• Dolar
  5.8352
 • Euro
  6.5577
 • G. Altın
  239.88
 • T. Altın
  1607.7

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların risk faktörlerinin önlenmesi ve kontrolü, kalp ve damar hastalıklarının erken tanısının sağlanması ve tedavi standartlarının oluşturulması amacıyla müdürlüğümüze bağlı aile hekimlerine yönelik “Kronik Hastalıklar İzlemi İl Eğitimi” düzenlendi.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Abdulkadir Kantarcıoğlu’nun açılış konuşması ile başlayan eğitime, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Ali Atar, aile hekimleri, Kronik Durumlar ve Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam birim sorumlusu Dr. Birsen  Ademoğlu  ve çalışanlar katıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü Sosyal Tesisleri Toplantı salonunda hazırlanan periyodik grup programı gereği, tüm aile hekimlerine yönelik düzenlenen eğitim programında kronik hastalıklar, risk faktörlerinin önemi ve izlemi süreci  hipertansiyon tanımı ve epidemiyolojisi, kan basıncı ölçümü ve değerlendirmesi, hipertansiyonda anamnez, fizik muayene ve laboratuvar tetkikleri, erişkin hipertansif hastalarda tedavi ve algoritması, özel hasta gruplarında hipertansiyon hedefleri ve tedavi, kardiyovasküler hastalıklar, risk faktörleri ve modelleri ana başlıkları altında bilgilendirme ve sunumlar yapıldı.

Kronik hastalıklar (kalp ve damar, böbrek, astım, KOAH, diyabet, kanser) ve risk faktörlerine (tütün, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik) yönelik önleme ve kontrol programlarının faaliyetleri ile toplumun bulaşıcı olmayan hastalıklar ve risk faktörleri (tütün ve alkol kullanımı sağlıksız beslenme ve fiziksel inaktivite ) konusunda  farkındalığı arttırılmasının ve bireylerin sağlıklı yaşam kültürünü benimsemelerinin hedeflendiği eğitim programı, 5 gün devam edecek. Eğitim programı sonunda katılımcılara “Katılım Belgesi” verilecek.