Esra Andelip KIZILTAŞ DOĞAN

Sonbahar hafiften kendini gösterip, hızlıca hayatımızın her alanına yayılmaya başlamışken ben de sizinle ‘Sonbahar da Gardırobunuzda olması gereken parçaları ‘ konuşmak istedim. Öncelikle giyim tarzımızı belirlerken bulunduğumuz şehrin/ülkenin hava durumu, yaşam şekli, iş hayatı, okul hayatını göz önünde bulundurarak elemelerinizi siz yaparsınız diye düşünüyorum. O halde hiç vakit kaybetmeden gardırobumuza koyacaklarımızı, alacaklarımızı ve var olanları gözden geçirme vakti.

  

1.Pantolon

Her gardırobun olmazsa olmaz parçalarından pantolon için iki model bulundurmak sizi İlkbahar sonuna kadar götürecek yeterli kombini yapmanızı sağlayacaktır. Bir adet kot pantolon ve iki adet casual pantolon. Kot pantolonda renk seçimini biraz daha koyu renk tercih ederseniz uzun vadede kullanımı daha rahat olur. Casual kesim pantolonda ise bir açık, bir koyu renk olmak ile beraber iki tane olması Sonbahar için yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Açık renkte sütlü kahve rengini, koyu renkte ise siyah tercih etmeniz hem gündelik hayatta, hem de resmi ortamlarda işinizi kolaylaştırır.
 
 

2.Gömlek

Gömlek tercihi yaparken o kadar fazla seçeneğe maruz kalıyoruz ki; kesim, model, kalıp olarak. Buradaki en doğru kararı gardırobunuzu tam olarak gözden geçirerek, en sık giydiğiniz parçaları belirleyerek karar verebilirsiniz. Ama her türlü seçenekte siyah ve beyaz dökümlü klasik kesim gömlek ile, bir oduncu gömleği sizi rahatça bir Kış sonuna kadar götürür. Bundan fazlası giyim stilinizin sizi yönlendirmesi olur.

  

3.Etek

Ülkemizin dört bir yanında yaşayan her kadının dolabında muhakkak bir tane bulunan parçası ‘Etek. Etek öyle kilit bir parça ki giydiğiniz ayakkabı, gömlek dahi ceket ile bile bambaşka bir kombine dönüşebiliyor. Bu yüzden dolaplarda en az bir tane uzun kalem veya midi boy kalem etek bulundurmakta fayda var. Eğer çok klasik oldu derseniz de; birkaç yıldır trend olan kazakların, sweatlerin altına maxi tül eteklerden edinebilirsiniz. Kazak ve sweatler ile gündelikleşen etekler, gün ortasında bile göz alıcı ve şık olmanızı sağlayacaktır.

 

4.Trençkot

Havaların en çok hasta ettiği dönemlerdir, bahar mevsimleri. Sabahı serin, öğleni sıcak, akşamı ise soğuktur. Bilemezsiniz tam olarak ne giyeceğinizi ama gömlek ile, sweatshirt ile çıktığınız günü yanınıza aldığınız bir trençkotla tamamlayabilirsiniz. Trençkot kalın olmayan, ama yağmur ve rüzgarı içine almayan bir materyalden üretilir. Daha önceleri sigara içerken kıyafetlere sigara kokusu sinmesin diye giyilirken şimdiler de ise şıklığın tamamlayıcı parçalarından biri olmuş durumda. Trençkot alırken dikkat edilmesi gereken temel unsurlardan biri, boyunuza uygun olan modeli tercih etmek. Orta boylularda dizden yarım karış yukarısı, uzun boylularda ise dizden yarım karış aşağısı vücut ölçülerini yerinde gösterecektir. Trençkot alışverişinde değişik renkler almadan önce temel trençkot rengi olan bej ve kahve tonlarını tercih etmeniz birçok seçenekle stilize edebilmenize yardımcı olur.

 

5.Sweatshirt

Sonbaharın ilk tercihlerindendir, sweatshirtler. Yine bu konudaki alışverişinizde seçtiğiniz pantolon tarzlarına ve renklerine uygun iki adet sweatshirt size uzun bir sonbaharı atlatıp, sizi sonbahar boyu şık kılacaktır.

 


 

6.Ayakkabı

Eğer buraya kadar seçimleriniz casual ve klasik arasında olduysa, ayakkabıda beyaz sneaker, makosen ve ten rengi klasik stiletto her kombininizle kolayca tamamlayıcı olacaktır.


7.Triko

Trikolar ise sonbaharın joker parçalarıdır. Gömlek üstüne giyebileceğiniz trikolar ile hem şık hem de sıcacık olabilirsiniz. Triko pantolon ve eteklerde tercihinize göre dolabınızda yerini alabilecek asırlık klasik parçalardandır.

 

Şimdi uzun uzadıya 7 başlıkta anlattığım bu tercihler size fazla veya az gelmiş olabilir. Bulunduğunuz durum ve pozisyona uygun koşullarda ekleyip, çıkarmak sizin stilinize yaptığınız küçük dokunuşlar ile yönlenecektir. Gardırobunuza astığınız ve aldığınız her parçada unutmamanız gereken tek şey; stil kalıcıdır, moda ise geçici. Güzel günler dilerim.