• Dolar
  5.7536
 • Euro
  6.3755
 • G. Altın
  272.69
 • T. Altın
  1846.0

Merkez Bankası faiz indirimine gitmesinin ardından 5,77 olan dolar Merkez Bankası’nın faizleri 4.25 puan indirmesi sonrası düşüşe geçti. Dolar 5,62’den işlem görüyor.

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 24'ten yüzde 19,75'e indirmesinin ardından doların aşağı yönlü ivmesi devam ediyor.

DOLARDAKİ DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Merkez dün politika faizini 4.5 yıl aranın ardından 4,25 baz puan indirdi. Faiz indirimi kararı öncesinde 5,77 seviyesinde işlem gören dolar faiz indirimi kararı sonrasında 5,62'ye kadar geriledi.

AK Parti Genel Merkezi'nde AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda son gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nın faiz indirme kararına da değindi.

"Yeterli değil, yıl sonuna kadar da kademeli şekilde devam edecek" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün MB faizlerde 4,25 baz puan indirime gitti. Her şey yerli yeksan oldu mu? Hayır. Piyasalar bu durumu normal karşıladı. Zira olması gereken buydu. Yıl sonuna kadar kademeli şekilde bu devam edecek." şeklinde konuştu.

Erdoğan, Merkez Bankası'nın faiz açıklaması hakkında şu ifadeleri kullandı;

"31 Mart seçimlerine birkaç gün kala gerçekleştirilen ikinci saldırıyı süratle etkisiz hale getirmeyi başardık. Özellikle saldırı kanallarını hızlı bir şekilde kapattık. Bir takım kötü amaçlı girişimlere karşı gerekli tedbirleri almış olduk. Yüzde 24 oranındaki faizlerin ülkemiz için yüksek olduğunu savunuyordum. Bunu o dönemlerin Merkez Bankası başkanlarına ulaştıramadık. Oyalama taktikleriyle gittiler. Dün Merkez Bankası faizlerde düşüşe gitti. Battık mı bittik mi? Piyasalar bu durumu gayet normal karşıladı. Olması gereken buydu bu bile yeterli değil. Yıl sonuna kadar kademeli şekilde devamı gerekir. Faiz düştükçe enflasyon düşer çıktıkça çıkar. Bugün yüksek faizle hükümetimizi devamlı sigaya çeken Bay Kemal şimdi de faizlerin bu şekilde indirilmesinden rahatsız olmuş Merkez Bankası ile alakalı olarak itibarı sıfırdır diye açıklamada bulunuyor. Anlamak mümkün değil biz sana mı sorup da adım atacağız? Yeni yönetim sisteminden rahatsız. İlla parlamenter demokrasiye geçmek gerekiyormuş. Tek adam benmişim. Tek adamlığı sizden öğrendik ama biz tek adam değiliz."