• Dolar
  6.8675
 • Euro
  7.7471
 • G. Altın
  391.86
 • T. Altın
  2653.8

15 kardeşi bulunan 13 yaşındaki Züleyha Armut, Türkiye Çocuklar Muay Thai Şampiyonası’nda Türkiye Şampiyonu olarak önemli bir derece ederek Milli Takım’a seçildi.

Elazığ'ın Baskil ilçesinde ikamet eden ve büyük zorluklarla hayata tutunma mücadelesi veren 16 çocuklu ailenin 14.'ü üyesi olan Züleyha Armut’un muaythai sporu ile hayatı renklendi.
İlçeye gelen antrenör Selahattin Omaç'ın muaythai sporunu yöre çocuklarına aşılamasının ardından ablası sayesinde muaythai ile tanışan Züleyha, 11 yaşında başladığı bu sporda kısa sürede önemli yol kat etti. Derme çatma, pencereleri kartonla kaplı bir binada hazırlıklarını tamamlayan minik sporcu, haziran ayı içerisinde Erzincan’da yapılan Türkiye Çocuklar Muay Thai Şampiyonası’nda 60 kiloda ringe çıktı. Kendisinden iyi şartlarda müsabakalara hazırlanan rakiplerini birer birer deviren Züleyha, 60 kilo yıldız kızlar kategorisinde şampiyonluğa ulaşarak, Dünya şampiyonasında Türk Milli takımını temsil etme hakkı kazandı.
Züleyha’nın başarısında büyük pay sahibi olan ve Muaythai Milli Takım Antrenörlüğü görevini de yürüten Omaç, daha iyi bir ortamda daha iyi şampiyonlar çıkarmayı hedeflediğini kaydederek,  “İnşallah bunu da yapacağız. İstiklal Marşımızı okutmak için gençlerimiz burada ter döküyor” şeklinde konuştu.
Züleyha’nın babası Hasan ve eşi Sultan Armut, kızlarının aldıkları başarıdan dolayı mutlu olduklarını söyleyerek, her zaman desteklerini olacaklarını vurgularken, kardeşi Züleyha’nın bu spora başlamasında ilham veren 22 yaşındaki ablası Feride Armut ise, “Ben de aynı imkansızlıklar içinde spora başladım. Sonrasında hocamızın bize olan sevgisi, güveni kardeşlerime aşılamama sebep oldu. Kardeşimle gurur duyuyorum” dedi.