• Dolar
  5.889
 • Euro
  6.5329
 • G. Altın
  294.85
 • T. Altın
  1990.5

İlimizin yetiştirdiği önemli isimlerden biri olan Şair Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu, vefatının 27. Yıl Dönümünde dualarla anıldı. Ardında, Türk Edebiyatına önemli eserler bırakan merhum Gençosmanoğlu, özellikle destan türünde yazdığı eserlerle ülke çapında tanınmıştı.

Destan şairi olarak şöhret bulan Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu, 1929’da Elazığ’ın Ağın ilçesinde doğdu. İlköğrenimini burada gördü. Akçadağ Köy Enstitüsünü bitirdikten sonra öğretmenliğe başladı. Çeşitli köy ve kasabalarda 19 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra sırasıyla ilköğretim müfettişliği, Millî Eğitim Bakanlığı Yayımlar Genel Müdürlüğünde şube müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü, genel müdür yardımcılığı, İstanbul’da Devlet Kitapları Müdürlüğü vazifelerinde bulundu.

1978’de emekli olan ve daha sonra Türk Edebiyatı Vakfı ve Doğu Türkistan Vakfında çeşitli idari vazifelerde bulunan Gençosmanoğlu, Doğu Türkistan’ın Sesi Dergisini çıkardı ve son olarak Türkiye Gazetesinin Kültür-Sanat köşesini idare etti.

Vefatına kadar bu vazifeyi yürüten Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu, yakalandığı hastalıktan sonra üst üste üç defa beyin ameliyatı oldu. “Aylardan Ağustos, günlerden Cuma” diye başlayan Malazgirt Marşında belirttiği gibi, 1992 senesi Ağustos ayının 21’inde Cuma günü İstanbul’da vefât etti.

Türk milletinin târihine, kültürüne ve meselelerine vâkıf olan Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu, İslâmiyetin ve Türklüğün en güzel motifleriyle işlediği destanlarıyla Türk edebiyatına çok şeyler kazandırdı. İlkokul sıralarından itibaren şiir yazmaya başlayan Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu, ilk kitabı olan Bozkurtların Ruhu’nu 1952’de, ikinci kitabı Gençosman Destanı’nı 1959 yılında yayınladı.

Gençosmanoğlu’nun Destan türünde yazdığı diğer eserleri ise şöyle;

Kür Şâd Destanı, Malazgirt Destanı, Bozkurtların Destanı, Kopuzdan Ezgiler, Salur Kazan Destanı, Boğaç Han Destanı, Destanlarda Uyanmak, Destanlar Burcu ve Alp Erenler Destanı.