REKLAMLAR
31 Ocak 2018 15:26

 HASBİHÂL                                                            MEHMET ŞÜKRÜ BAŞ

                                                                         mehmet_sukru_bas@mynet.com

 

                                    REKLAMLAR

 

       Günümüzde reklam “Bir şeyi geniş yığınlara tanıtmak, beğendirmek ve böylece o şeyin daha çok istenmesini, alınmasını, satılmasını sağlamak için söz, yazı ve benzeri araçlarla yapılan her türlü tanıtma çabası” olarak tanımlanır.

         Tabi her şeyde olduğu gibi bunun bünyesinde ahlak olması gerekir.

         İnsanları kandırmamak, aldatmamak, onları yanıltmak, onların alın teriyle birlikte onların zamanlarını da çalmak değil.

         Gel gör ki günümüz Türkiye’sinde kişilerin ticaretlerinde ahlakı değil ahlaksızlığı, insanları kandırmayı, aldatmayı, yanıltmayı netice olarak onların alın teriyle birlikte zamanlarını da çalmaya yöneliktir.

Türkçesi ticari ahlakımız sıfırlamıştır. 

Ne zabıtamız ne yasamız bünyesinde ahlak olmayan bu ahlaksızlığa çözüm bulamamaktadır.

                                         ***

Günümüzde güzel şeylere o kadar hasret kaldık ki, bu hasretliğimiz gün geçtikçe biraz daha artıyor, biraz daha kendini hissettiriyor.

Güzellikleri, güzel ahlakı, samimiyeti, dürüstlük ve doğruluğu, hatta hatta içimizi ısıtan bir tutam tebessümü bile göremez olduk.

Bir kandırmacadır almış başını gidiyor.

                                         ***

Bizim hanım her zaman bana “Aman kurbanın olayım çarşıya pazara çıkma seni kandırıyorlar diyor. Onun bu tavrı karşısında kızsam da, küssem de sesimi çıkartamıyorum çünkü gerçekleri söylüyor.

Ama ne yaparsın bu ülkede kos koca cumhurbaşkanını bile kandırıyorlar bize gelene kadar akşam olur.

                                         ***

Öyle bir sistem oluşturuldu ki bütün güç ve kuvvetimizi karşımızdaki insanı kandırma, onu dolandırma, ona hile yapma üzerine kurmuşuz. Bugün kimi nasıl ve ne şekilde kandırabilir, onu nasıl aldatabilirim şeklindeki yaklaşımlar en doyumsuz duygularımız olmuş gibidir.

Bütün bu olumsuzluklar, tüm zamanlarımızda, her alanda karşımızda durmakta; asla da yerinden oynanamamaktadır. Hele hele ticarette, alım satımda aranılan ilk meziyet olmuştur.

                                         ***

Bu husus yurt genelinde yaygın bir şekilde varlığını sürdürmekte ise de özellikle Elazığ'da son zamanlarda her dakika karşımıza çıkmaktadır. Genellikle seyyar esnafımız gün geçtikçe güvenirliğini yitirmektedir.

Seyyar esnafımız böyle de mağaza, market sahibi olanlar farklı mı ki?

Bir mağazada bakarsınız bir kampanya, %  de 70–75 indirim gözünüze çarpar. Ben bu halde durup düşünürüm; ama küçücük beynim anlama idrakinden yoksun kalır. Ne demek % de 70 indirim? Peki, dün bu malı % de kaç kazançla halka satıyordunuz da bugün % 70- % 75 indirimle satıyor, üstelik de kâr ediyorsunuz? Akla ilk gelen demek ki bire alıp bine satıyordunuz ve halkı kandırıyordunuz?

Adı üstünde bu ticarettir; ama her şeyde olduğu gibi ticarette de "ahlak" olmalıdır. Hep vatandaşı aldatmakla ticaret yaptığını sananlar bir gün mutlaka hüsrana uğrayacaklardır.

                                         ***

Bir malı alırsınız, eve götürdüğünüzde arızalı veya deforme olduğunu görür, geri getirirsiniz, almazlar. Yok, efendim, sonradan olmuş. Buyurun, siz buna ticari ahlak diyebilir misiniz? Böyle bir halde siz o mağazaya bir daha girer misiniz? Siz bir defa kaybeder, o mağaza ise binlercesini kaybeder; ama bunun bilincine varan kim?

Hele hele bazı esnafımızın velinimet dedikleri müşterilerine karşı kaba ve hiç de hoş olmayan tutum ve davranışları adeta bir alışkanlık haline gelmiştir.

Ticaretin unsurları, ticaretin ahlakı sadece kapıdan çıkıncaya kadar mıdır?

Güler yüz, güven ve karşılıklı saygıdan hiç kimse zarar görmemiştir.

                                         ***

Bir poşet meyve alırsınız, eve getirdiğinizde yarısı çürük çıkar, gidip söylediğinizde aldığınız cevap "Ya kime satayım?" olur.  

Mazereti kusurundan, kusuru mazeretinden büyük…

Herhangi bir malın tamirini yaptırır eve getirdiğinizde bakarsınız ki bu sefer de başka bir yerde başka bir arıza oluşmuş. Yeniden götürür, yeniden para ödersiniz. Bunun adına da ister ticaret değin, ister kazıklanma, ne derseniz deyin; ama sakın ola ki "Ticari Ahlak" demeyin.

                                         ***

Peygamber Efendimiz bir hadisinde diyor ki; "Kazancın onda dokuzu ticarettedir." Elbette inanırız. Ticaret esnafımızın alın teri, göz nurudur. Buna da saygı gösteririz.  Bizler de tüketici olarak onlara diyoruz ki; ne olur ticaretinizde güler yüzlülüğü, temiz ahlakı, helal kazancınızı ön plana çıkarınız. Müşterilerinizi kandırmayınız. O zaman kazancınız daha çok artacak ve daha mübarek olacaktır.

En önemlisi o zaman ticaretiniz de bir ibadete dönüşecektir.

                                         ***

Bugün yine yazılarımızla sizlerin ağız tadını kaçırdığıma inanıyorum. Öyleyse gelin ağzımızı tatlandıralım.

Bir ulusal kanalımızda günün yirmi dört saatinde yapılan bir reklam var. Altı kutu süzme bal + altı kutu petek bal + muazzam bir kol saati hepsi yüz lira.

Yersek de bu yemesek de bu…

Bunun adı reklam, bunun adı ticaret ama bünyesinde ahlak olmayan bir reklam ve ahlaksız bir ticaret.

                               

Bu köşe yazısı, Elazığ Kanal 23 Haber - http://www.kanal23.com sitesinden alınmıştır.