Elazığ Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cazim Bulut, kene vakalarına karşı alınması gereken önlemler ve yapılması gerekenler hakkında uyarılarda bulundu.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte piknik sezonu açıldı. Ancak doğayla iç içe vakit geçirmenin keyfi, kenelerle ilgili riskleri de beraberinde getiriyor.

Elazığ Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cazim Bulut, kene vakalarına karşı alınması gereken önlemler ve yapılması gerekenler hakkında uyarılarda bulundu. Bulut, “Kenelerin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin en önemli faktörü kırım kongu kanamalı ateşinin taşıyıcıları olmaları. Kırım Kongolu kanamalı ateşi viral bir hastalık olup kenelerle insanlarla bulaştırılan bir hastalık. Ülkemizde daha çok kuzey yani Kırım’a yakın olan illerimizde Sivas, Tokat, Samsun gibi bölgelerde görülen bir hastalık o bölgedeki kenelerden görülebilen bir virüs. Bizim bölgemizde Elazığ’da ve Elazığ civarında böyle vakalar söz konusu değil. Keneler son yıllarda özellikle de hayvancılıkla ilgili uğraşılan üreticilerimizin duyarlılığı neticesinde hayvan sağlığı içinde çok önemli varlıklardır. Özellikle de hayvanlarda bulunan sığırlarda ve koyunlarda ve keçilerde bulunan birçok hastalığın taşıyıcısı durumundadırlar. Özellikle piknik alanlarında bu tür insanlara gelip kan emme gibi, yapışma gibi eğilimleri vardır buna da dikkat etsinler eğer tutacakta olursa keneyi kendileri koparmadan en yakın sağlık kuruluşuna başvurup orada doktor refakatinde o kenelerin alınması ve o kene tutan vatandaşımızın birkaç gün içerisinde kontrollerinin yapılması takip edilmesi büyük önem arz etmektedir” dedi.

 

 

Elazığ Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cazim Bulut, Türkiye genelinde kenelerin azaldığına dikkat çekti. Bulut, “Son yıllarda son 10-15 yılı içerisinde kene mücadelesinde kullanılan birçok ilacın kenelerde aynı zamanda kısırlığa da neden olduğu için üremelerinde de etkili olmuştur. Dolayısıyla kene varlığı geçmiş yıllara oranla çok ciddi azalmalar söz konusu” dedi.