• Dolar
  5.7994
 • Euro
  6.5944
 • G. Altın
  262.60
 • T. Altın
  1792.7

Türkiye Futbol Federasyonu ile Türkiye Bankalar Birliği borç krizi içindeki kulüpler için el ele verdi. TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile TBB Başkanı Hüseyin Aydın kulüpleri düzlüğe çıkarmak adına geliştirdikleri proje, maddi sıkıntı yaşayan tüm kulüpler için umut oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu ile Türkiye Bankalar Birliği borç krizi içindeki kulüpler için el ele verdi. TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile TBB Başkanı Hüseyin Aydın uzun yıllardır borç yükünü çevirmeye çalışan ancak finansal sıkıntıların ağırlığını her geçen gün daha fazla hisseden kulüpleri düzlüğe çıkarmak adına dev bir proje geliştirdi.
Türk futbolu için tarihi bir adım atan TFF ve TBB'nin başlattığı bu proje uzun vadede kulüplerin mali krizden kurtarılmasını hedefliyor. TFF Başkanı Demirören ile TBB Başkanı Aydın'ın imzalarını taşıyan açıklamada uluslararası norm ve standartların da dikkate alındığı, futbol kulüplerinin sıkılaştırılmış mali kurallar çerçevesinde yönetilmesinin esas olacağı bir çalışma başlatılacağı belirtildi. 
Açıklamada, bu çalışmanın doğru temellerde kurgulanması için ilgili tüm taraflarla görüşmelerin devam ettiği, Türkiye Bankalar Birliği’nin ise, futbol kulüplerinin yoğun ilişkide olduğu finans sektörünü temsilen proje içinde yer aldığı ifade edildi. 
İlgili tarafların katılımı ile sürdürülmekte olan çalışmanın, kulüplerin mali alt yapılarının güçlendirilmesi, faaliyetlerini kendi gelirleri üzerine kurmaları, gelir/gider dengelerini daha sağlıklı kurarak sürdürülebilir mali performansa sahip olmalarını hedeflediği kaydedilen açıklamada, Ulusal ve Uluslararası platformda sportif başarının devamlılığı için söz konusu mali kurallar ile kulüplerin mali yapıları güçlendirilirken daha sağlıklı bilançoya sahip olmaları ve bankacılık sektörü ile daha etkin bir ilişkinin tesisinin de amaçlandığı aktarıldı.
Kulüplerin yeni transfer döneminde de sıkı mali disiplin çerçevesinde hareket etmelerini teşvik edici şekilde, mevcut bütçeleri içinde kalınmasının hedeflendiği bu çalışmanın detaylarının zaman içinde kamuoyu ile paylaşılacağı öğrenildi.