlerin başı ve önceliğidir. Adaletin hâkim olmadığı toplumlarda ve o toplumların meydana getirdiği devletlerde eşitlikten, kardeşlikten barıştan söz edilemediği gibi kargaşanın, huzursuzluğun da önü alınamaz.

Adaletin varlığı ve uygulamadaki başarısı ile insanlar huzur bulur, insanının huzur bulduğu, yarınlarından emin olduğu devlet de elbette güçlenir, yücelir. Aksi durumda devletin dağılması, çökmesi ve yok olması kaçınılmazdır. Adalet, devletin mayasıdır, harcıdır.  O nedenledir ki İslam dinini kitabı Kuran’ı Kerim’de adalet kavramı 30 ayrı ayette geçmektedir.

 Her Cuma okunan hutbenin ardından söylenen; "Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardımı emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor." (Nahl,90). "Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğinizde adalete uygun tarzda hükmetmenizi emreder. Allah bununla, size ne de güzel öğüt verir!" (Nisa,58) "Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz sizi adaletsizliğe itmesin. Adil olun…"(Mâide,8). "Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun…"(Nisâ, 135)… Ayetlerinde de açıkça görüleceği üzere Allah, biz insanlara özellikle de yönetici durumunda olanlara; adil olmak, hakkı gözetmek, haklıyı haksızdan ayırmak, hak sahibine hakkını vermek, hakkın ve haklının yanında olmak gibi büyük görev ve sorumluluklar vermektedir.

Yüce dinimiz İslam, insanın hayatını idame ettirmesi için canını, malını, neslini, aklını ve dinini güvence altına almıştır. İnsan için bu beş temel olmazsa olmazının korunması adalet ve özgürlükle sağlanır. Adaletin ve özgürlüğün olmadığı bir yerde insanın, insanca yaşaması ve varlığını sürdürmesi mümkün değildir.

Osmanlı’nın hâkim bir devlet olarak asırlara hükmetmesinin temelinde İslam’ın adalet anlayışına verdiği önem yatmaktadır. “Bir saatlik adalet, yetmiş yıllık nafile ibadetin yerini tutar.”,diyen İslam Peygamberi Hz Muhammed’in(Sav) rehberliğinde yetişen Hz. Ali; “Devletin dini adalettir.” , diyerek devletlerin hayatında adaletin ne denli önemli olduğunu belirtmiştir. Osmanlı devletinin kurucusu Osman Gazi’nin Ninesi Hayme Hatun’un oğlu Ertuğrul Gazi’y e söylediği;“Oğul, boyundan- soyundan olsun olmasın insanlara adil davran. Adaletten ayrılma ki, insanların birlik ve dirlik kazansın. Yurdunda, obanda herkes gezsin.”,  Şeyh Edebali’nin damadı Osman Gazi’ye; “insanı yaşat ki devlet yaşasın.” Sözlerinin özünde ve temelinde İslam’ın adalet anlayışı yatmaktadır.

Devletin birinci önceliği adaleti sağlamaktır. Devlet, adaleti herkes için en hassas ölçülerle tartarak dağıtmak zorundadır.  Devleti yönetenler vatandaşların bir kısmına; “sen benim yanımdasın benim düşünce ve inancımdasın” diye taraflı davranamaz. Böylesi bir tarafgirlik en büyük bölücülük, en büyük yıkıcılıktır. Ülkeyi uçuruma sürükler. Adaletin ruhunda imtiyaz yoktur, olmamalıdır. Adaletin olduğu yerde korku yoktur. Adaletin olduğu yerde devleti yönetenler dâhil herkes güven içerisindedir.

“Kenar-ı Dicle’de bir kurt kapsa koyunu, Gelir de adl-i İlahi sorar Ömer’den onu”, veciz ifadesi ile adalet temsilcisi olarak gösterilen Hazreti Ömer’in hayatından bir kesit adaletin sadece yönetilenler için değil yönetenler için de ne kadar hassas ve önemli olduğunu göstermektedir. Hz. Ömer, Bizans’ın elinden Şam’ı, Halep’i, Bağdat’ı alarak Anadolu’ya yönelmişti. Bizans İmparatoru, İslam ordularının bu ilerleyişi karşısında korkuya kapılmış, antlaşmak için İslam halifesine elçi göndermeye karar vermişti. Bizans elçisi maiyetindekilerle birlikte Medine’ye geldi ve Hz. Ömer’in sarayının yerini sordu. İslam halifesi Hz. Ömer’in sarayı yoktu. Mütevazı bir evde yaşıyordu ve o gün Hz. Ömer, hurma bahçesine gitmişti. Bahçeye giden elçiler hiçbir koruması olmayan Hz. Ömer’i bir hurma ağacının altında uyurken buldular.  Hz. Ömer uyanınca Bizans elçisi, büyük bir şaşkınlık ve hayretle;“Ya Ömer! Dünya sizden korkuyor siz kimseden korkmuyor musunuz?” dedi. Hz. Ömer:“İnsanlar adaletten korkar ve adalete güvenirler. Biz halkımızı saraylarla, ordularla, korumalarla değil, adaletle yönetiyoruz.”,dedi.

İşte İslam, işte İslam’ın özündeki adalet anlayışı budur.         

 

Hadi Önal

(hadional23@gmail.com)

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
05 Şubat 2018 15:46
1022 kez okundu
28 Ocak 2018 19:00
452 kez okundu
18 Ocak 2018 16:08
624 kez okundu
28 Aralık 2017 14:57
494 kez okundu
06 Kasım 2017 13:55
756 kez okundu
06 Kasım 2017 13:54
418 kez okundu
28 Eylül 2017 02:51
1104 kez okundu
28 Eylül 2017 02:27
623 kez okundu
23 Eylül 2017 00:20
697 kez okundu
17 Eylül 2017 15:15
856 kez okundu
03 Eylül 2017 12:33
1076 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GİRESUN
59 kez görüntülendi
BALIKESİR-ELAZIĞ
99 kez görüntülendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
149 kez görüntülendi
A.GÜCÜ-ELAZIĞ
286 kez görüntülendi
M.ANALİZ 23 ŞUBAT
135 kez izlendi
TELEFİNAL DENİZLİ
199 kez izlendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
252 kez izlendi
M.ANALİZ K.YAKA
462 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR