Çalışma Bakanı Bilgin, "3600 ek gösterge verilmesinin görüşülmesini kabul ediyoruz. 2022 ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 6 ve enflasyon farkı" açıklamasını yaptı.

Gözler yaklaşık 6 milyon memur ve memur emeklisinin merakla beklediği zam görüşmelerindeydi. Taraflar bugün ikinci kez bir araya geldi.

Hükümetin iki yıllık memur zam teklifi belli oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada, "3600 meselesinin bu sözleşme sürecinde çözülmesini istiyoruz" dedi.

"2022 yılı için ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 6 ve enflasyon farkı. 2023 ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 6 ve enflasyon farkı" teklifini sundu.

22 Ağustos'ta zam oranı belli olacak

Görüşmelerde bu aşamadan sonra müzakere sürecine geçilecek. Uzlaşı olursa 22 Ağustos'ta zam oranı belli olacak.

Anlaşma olmazsa kamu görevlileri hakem heyeti ağustos sonunda zam oranına karar verecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, " Nakdi ücret desteği gibi çok farklı sosyal politika araçları ile sürecin meydana getirdiği sorunlara cevap verdik ve cevap vermeye devam ediyoruz. Çok şükür Türkiye sorunlarını çözme kabiliyetinde olan bir ülkedir. Devlet mekanizması işliyorsa o ülke sorunların üstesinden gelir. Elbette sorunlarımız var Türkiye’ye dönük uluslararası sistemin saldırıları var. Uluslararası güçlerin Türkiye’ye dönük hesapları var, yaşadığımız coğrafyada büyük bir kaos yaşanıyor. Bir çok toplumsal ekonomik ve siyasal sorunlar var. Orman yangınları sel felaketleri tabi bunlar da küresel sistemin yaşadığı büyük krizle alakalı sorunlar. " dedi.