KAÇ TANESİ BU DEĞERLERİ YAŞATMAYA TALİP ?
18 Ağustos 2017 14:04

          KAÇ TANESİ BU DEĞERLERİ YAŞATMAYA  TALİP ?

İslam ülkelerinin çoğu,Mescid-i Aksa gibi kutsal mekanlarimız  kuşatma altında.Batı kuklası Amerikan beslemesi terör örgutleri, yurt içi ve dışında Türkiye'de kaos ortamı oluşturmak için var gücüyle  her tür terör rezil faaliyetleri yaptırmayı sürdürüyor.

       Ülkeyi karıştırmak için ismi Müslüman cismi kafir  ,bu toplumla geçmişi ve dokuları uyuşmayan lağım faresi  çok azınlık topluluklarla  askeri, siyasi ve ekonomik olarak ülkeyi batırmak için iş başındalar…. Müslümanlara kötü kaderler çizmek için uğraşıyorlar…

 

        Bu kumpastan çıkış yolu olarak en önemli çözüm umudu olarak islam görülüyor Yıllardır  bu topluma bir çok iletişim kanallarından din anlatılıyor .

2010 yılından beri serbest Pazar usulü  din anlatılıyor.

Gelinen sonuca baktığımızda; İnsanlardan sayı ve şekil olarak dindarlaşan insan sayısı arttı ama ahlaklı insan sayısı azaldı.

Dengelerin  altüst olduğu, adalet ve  eşitliğinin olmadığı siyasal katılımın olmadığı umutların tükendiği toplumlarda  sadece din anlatarak insanları sorunu çözemezsiniz .

Bu durumun çözülmesinin  ilk şartı Müslüman ülkelerin Medeni bir toplum olmalarıdır.

Medeni bir toplum olmanın ilk şartı da ;

onur ,

haysiyet,

şeref,

adalet ,

özü sözü doğru ve dürüst,

 sorumluluk sahibi,

çalışkan ,

hak hukuk bilen,

bilgili, 

üreten,

bedeni, ruhu çevresi temiz,

sosyal barış, sosyal adalet, insan haklarına duyarlı,

kadını da kendi gibi adam sayan,

çevreye duyarlı, özgürlüklersaygılı,

kamu ve kul hakkını gözeten ,

 ahlak, iz ’an, insaf, vicdan sahibi ,

bilim,sanat, edebiyat, estetik konularında duygu ve düşüncesi gelişmiş erdem ve fazilet sahibi insan tiplerini yetiştirip geliştirmektir. 

 İbadeti ,iyiliği sadece kıldığı namaz,oruç,hac, zekat, örtünme değil; İnsanlığa, dünyanın imarına, sulha, barışa hizmet eden her davranış ibadet olduğu bilincinde olmak ve bu bilinçte  insan yetiştirmek gerekir.

DİN ADINA TOPLUMUN ÖNÜNE ÇIKMIŞ İNSAN VE CEMAATLERDEN KAÇ TANESİ BU DEĞERLERİ YAŞATMAYA VE GELİŞTİRMEĞE TALİP?

Dini cemaat ve tarikatların çoğu  siyaseti, ticareti, eğitimi, devleti  ve kadrolarını,kamusal alanı ele geçirmek hesaplarıyla yatıp kalkmakta.

Birbirleriyle gizli açık rakip düşman duygularıyla devleti ve milleti ele geçirme çabasındalar.Dini cemaatlerin bazıları kapalı ve kayıt dışı birer ekonomik sektöre dönüşmüş.

Bunların en büyüklerinden biri olan FETÖ deşifre oldu.

Geride kalanların saf iyi niyetli devlet ve millet menfaatine çalıştığını zannediyoruz.

Oysa geride kalanların bazıları geçmişte FETÖ ile aynı alanları kapma yarışında olan mafya çeteleri gibi yarış rekabet ve çatışma halindeydiler.

Dini cemaat ve tarikatların kayıt dışılıktan çıkıp şeffaf ve denetlenebilir bir yapı olarak asli varlık nedeni olan insana ,topluma ve değerlere  hizmete dönüp alanlarına çekilmedikce ,bizler de güdülen hayvan sürüsü olmaktan kurtulmak için şerefli insan olmanın şartı olan aklımızı başımıza alıp kullanmadıkça sırada bekleyen fetöler sırtımıza semer vurup bizlere eşek muamelesi yapacaklardır.

 Unutmayalım ki ;bizi hayvan olmaktan kurtarıp şerefli bir insan kılan aklımızdır.

Ve bizler de aklımızı kullandığımız kadar insanız !

                                                              i.HALİL ÇELİK 

Bu köşe yazısı, Elazığ Kanal 23 Haber - http://www.kanal23.com sitesinden alınmıştır.