H├╝k├╝met ve Merkez Bankas─▒ d├╝n hem vatanda┼ča, hem reel sekt├Âre, hem de T├╝rk Liras─▒ÔÇÖna b├╝y├╝k destek sa─člayan yeni uygulamalara imza att─▒.

HAZ─░NE ve Maliye Bakan─▒ Berat Albayrak, ‘Birlikte kazanaca─č─▒z’ ad─▒n─▒ verdikleri KOB─░ Destek Kredisi’ni duyurdu. Albayrak, KOB─░’lere 6 ay geri ödemesiz yüzde 1.85 ayl─▒k faizle 200 bin liraya kadar destek kredisi program─▒na “Birlikte Kazanaca─č─▒z” isminin slogan olarak seçilmesini önemli buldu─čunu belirterek, “Özellikle temmuz ay─▒nda ba┼člayan, a─čustos ay─▒nda zirveye ç─▒kan, Türkiye’yi, milletin refah─▒n─▒ hedef alan ekonomik sald─▒r─▒lar kar┼č─▒s─▒nda ‘sonunda kazanaca─č─▒z’ dedik” ifadesini kulland─▒. Ticaret Bakan─▒ Ruhsar Pekcan ile kat─▒l─▒mc─▒ bankalar ve TOBB’un kat─▒l─▒m─▒yla düzenlenen tan─▒t─▒m toplant─▒s─▒nda Albayrak, ┼čunlar─▒ kaydetti: “Bankalar─▒m─▒z Türkiye bankac─▒l─▒k tarihinde olmad─▒─č─▒ kadar güçlü dayan─▒┼čma içerisinde. Bütün bu payda┼člardan önemlisi milletimizin destek vermesiyle dünyaya çok güçlü bir birliktelik foto─čraf─▒ sunuyoruz. Kar┼č─▒ kar┼č─▒ya kald─▒─č─▒m─▒z bu s─▒namadan çok daha güçlü ┼čekilde ç─▒kmak için Türkiye olarak kenetleniyoruz. Zay─▒fl─▒klar─▒m─▒z─▒n da, güçlü yanlar─▒m─▒z─▒n da fark─▒nday─▒z. Atmam─▒z gereken ad─▒mlar─▒ çok ama çok iyi biliyoruz.”
 

Albayrak, hiç olmad─▒─č─▒ kadar güçlü bir mali disiplin politikas─▒ süreciyle alakal─▒ ad─▒mlar─▒ atmaya ba┼člad─▒klar─▒n─▒ kaydederek, “Tasarruf rakamlar─▒, gelir art─▒r─▒c─▒ tedbirleri ifade ettik. Bu y─▒l mali ve bütçe disiplini anlam─▒nda birilerinin söyledi─činin aksine çok güzel bir y─▒l sonu bilançosu bizi beklemekte. Ald─▒─č─▒m─▒z ilk rakamlarda, tasarruflarda bunun sinyalleri geliyor. Dünyada finansal daralman─▒n ya┼čand─▒─č─▒ bu dönemde ekonomimizin en temel mücadele alanlar─▒ olan cari aç─▒k ve enflasyonla mücadelede ba┼čar─▒ya ula┼čmak istiyorsak art─▒k kaynak verimlili─činden de taviz vermeyece─čiz. Tasarruf ve verimlilik bilincini kamu öncülü─čünde bir kültür haline getirece─čiz. Türkiye’nin ba┼č─▒nda çok kararl─▒ bir irade var. Ataca─č─▒m─▒z ad─▒mlar─▒ ve alaca─č─▒m─▒z kararlar─▒ eylül ay─▒ içerisinde OVP’de göreceksiniz. Enflasyonla ve cari aç─▒kla ve bunun yan─▒nda az önce sayd─▒─č─▒m hedefler sadece Hazine ve Maliye Bakanl─▒─č─▒ üzerinde de─čil, ekonominin tüm alanlar─▒nda tar─▒mdan sanayiye, ula┼čt─▒rmadan sa─čl─▒─ča kadar tüm temel hedefler bu payda┼člar─▒n sorumlulu─čunda olacak. ‘Birlikte kazanaca─č─▒z’ derken kazanmak için verilecek mücadelede topyekun ayn─▒ hedefler etraf─▒nda kenetlenmekten bahsediyoruz” diye konu┼čtu.

7/24 TEYAKKUZDAYIZ

“Ekonomimiz için ortaya koydu─čumuz hedeflere odaklan─▒rken, ya┼čad─▒─č─▒m─▒z sürecin tüm kurumlar─▒m─▒zla sürekli teyakkuzda olmam─▒z gereken bir süreç oldu─čunu unutmamam─▒z gerekiyor” diyen Albayrak, 30 A─čustos Zafer Bayram─▒’nda Türkiye piyasalar─▒ kapal─▒yken bile tetikte olduklar─▒n─▒ söyledi. Albayrak, “Türkiye’de resmi tatildi. Piyasalar kapal─▒ m─▒? Biz öyle zannediyoruz. Londra uyumuyor. Londra uyumuyorsa dün biz de uyumad─▒k. 7/24 teyakkuzday─▒z, 7/24 sahaday─▒z. Ya┼čanan her geli┼čmede ekonomimizde dalgalanmalar olmamas─▒ için güçlü refleksler geli┼čtirmek, k─▒sa, orta ve uzun vadeli aksiyon planlar─▒n─▒ hayata geçirmek zorunday─▒z” diye konu┼čtu.

2 senedir bahsedildi─či üzere Nefes Kredisi ile reel sektör için çok önemli bir destek mekanizmas─▒ inisiyatifi alan TOBB’un KOB─░ Destek Kredisi ile birlikte kazanma idealine güçlü bir omuz verdi─čini vurgulayan Albayrak, “Odalar ve borsalar mevduatlar─▒n─▒ bahsi geçen 8 bankam─▒za yat─▒ran, KOBi’lerimize üst limit noktas─▒nda 200 bin liraya kadar ayda yüzde 1,85 faiz ile 6 ay ödemesiz, 12 ay vade ve toplamda 18 ay vadeli yeni, güçlü bir kredi kullan─▒m altyap─▒s─▒ olu┼čturulucak. 2-3 ay─▒ geçmeyecek k─▒sa bir süre içerisinde on binlerce KOB─░’miz bundan faydalanm─▒┼č olacak.” dedi.

BANKALARIMIZIN ARKASINDAYIZ

BAKAN Albayrak, bankalar─▒n ve reel sektörü dalgalanman─▒n etkisinden korumak için ad─▒mlar artt─▒klar─▒n─▒ hat─▒rlatarak sa─člam bir bankac─▒l─▒k sektörüne sahip olunmas─▒n─▒n Türkiye’nin en önemli güçlü yan─▒ oldu─čunu vurgulad─▒. Albayrak ┼čöyle konu┼čtu: ”Güçlü yan─▒m─▒z oldu─čunu bizim gibi birileri de biliyor. Bundan dolay─▒ kur ataklar─▒n─▒n hemen ard─▒ndan dünyada örne─či olmayan biçimde devreye giren reyting ┼čirketleri bankalar─▒m─▒zla ilgili karamsar tablo olu┼čturmak için yo─čun gayrete girdi. Bugün Türk bankalar─▒ sermaye yeterlili─či, bilançolar─▒, karl─▒l─▒k oranlar─▒ ile Avrupa ve dünyadaki muadillerinin neredeyse tamam─▒ndan çok daha güçlü bilançoya sahip. ─░┼čte bu durum ortadayken net bir art niyet ile bankalar─▒m─▒z─▒ hedef almaya çal─▒┼č─▒yorlar. Ne kadar u─čra┼č─▒rlarsa u─čra┼čs─▒nlar bankalar─▒m─▒z çok sa─člam, güçlü bir ┼čekilde, bizlerin de arkas─▒nda durdu─ču güçlü bir resimle yollar─▒na emin ad─▒mlarla devam ediyorlar.” 

Albayrak, güçlü bir üretim ekonomisinin bu süreçte en büyük kazan─▒m ve hedeflerimiz için en önemli ç─▒pa olaca─č─▒n─▒ net ┼čekilde bildiklerini aktararak, reel sektörü sonuna kadar desteklediklerini her ortamda ifade ettiklerini an─▒msatt─▒. Albayrak, “2019 çok daha güçlü kararl─▒ politikalarla önemli yap─▒sal reform ve dönü┼čümlerin gerçekle┼čti─či Türkiye’nin ekonomik göstergeleri aç─▒s─▒ndan çok daha iyi ve güzel y─▒l olacak” dedi.