• Dolar
  5.7961
 • Euro
  6.4141
 • G. Altın
  272.41
 • T. Altın
  1838.2

Kanal 23 Televizyonu’nda yayınlanan Hafta içi her gece Saat:23.00’de ilgiyle izlenen başarılı programcı Zülfü Bal’ın hazırlayıp sunduğu “Gece Görüşü” programında eğitim alanında çok önemli bir konu ele alındı.

Fizik öğretmeni Veli Aksu’nun konuk olduğu programda yaklaşık 10 gün önce gerçekleştirilen LGS Sınavındaki iki sorunun iptal edilmesinin gerektiği ve nedenleri konuşuldu..

Eğitime verilen desteklerden dolayı Kanal 23 ailesine teşekkür eden Veli Aksu:

“LGS sınavında iki soruda bilimsel bir hata yok. Sorular çok net bir şekilde doğrudur. Ancak ortaokul 87. Sınıf kitabının dışına çıkılmıştır. Aslında temel sorunumuz son 3 yılda hem üniversite sınavlarında hem de liseye giriş sınavlarında soru tiplerinde ciddi bir değişme oldu. Konularda ciddi bir güncelleme oldu. Ama malesef kitaplarımız ve öğretmenlerimiz bu soru hazırlayan merkezdeki uzman arkadaşlarımızla entegre olamadı. Yani onların sordukları soru sistemi müfredatların dışına çıkıyor, bu defa da öğretmen arkadaşlarımız müfredatı takip ettikleri için öğrencilerimiz eksik bilgilendiriliyor.  O nedenle bu 2 soruda Türkiye genelinde bir sıkıntı var.” Diye konuştu.

Geçmiş Yıllarda Soruları İptal Ettirmişti

Program Sunucusu Zülfü Bal’ın sorularını cevaplandıran Aksu: “2008 yılında İtirazımız sonucunda Üniversite ikinci aşamada Fen Bilgisinden bir sorunun şıkkını değiştirttim. 2016 yılında TYT 1. Aşama sınavının 16. ve 18. Sorulara itiraz etmiştik. O zaman ÖSYM’ye müracaat ettik.

2019 yılındaki LYS Sınavında da 9 ve 12 sorular, 12.sınıflar müfredatındaki sorular. Yani bu müfredattaki sorular ortaokul öğrencilerine sormak yanlış. Bu sorular ortaokul öğrencisine değil, Üniversiteye hazırlanan bir öğrenci için hazırlanacak sorulardır. Bu soruların iptali ile ilgili itirazlarımı yaptık. Sonucunu hep beraber göreceğiz” dedi.

 

Eğitimci Veli Aksu'ya göre iptal edilmesi gereken o sorular ve nedenleri....