Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
561 kez okundu
Uğur İncioğlu
Uğur İncioğlu
bilgi@kanal23.com
TERCİH YANLIŞLARI VE SAHA DIŞI YAŞANANLAR
12 Mart 2018 18:49Geçen hafta Samsunspor karşısında alınan mağlubiyet, deplasmanda yaşanıp üzse de, taraftarı ümitsizliğe sevk etmemişti. Her ne kadar iyi futbol ortaya koymayı başaramasak da, bunun sadece bir iş kazası olduğunu düşünmek istiyorduk.
Futbolun sadece sahada ortaya konulan mücadele olmadığı gerçeğini, sanıyorum tüm futbolseverler kabullenirler. Futbolu sosyal, kültürel, ekonomik, fiziksel, psikolojik vb faktörler etkiler. Müsabakaya bir gün kala başkan ve ikinci başkanın elektrik kesintisine ait sıkıntıyı dile getirmesi, ne kadar sıkıştıklarını ortaya koyuyor. Zira, yapılandırılmış borcun üçüncü büyük dilimi olan rakamı ödeyemedikleri için elektrikler kesikti. Şayet elektrikler açılmaz ise, müsabakanın oynanamama tehlikesi vardı. Ödenmesi gereken borç, Aralık ayında ödenmesi gerekirken günümüze kadar ödenememişti. 100 Milyon civarında borç ödeyip, üstüne Play-Off mücadelesi verecek kadroyu kuran yönetimin, bunların yanında komik kalan bir rakamı ödeyemeyecek durumda olması, tehlikenin boyutunu ortaya koyuyor.
Sıkıntı bununla bitmiyor, zira futbolcuların hâlâ prim ve transfer alacakları var. Neyse ki valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, müsabaka sabahı gerekli girişimde bulunmuş ve stadın elektriklerinin bir günlüğüne açılmasını sağlamıştı.
İşte bu şartlar altında Hüseyin Kalpar maç kadrosunu açıkladı. Futbolda bir prensip vardır, kazanan takım bozulmaz. Kaybeden takım bozulur prensibi olmasa da, teknik adamlar genelde takımlarına dokunuşlar yaparlar. Sebebi alınan mağlubiyet midir bilmiyorum ama, Sayın Kalpar dört mevkide oynama yapmıştı. Yenilen gollerin faturasını onlara kesmiş olacak ki Emre ile Mehmet Yiğit’i yanına oturturken yerlerine Sezgin ve Canberk’i koymuştu. Beşinci dakikada sakatlanıp oyundan çıkan Orhan’ın yerine Serkan girince, bir anda Samsunspor müsabakasının savunmasından sadece Murat kalmış oldu sahada. Bu tercih değişikliklerinin dışında Tatos ve Elmar da sakatlıktan döndükleri için formalarına tekrar kavuştular. Önliberoda Elmar’ın yanına Alpaslan, Orta Sahada Tatos’un soluna Hora, Sağına Tom önüne de Diarra tercihinde bulunmuştu Hüseyin hoca. Hafta boyunca sporcuları ile birlikte olan hocanın tercihlerine elbette saygı duyulmalı. Hangi mevkide hangi futbolcuyu tercih edeceğine saygı duymakla birlikte, defalarca denenmiş yanlış tercihte ısrar etmeyi de anlayamıyorum. Şimdiye kadar 8 oyuncunun denendiği sol kanat için asıl mevkisi olan futbolcular dururken, Hora’da ısrar edilmesini anlamakta güçlük çekiyorum. Bunun altını çizmek istiyorum. Hora’nın oynatılmasını değil, yanlış yerde oynatılmasını anlamakta güçlük çekiyorum.
Müsabakanın ilk yarısında Tatos’un düşürülmesi sonucu kazandığımız penaltı hariç net pozisyon üretemezken, rakibin ürettiği biri gol 4 pozisyonu var. Tatos’u bir de Diarraya yetişemeyeceği bir pas atması dışında, başka da göremedik zaten. İkinci yarı başladığında da Elazığspor’da değişen birşey yoktu. Hem oyuncu anlamında hem de oyun anlamında. Gazişehir deplasmanda önde olmanın etkisiyle kontrollü oyunu tercih ederken, Elazığspor orta sahada topa sahip olma üstünlüğü dışında bir gayret göstermedi. 63’te yapılan değişiklik yerinde, ancak tercih açısından yanlıştı. Hora’nın etkisizliğini oynatıldığı mevkiye bağlamayan Kalpar, sahanın kötülerinden Tatos yerine Hora’yı çıkartarak yerine Mertan’ı aldı. Mertan’ın oyuna alınması ne kadar doğruysa, Tatos değil de, Hora’nın çıkartılması o kadar yanlıştı. Diarra ile Hora ikilisinin yan yana veya arkalı önlü fayda getirecekleri kanaatindeyim. Bu değişiklik meyvesini de beraberinde getirdi. Mertan’ın ortasında Diarra’nın kafası skora eşitlik kazandırdı. Kalan son 20 dakikada her iki takım da sonuca razı gibi oynadığı için bir kaç cılız pozisyonun dışına çıkılamadı. Zaten Hüseyin hocanın müsabakanın bitimine 5 dakika kala yaptığı Tatos - Kadir değişikliği, sonuca razı olduğunu gösterir gibiydi. Her iki takım da sonuçtan memnun gibiyken, Canberk’in rakibini kaçırması, 6 puanlık maçtan puansız ayrılmamıza sebep oldu.
Futbol üç neticeli bir oyun, kaybetmek de var, kazanmak da, beraberlik de... Kaybedilen puanlar ilerde telafi edilebilir. Ancak telafisi zor olan şeyler var. Ne yazık ki alınan mağlûbiyetler sonrasında, futbolcuların prim alamadıkları için oynamadığı şeklinde eleştiri olması, onlar üzerinde büyük bir psikolojik baskı oluşturuyor. Bu baskıyı ortadan kaldırmanın iki yolu var. Ya primlerini terleri kurumadan ödeyeceksin. Ya da tribünlerden manevi destek çıkacaksın.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
19 Mart 2018 22:04
272 kez okundu
12 Mart 2018 18:49
561 kez okundu
08 Mart 2018 23:41
330 kez okundu
19 Şubat 2018 20:13
990 kez okundu
15 Şubat 2018 00:57
656 kez okundu
06 Şubat 2018 00:07
621 kez okundu
29 Ocak 2018 00:33
645 kez okundu
22 Ocak 2018 18:46
586 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
ELAZIĞ-GAZİŞEHİR
200 kez görüntülendi
SAMSUN-ELAZIĞ
156 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ÜMRANİYE
238 kez görüntülendi
Ç. RİZE-ELAZIĞ
353 kez görüntülendi
DUYURU
147 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
174 kez izlendi
M.ANALİZ FİNAL
232 kez izlendi
Ç.RİZE 1-1 ELAZIĞ
459 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR