Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan buzluk mağarası yeniden turizme kazandırılmayı bekliyor. Şimdilerde çöpten geçilmeyen Buzluk Mağarası yok olmayla karşı karşıya.

Elazığ’da bir zamanlar gezip görülecek yerler sorulduğunda özellikle gidilmesi tavsiye edilen ve her yıl en az 20 bin ziyaretçi tarafından gezilen Buzluk Mağarası Turizme kazandırılmayı beklerken daha da kötü bir hal alıyor.

Kent merkezine 11 kilometre uzaklıkta Harput Mahallesi'nde yer alan Buzluk Mağarası, bir dönem Türkiye’de gezilebilecek 10 mağaradan biri olarak gösterilmişti.

Sıcaklığın 39 dereceleri gördüğü Elazığ’da mağaranın içi – 10 derecenin altına düşüyor. Mağaranın bazı bölümlerinde tabakalar halinde buzdan sarkıtlar oluşuyor.

Mağara, 1988’li yıllarda keşfedildi. Buzluk Mağarasına olan ilgiyi gören il yöneticileri turizme kazandırmak adına dönem dönem mağaraya giden yolu düzenledi, Giriş basamakları ve aydınlatma yapıldı.

Bu yıl da imkan sağlansaydı binlerce kişi ziyaret edecekti Buzluk Mağarasını, ancak ziyarete gelenler mağaranın girişinden öteye gidemiyor.

Deprem nedeniyle Mağarada bulunan ipler, ışıklandırma ve merdivenlerin tamamı toplatıldı. Herhangi bir bakım ve korumanın da olmadığı Buzluk Mağarası adeta çöplüğe döndü. Öyle ki ziyaretçilerin bıraktığı sandalye kilim, terlik gibi atıklar bile mağaranın her köşesinde birikmiş durumda.

Yaklaşık 150 metre uzunluğunda olan buzluk mağarasının artık sadece girişine kadar inilebiliyor. Mağarayı gezip görmeye gelen vatandaşlar da hayal kırıklığına uğruyor. Buzluk Mağarasının bir an önce turizme kazandırılması isteniyor.