M├╝stakil ve ─░┼č Adamlar─▒ Derne─či (M├ťS─░AD)Elaz─▒─č ┼×ube Ba┼čkan─▒ Hasan Uzun, 2018 y─▒l─▒ 2.├žeyrek b├╝y├╝me rakamlar─▒na ili┼čkin de─čerlendirmelerde bulundu.

Müstakil ve ─░┼č Adamlar─▒ Derne─či (MÜS─░AD)Elaz─▒─č ┼×ube Ba┼čkan─▒ Hasan Uzun, 2018 y─▒l─▒ 2.çeyrek büyüme rakamlar─▒na ili┼čkin de─čerlendirmelerde bulundu.

Uzun, yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada, y─▒l─▒n ilk çeyre─činde %7,3 büyüyerek çok önemli bir performansa imza atan Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte de %5,2 büyüdü─čünü kaydetti. Bu durumun tesadüfi olmad─▒─č─▒n─▒ belirten Uzun, “Ayn─▒ dönemde %2,9 büyüyen ABD, %2,2 büyüyen Avro Bölgesi, %1,9 büyüyen Almanya ve %1 büyüyen Japonya gibi geli┼čmi┼č ekonomileri geride b─▒rakan Türkiye’nin büyüme grafi─či; ba┼čta ekonomik ve finansal sava┼čtan kaynaklanan kur dalgalanmas─▒ olmak üzere, kendisine yöneltilen bütün sald─▒r─▒lar─▒ bertaraf edecek güce sahip oldu─čunu göstermi┼čtir. Bu dönemde önceki y─▒l─▒n ayn─▒ çeyre─čine göre %6,3 oran─▒nda geni┼čleyen iç talebin yan─▒ s─▒ra d─▒┼č talebin de %4,5 oran─▒nda art─▒┼č kaydetmesi, daha dengeli bir büyüme ad─▒na olumlu bir tablo sunmu┼čtur. Önceki çeyrekteki art─▒┼ča nazaran bir miktar ivme kaybetmi┼č olsa da %3,9’la yat─▒r─▒mlardaki art─▒┼č─▒n sürmesi, ekonomik aktivitedeki canl─▒l─▒─č─▒n sürdü─čüne i┼čaret etmektedir. Bununla birlikte, in┼čaat yat─▒r─▒mlar─▒ndaki %6,6’l─▒k art─▒┼ča kar┼č─▒n makine ve teçhizat yat─▒r─▒mlar─▒ndaki art─▒┼č─▒n %0,6 seviyesinde kalmas─▒; yeni dönemde Türkiye ekonomisinin önceli─činin imalat sanayiine yönelik yat─▒r─▒mlar olmas─▒ gerekti─čini göstermi┼čtir.” dedi.

Türkiye ekonomisinin dengelenme sürecine girece─či önümüzdeki dönemde; enflasyon, cari aç─▒k ve bütçe aç─▒─č─▒nda daha alt seviyeleri görebilmek ad─▒na, iç talepten al─▒nan güçlü deste─či d─▒┼č talepten de almak durumunda oldu─čunu vurgulayan Uzun, “Y─▒l─▒n ilk 7 ay─▒nda %7 oran─▒nda art─▒┼č kaydeden ihracat, d─▒┼č talebe ili┼čkin umut vermektedir. Ancak bu dönemde ithalat─▒n ihracattan h─▒zl─▒ bir ┼čekilde art─▒┼č kaydetmesiyle d─▒┼č ticaret aç─▒─č─▒ndaki geni┼čleme sürmü┼čtür. Bu ba─člamda, 2017 y─▒l─▒nda enerji hariç 134,3 milyar dolar seviyesinde gerçekle┼čen ara mallar─▒ ithalat─▒n─▒ daha makul seviyelere çekerek, imalatta yerli ve milli üretimi merkeze alan bir anlay─▒┼č─▒ benimsememiz elzemdir.─░ktisadi faaliyet kollar─▒na göre büyüme oranlar─▒ incelendi─činde; sanayi, in┼čaat ve hizmetler sektöründeki art─▒┼člar─▒n sürmesi yüzümüzü güldürürken, tar─▒m sektöründe gözlenen %1,5’lik daralma dikkat çekmektedir. Bu ba─člamda; tar─▒m ve g─▒da ürünlerine yönelik üretim ve ihracat─▒m─▒z─▒n art─▒┼č kaydetmesine yönelik uygulanacak politikalar─▒n aciliyet arz etti─čini ifade edebiliriz.Bizler i┼č dünyas─▒n─▒n temsilcileri olarak, Türkiye’nin yeni ekonomi hikâyesinin yaz─▒lmas─▒nda ataca─č─▒ ad─▒mlara gerekli katk─▒y─▒ sa─člamaya devam edece─čiz. Üretimi güçlendirmek ve ihracata yönelik imalat üretimine a─č─▒rl─▒k vermek için ödevlerimizin fark─▒nday─▒z; bu konuda da var gücümüzle çal─▒┼čmay─▒ sürdürüyoruz. Bu motivasyonla, MÜS─░AD olarak Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemde de pozitif büyüme performans─▒n─▒ sürdürece─čine olan inanc─▒m─▒z─▒ yineliyoruz.” ─░fadelerine yer verdi.