• Dolar
  7.8492
 • Euro
  9.3073
 • G. Altın
  484.04
 • T. Altın
  3269.9
Prof. Dr. Sebahattin DEVECİOĞLU sebahattindevecioglu@kanal23.com

Turna Kupası Projesi;  Türkiye'nin başı çektiği futbol organizasyonuyla Türkî Cumhuriyetler bir araya gelecektir.. Türk devletlerinin önemli takımlarının bulunduğu Turan Kupası, Türk devletleri için önemli bir gelir kapısı olacak. Organizasyon, kulüplere yeni bir ekonomik gelir oluşturmasının yanı sıra, teknik direktörler arasında bilgi paylaşımı ve takımların gelişimine katkı sağlayacaktır.

 

Ön hazırlık çalışmalarına başlanılan, birçok üniversiteden çok önemli profesörlerin organizasyonun planlamasında yer aldığı Turan Kupası'na Türk devletlerinden birçok takımın katılması hedeflenmektedir. İçinde UEFA'nın organizasyonlarında yer alan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor, Rubin Kazan, Karabağ, Neftçi, Astana, Aktöbe, Dordoy, Kara Balta, Pakhtakor ve Lokomotif Taşkent gibi birçok takım birbirleriyle mücadele edecektir.

 

Turan Kupası için olarak basketbol organizasyonu EuroLeague'in lig ve eleme formatı örnek alınacak. Turnuva için 12 akademisyen ve spor dünyasından tanınan birçok isim de destek verecektir.

İran Pers Körfez Ligi'nde mücadele eden, Azerbaycanlı Türklerin kurduğu Tebriz merkezli futbol kulübü olan Traktör'ün Turan Kupası'na davet edilmesinin önünde bir engel bulunmamaktadır. 82 milyon nüfuslu İran'da 25 milyon Azerbaycanlı yaşamaktadır.. Turan Kupası'nın bağımsız Türk Cumhuriyetler arasında düzenlenmesi planlansa da, özel bir turnuva olacağından dolayı Rubin Kazan kulübü gibi özerk cumhuriyette yer alan veya Traktör takımı gibi tamamen başka ülkede yer alan futbol kulüpleri de kupaya davet edilebilecektir.

 

Futbol turnuvasına hangi ülkeden hangi takımların katılacağına dair henüz bir bilgi bulunmamakla birlikte, Dünya üzerinde şu an 7 bağımsız Türkî Cumhuriyet bulunmaktadır. (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti).

 

Bunun dışında bağımsız olmayan, özerk Türk Cumhuriyetler bulunmaktadır. Bunların çoğu Rusya sınırları içerisindedir. Özerk Türkî Cumhuriyetlerinde Türk halklarının çeşitli grupları hayat sürmektedir.

 

Bugün bağımsız olan 5 Türk devleti daha önce Sovyetler Birliği sınırları içinde özerk ülkeler olarak yer alıyordu. 1991 yılında Birliğin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanan bu ülkelere, futbol organizasyonlarında Avrupa'da UEFA'nın turnuvalarında mı yoksa Asya'da AFC'nin turnuvalarında mı yer almak istedikleri sorulduğunda, buna göre 3 ülke Asya Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan. tarafını seçerken, 2 ülke ise Azerbaycan, Kazakistan Avrupa organizasyonlarını tercih etmişti.

 

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF), Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'ne (FIFA), "Kıbrıs'ta siyasi çözümden önce Kıbrıs Rum Futbol Federasyonu'na (KOP) üye olmak dışında her türlü alternatif öneriye açık olduğunu" bildirmişti. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) nın FIFA’daki statüsü tartışmalı olarak güncelliğini korumaktadır.

 

Kızıl Elma ülküsü; dünya üzerindeki tüm Türk boylarının bir çatı altında birleşmesini ifade eder. Türk’ün ülküsü “Turan”ıdır, hep daha uzakları arzulamaktır. Belki Kızıl Elma hiç gidilemeyecek yerlerdir ancak Kızıl Elma’ya varmak uğruna yollara düşmek oraya varmak kadar onurlu bir davranıştır.

Kızılelma, Türklerin tarih sahnesine çıkmasından itibaren dünyaya hâkim olma ideallerinin, cihan hâkimiyeti mefkûrelerinin sembolü olmuştur.

 

Türkiye Futbol Federasyonu Dış İlişkiler İcra Kurulu Üyesi Gürkan Teoman tarafından gündem getirilen Türk Dünyasını spor organizasyonu çatısı altında bir araya getirme düşüncesi olan  “Turan Kupası” Türk Dünyası ile ilgili Ülkeler, Kurum, kuruluş ve Sivil Toplum Kurumları ile birlikte; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı önderliğinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Bilimleri Derneği, Üniversiteler ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından somutlaştırılarak konu ile ilgili; Uluslararası kuruluşlar olan Birleşmiş Milletler, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Dünya Futbol Federasyonuna sunarak, hayata geçirmeleri, bu günlerde ihtiyacımız olan birlik ve beraberliğimize güç katacak ve Türk dünyasına yeni bir heyecan getirerek moral kazandıracaktır.

 

Kaynaklar:

https://www.altayli.net/federe-ve-muhtar-turk-cumhuriyetleri.html

https://www.karar.com/turan-kupasi-nedir-hangi-ulkeler-katilacak-turan-kupasi-ne-zaman-baslayacak-1567839

https://www.turkkon.org/tr/turk-konseyi-hakkinda

https://orhaajans.com/kizil-elmada-gorusuruz