Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
283 kez okundu
Uğur İncioğlu
Uğur İncioğlu
bilgi@kanal23.com
ELMARSIZ BU KADAR
08 Mart 2018 23:41


Tetiş Yapı Elazığspor ligin İkinci yarısının ilk maçı olan Altınordu müsabakasında aldığı mağlubiyetten sonra, iyi bir çıkış yakalamıştı. Bu çıkışın ilk müsabakası olan Eskişehirspor karşısında alınan galibiyet hariç, alınan iyi sonuç ve başarılı futbolun aslında temel sebeplerinin başında, ara transferde yapılan takviyeler yer alıyor. İkinci yarının ilk müsabakasından beridir sürekli 11’de yer alan Diarra, Ankaragücü karşılaşması başlangıç olmak üzere, formayı teslim alan Murat Akça, Hora, Orhan, Canberk gibi oyuncular elbette takıma pozitif katkı sağladılar. Zaman zaman sonradan oyuna giren Halil İbrahim ve Muhammet de katkı sağlayanlar arasında yer aldı. Soner’in sakatlığı nedeniyle Rize müsabakasında kaleyi devralan Ahmet Sabri’nin de katkıları küçümsenemez. Mehmet Yiğit, Sezgin, Elmar, Alpaslan, Kadir, Tom ve Tatos gibi ilk yarıda da kadroda bulunan oyuncuların elbette büyük katkıları var. Kimin ne kadar fazla katkı sağladığını aslında bu maç bize çok net gösterdi. Elazığspor da artık taşlar yerine oturduğu için kadroda da çok büyük sürprizler yaşanmıyor. Sakatlık veya cezadan kaynaklanan zorunlu değişiklikler dışında çok nadiren iki oyuncu arasında tercih yapılabiliyor. Sezgin’in yerine Mehmet Yiğit’in Canberk’in yerine Emre’nin tercih edilmesi buna örnek. Orta sahada Elmar’ın yanında görmeye alıştığımız Alpaslan veya Kadir bu maçta yan yana oynamak zorunda kaldılar. Çünkü Elmar sakattı. Enerjisiyle yanında oynattığı oyuncuyu yıldız yapan Elmar’ın yokluğu, daha önce de biz de sıkıntı oluşturmuştu. Sadece bir maçta sol kanada gönderilen Elmar’ın yokluğunda orta sahamız çok bocalamıştı. Bu nedenle Samsunspor karşısında Elmar’dan yoksun bir orta sahanın neler yapabileceği bende soru işaretiydi. Yine geçmiş maçlar gösterdi ki Hora Santrafor veya Santrafor arkasındaki başarısını sol kanatta sürdüremiyor. Sol kanada çözüm bulamayan Hüseyin hocanın Hora’yı burada oynatma ısrarını kısmen anlayabilirim. Ancak hem Merthan hem de Hora’nın kadroda olduğu bir müsabakada Mertan’ın forvet arkasında Hora’nın solda oynatılmasını anlamakta güçlük çektiğimi itiraf etmeliyim. Tom’un solda, Diarra’nın Santraforda oynamasına alıştık artık.
Müsabaka başladıktan sonra gördük ki korkularımızda haklıyız. Elmar’ın yokluğunda orta saha üstünlüğünü büyük oranda rakibine kaptıran Tetiş Yapı Elazığspor, İlk 25 dakika, rakip ceza alanına dahi gidemedi. Rakip ceza alanına giremediği gibi, biri gol olmak üzere kendi ceza alanında üç tane de pozisyon verdi. İlk yarı boyunca gelişen tek organize atağımız vardı, ondan da Orhan faydalanamadı. Sezon başından beridir bir türlü yan top zaafına çare bulamıyor. Yediğimiz gol de yan toptan geldi. İkinci yarının belki de en başarılı futbolcusu olan Murat Akça’nın bireysel hatası, devamında Mehmet Yiğit’in penaltıya sebep olması, ikinci golü de beraberinde getirdi. Samsunspor’un İlk yarı boyunca hemen hemen tüm atakları sağ kanadımızdan geldi.
Hem ilk yarıda görülen aksaklık hem de iki sıfır mağlup durumda olmamıza tedbir amacıyla değişiklikle başladık ikinci yarıya. Hüseyin hoca Mertan’ın yerine Sezgin’i oyuna alarak, orta sahayı kalabalık tutmak istedi. Bu tedbir ile orta sahadaki rakibin üstünlüğüne son vermek istedi Hüseyin hoca. İki sıfırın avantajını kullanan Samsunspor, zaten üzerimize çok gelmek istemezken biz de bu tedbirlere rağmen ilk 15 dakika rakibin ceza sahasına uğrayamadık. Daha sonraki dakikalarda her iki takımın da atakları olsa dahi, bu da kaçar mı denilebilecek kadar net pozisyon üretti diyemeyiz. Daha sonra peş peşe yapılan Mehmet Yiğit ve Serkan değişikliği ile Orhan ve Halil İbrahim değişiklikleri pozisyonları getirmeye başladı. Aslında pozisyonları getiren değişiklikler değil de, rakibin iki sıfırın üzerine yatma isteğiydi. Çünkü Stoper alıp, daha sonra diğer Stoperi çıkartmak, Sağ bek alıp daha sonra diğer Sağ bek’i çıkartmak, üretkenlik adına katkı sağlamaktan uzak bir değişiklikti.
Aslında Hüseyin hocanın bu değişikliği yaparak çırpınışını saygıyla karşılıyorum. Zira elinde oyuna direkt etki edebilecek 3 oyuncu eksikti. Orta sahanın dinamosu Elmar yoktu. Oyun kurucu mevkiinin vazgeçilmezi Tatos yoktu. Tatos’un yokluğumda o mevkide oynayabilecek en ideal oyuncu olan Muhammet yoktu. Rakibin oyununu bozup topu en hızlı şekilde oyuna sokan Elmar’ı çok aradık. Bizim oyuncularımızı pozisyona sokacak, kanatları işler hale getirecek bir oyun kurucunun olmaması rakip ceza alanına fazla girmemizi ne yazık ki engelledi. Bu görevi yapabilecek yetenekte olan Hora’nın sol kanada hapsedilmesi de buna etken. Her ne kadar son 15 dakikada Halil İbrahim’in oyuna girmesiyle Hora, Diarra’ya yakın oynasa da, bir kere oyun disiplininden kopmuştuk. İki sıfırı çevirme inancını kaybeden oyuncularımız, buldukları bir kaç pozisyonu da inanarak vurmadıkları için harcadılar. Diarra maç boyunca yakaladığı her pozisyonda topu kontrol etmekte gecikince rakip araya girdi. Kendisine yakın oyuncu olmayınca topu kontrol etmek zorunda kalan Diarra, bunu da başaramadı. Oysa Hora ile yan yana veya arkalı önlü oynasalardı, Diarra kontrol yerine tek topla arkadaşına topu kazandırabilir ve gol pozisyonu hazırlayabilirdi. Aynı şeyler Hora için de geçerli. Bu maç şunu gösterdi ki Diarra yanında bir oyuncuyla daha verimli olur, bu oyuncu da şüphesiz Hora’dır. Hüseyin Hoca artık Özellikle Tatos’un yokluğunda, Hora-Diarra ikilisini birbirine yakın oynatmayı düşünmeli.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
12 Mart 2018 18:49
410 kez okundu
08 Mart 2018 23:41
283 kez okundu
19 Şubat 2018 20:13
951 kez okundu
15 Şubat 2018 00:57
626 kez okundu
06 Şubat 2018 00:07
590 kez okundu
29 Ocak 2018 00:33
613 kez okundu
22 Ocak 2018 18:46
564 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GAZİŞEHİR
124 kez görüntülendi
SAMSUN-ELAZIĞ
105 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ÜMRANİYE
178 kez görüntülendi
Ç. RİZE-ELAZIĞ
286 kez görüntülendi
DUYURU
36 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
71 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
148 kez izlendi
Ç.RİZE 1-1 ELAZIĞ
367 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR