Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler dolayısıyla bir çok şehirde binalar çöktü. Depremin 2. Gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan depremin etkilediği 10 ilin OHAL ve Afet Bölgesi ilan edildiğini duyurdu. Elazığ Şehir Meclisi Dönem Başkanı Arif Erol yapılan bu duyurunun ardından açıklama yaparak Elazığ’ın da Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Erol Açıklamasında: “06.02.2023 tarihinde meydana gelen depremlerde binlerce bina yıkılmış, çok sayıda vatandaşımız hayatlarını kaybetmiş veya yaralanmıştır. Geriye kalan vatandaşlarımız ise zor şartlarda hayatlarını devam ettirmeye çalışmaktadır. Devletimiz tüm gücüyle deprem bölgesinde yaraları  sarmaya çalışmaktadır. Depremin etkilediği Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Adıyaman, Şanlıurfa ve Hatay'da devletimiz tüm imkanlarını kullanılarak yeniden günlük yaşama dönmelerini sağlamaktadır. Depremden etkilenen illerimize geçmiş olsun temennisinde bulunuyor vefat edenlere Allah’tan rahmet yaralılara şifa diliyoruz.” Dedi.

 

Elazığ’ın da afet bölgesine dahil edilmesini talep eden Başkan Erol: “Bununla birlikte 7,7 ve 7,6 şiddetinde meydana gelen depremlerden Elazığ’da etkilenmiş ve can kayıpları meydana gelmiştir. 24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde meydana gelen depremden etkilenen binalarımız bu depremlerle tekrar etkilenmiştir. Dolayısı ile Elazığ’da da hızlıca hasar tespitleri yapılmalı ve tedbirler alınmalıdır. Ayrıca depremden etkilenen 10 İl ile birlikte etkilenmiş olan Elazığ’da Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilmelidir. Devletimiz tüm imkanlarını seferber etmiş olup başta Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza tüm kurum kuruluş STK ve gönüllü çalışan vatandaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Ülkemize tekrar başsağlığı dileği ile birlikte kamuoyuna saygıyla sunarım.” İfadelerini kullandı.