İl Protokolü, siyasi parti temsilcileri, STK’lar 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Elazığ Valisi Ömer Toraman, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajında; “Milletimizin tarihte eşi benzeri görülmemiş kahramanlık destanları yazarak gerçekleştirdiği Millî Mücadele’nin başlangıcı olarak kabul edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 105’inci yıl dönümünü kutlamanın gururu ve heyecanı içerisindeyiz. 19 Mayıs 1919, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Ya İstiklal Ya Ölüm’ düsturuyla Samsun’da yaktığı meşalenin elden ele, dilden dile, tüm vatan sathına yayılarak milli egemenliğe dayanan, tam bağımsız bir devlet kurma kararının hayata geçirildiği gündür. Millet desteğine dayanmayan hiçbir mücadele başarıya ulaşamaz. Türkiye, millet iradesini temel alarak, büyüyüp gelişmekte ve güçlenmektedir. Güçlü bir ülke olma yolunda istikrarlı bir şekilde kararlılıkla ilerliyoruz. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, ‘Bütün ümidim gençliktedir!’ diyerek, bugünü Türk gençliğine armağan etmiştir. Gençlerimiz, geleceğimizin teminatı ve ülkemizin en büyük gücüdür. Onların bilgiye açık, yeniliklere öncü, milli ve manevi değerlere bağlı bireyler olarak yetişmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz. Bizlerin bıraktığı bayrağı gençlerimiz devralacaktır. Bugün, spordan sanata, bilimden teknolojiye kadar her alanda gençlerimiz, ülkemizin geleceğine yön veriyorlar. Onların enerjisi, heyecanı ve azmi, bizlere geleceğe olan inancımızı pekiştiriyor. Sevgili gençler, kahraman milletimizin evlatları olarak, sizler Türkiye'nin geleceğisiniz. Ülkemizin kalkınması ve ilerlemesi için sizlere büyük görevler düşmektedir. Hedeflerinize ulaşmak için azimle çalışmaya devam edin.  Asırlardır bağımsız yaşadığımız, her köşesinde ecdadımızdan bir parça olan bu kutsal topraklar, ilelebet milletimizin geleceğine yani sizlere emanettir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, bu vatan için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor; sevgili gençlerimizin, aziz milletimizin ve tüm Elazığlı hemşehrilerimizin “19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı” kutluyorum” dedi.

 

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajında; “19 Mayıs 1919’da aziz milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Samsun’da yaktığı diriliş meşalesi ile bağımsızlığına, vatanına ve bayrağına yönelen tehditlere asla baş eğmeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiş, bir ve beraber olarak işgal kuvvetlerine karşı verdiği mücadeleyle destansı bir zafere ulaşmıştır. İnanç, fedakarlık, vatan ve millet sevgisiyle yücelen 19 Mayıs ruhu, ecdadımızın bizlere ve gelecek nesillere bıraktıkları en kıymetli mirastır. Milletimizin benliğinde yaşayan bu ruh, bugünümüzün ve yarınlarımızın teminatıdır. İnanıyorum ki gençlerimiz ecdat mirası bu ruh ışığında yüreklerinde taşıdıkları milli ve manevi şuurla her alanda gelişmiş güçlü bir Türkiye inşa edeceklerdir. Bizler de bu yolculukta daima gençlerimizin yanında yer alacağız.  Bu duygularla istikbalimizin teminatı gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” Dedi.

 

AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajında; “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nızı en içten dileklerimle kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal'in gençlerimize armağan ettiği bu özel gün,  necip milletimizin bağımsızlık tutkusunun ve milli ruhunun yeniden doğduğu dönüm noktalarından birisidir. 19 Mayıs 1919’da kahraman ecdadımız, işgal kuvvetlerine karşı tek yürek olarak ayağa kalkmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atarak büyük bir zafere imza atmıştır. Bugün de tarihimizden aldığımız sarsılmaz güçle, güzel ülkemizin gelişimini engellemek isteyenlere karşı kararlılıkla mücadele ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. Bu yolda en büyük gücümüz olan gençlerimizi her alanda destekliyor ve onların potansiyellerini ortaya koymaları için fırsatlar sunuyoruz. Elazığ’ın gençleri başta olmak üzere, tüm gençlerimizin en iyi imkanlara sahip olması için durmaksızın çalıştık, çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Milli şuur ve karakter sahibi değerli gençlerimizin başarısına yürekten inanıyor, onların geleceğimizin teminatı olduğunu biliyoruz. Gençlerimizin ulusal ve uluslararası arenada gösterdiği vizyon ve çaba, ülkemizin geleceği adına umutlarımızı güçlendiriyor. Aziz şehrimiz Elazığ ve güzel ülkemizin tüm gençlerinin bu vizyon ve gayretle ülkemize büyük katkılar sağlayacağına inancım tamdır. 9 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı bir kez daha kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’mızın tüm kahramanlarını saygıyla anıyorum” dedi.

 

İYİ Parti Elazığ İl Başkanı Habip Yaşar, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajında; “19 Mayıs 1919, esarete karşı bağımsızlığın, teslimiyetçiliğe karşı dik duruşun, yılgınlığa karşı umut ve uyanışın miladı; Türk milletinin geleceğine vurulmak istenen prangaları kırarak tarihi yeniden yazdığı destansı bir serüvenin başlangıcıdır. Türk milleti, Samsun’dan harekete geçen Milli Mücadeleyi inançla, imanla omuzlamış, nihayetinde zaferle buluşturmuştur. Aziz milletimizin ve sevgili gençlerimizin Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını en içten hissiyatımla tebrik ediyorum. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak milli kurtuluşun başını çeken başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, kurtuluş mücadelemizin her safhasında katkısı bulunan kahramanlara ve muhterem şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

 

TÜMKİAD Elazığ İl Başkanı Osman Özçelik, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajında; “Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'da yakılan Milli Mücadele meşalesi, karanlık dönemin ilk aydınlık günüdür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün azim ve kararlılıkla başlattığı Milli Mücadele, milletimiz için özgürlük ve bağımsızlığın habercisi olmuştur. Milli Mücadele, büyük zorluk ve fedakârlıkların yanında aziz milletimizin topyekûn seferberliği sayesinde zaferle sonuçlandırılmış, Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Milli Mücadelenin başlangıcı olan bu anlamlı gün, aynı zamanda büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından onu koruyup yücelteceğine inandığı gençlere bayram olarak armağan edilmiş ve onlara duyduğu güvenin bir göstergesi olmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Savaşı’mızın tüm kahramanlarını saygı ve rahmetle yâd ediyor, gençlerimiz başta olmak üzere aziz milletimizin “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı” kutluyorum” dedi.

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Elazığ Şubesi Başkanı Yaşar Karabulut, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajında; “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün; 1 inci Dünya Savaşında yenik sayılan Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihten silinmesi için yapılan gizli anlaşmalara karşı durması, işgale ve yok oluşa meydan okuyarak çıktığı mücadelenin 105 inci yıldönümüdür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu mücadelesine Yüce Türk Milleti sahip çıkmış ve O gün, O'nun önderliğinde kenetlenmiştir. Bugün Emperyalist, işgalci, güçlerin planlarında bir değişiklik yoktur.  Köle olarak onlara hizmet etmemizi istemektedirler. Ülkemizin bugünkü sorunları Atatürk ilke ve inkılaplarından taviz vermemizin sonucudur. Bugün, Cumhuriyetin sayesinde daha eğitimli bir insan kaynağına sahibiz. Sorunları Atatürkçü Düşünce ile kolaylıkla alabilecek durumdayız. Ulu Önder Atatürk'e ve Cumhuriyetimize yapılan haksız, saldırılar sanıldığının aksine umudumuzu azaltmamakta ve bu haklı mücadelemizde kararlılığımızı daha da güçlendirmektedir. Gün, çocuklarımız, torunlarımız ve geleceğimiz için daha müreffeh bir Türkiye için çalışmak zamanıdır. Yaşadığımız bu cennet vatanı, bize emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bu vatan için canını ve kanını veren, Şehit, Gazi ve kahramanlarımızı, saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramımız kutlu olsun. Yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Yaşasın Cumhuriyet. Ne Mutlu Türk'üm Diyene” dedi.