Jeoloji Mühendisleri Odası Elazığ Temsilcisi Burhan Daş Elazığ depreminin yıldönümünde açıklama yaptı. Daş; yaşanan küçük çaplı depremlerin hasarlı yapıları etkilemeye devam ettiğini dile getirirken yapı denetimleri ve zemin etütlerinin titizlikle yapılması gerektiğini vurguladı.

24 Ocak 2020 yılında Elazığ’da 6.8 şiddetinde Merkez Üssü Sivrice İlçesi olan bir deprem meydana geldi. Meydana gelen depremin üzerinden 3 yıl geçti. Jeoloji Mühendisleri Odası Elazığ Temsilcisi Burhan Daş,  depremin üçüncü yıl dönümü nedeni ile açıklama yaptı.

Dünyanın birçok bölgesinde meydana gelen depremlerde yaşanan can kayıpları ve hasarlı yapılarla ilgili bilgi veren Jeoloji Mühendisleri Odası Elazığ Temsilcisi Burhan Daş, Hedefimiz Türkiye’de yaşanan depremlerde hem vatandaşın hem de devletin etkilenmemesi “dedi.

6.8 şiddetindeki depremde hafif hasar alan yapıların yaşanan depremlerle etkilenmeye devam ettiğini vurgulayan Daş: “bu depremler bu binaları yormaya bunları etkilemeye devam ediyor. Yapılan herhangi bir sonuç açıklaması bekliyoruz. olacak bir deprem bu yorgun binaları daha etkili bir şekilde etkileyebilir.” Dedi.

 

 

Yapı denetiminde Jeoloji Mühendislerinin daha aktif hale getirilmesi gerektiğini belirterek, zemin etütlerinin titizlikle yapılmasının önemine dikkat çekerek: “yapı denetim kuruluşlarında jeoloji mühendislerinin bulunması çok önemlidir. çünkü Elazığ bir deprem şehri. Yapılan binalarda zemin etüt çalışmalarının titizlikle yapılması gerekiyor. Elazığ’da meydana gelen deprem sonucu ağır hasarlı ve az hasarlı binaların daha çok zeminden dolayı etkilendiği bazı bölgelerde hasarlı binaların çok olması nedeni de bu. Bu nedenle zemin etüt çalışmaları titizlikle yapılmalı.” İfadelerini kullandı.

Elazığ’da büyük şiddetli bir deprem yakın zamanda yeniden yaşanır mı sorusuna da yanıt veren Daş: “Türkiye’de depremler olmaya devam edecek. Bunların sayısı artacak. Bizim yapmamız gereken şey önlemlerimizi ve tedbirlerimizi almak, deprem ile yaşamayı öğrenmek.” Dedi.