ÖĞDER Şuurlu Öğretmenler Derneği tarafından öğretmenler günü dolayısı ile açıklama yapıldı. ÖĞDER Şuurlu Öğretmenler Derneği Elazığ Şube Başkanı Habib Karaçorlu öğretmenlik meslek kanuna öğretmen yetiştirme ve atama konularına değindi.

ÖĞDER Şuurlu Öğretmenler Derneği Elazığ Şube Başkanı Habib Karaçorlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile açıklama yaparak Öğretmenlerin sorunlarına değindi. 

 

 

Habib Karaçorlu Öğretmenlik Meslek Kanunun aceleye getirildiğini öğretmenliğin layık olduğu şekilde tarif edilemediğini dile getirerek: “öğretmenlik meslek kanunu ne yazık ki aceleye getirilerek hazırlanmış ve yasalaştırılmıştır. 14 Şubat 2022 tarihli yasa, öğretmenlikte kariyer basamaklarını tanımlamaktan öteye geçememiş, mevcut yasada öğretmenlik mesleği layık olduğu şekilde tarif edilememiş ve saygın bir derecede konumlandırılamamıştır. Aynı şekilde öğretmenlerin başta ücret olmak üzere özlük hakları yasada yer almamış ve güvence altına alınmamıştır.” Dedi.

Karaçorlu, öğretmen yetiştirme ve atama konularındaki sorunun her geçen gün daha fazla arttığını dile getirdi. Karaçorlu daha gerçekçi kontenjanların hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.