Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor İnanç Özgen'in yaptığı çalışmada Türkiye'de ilk kez 'Xylopertha Reflexicauda' (Zıloperta Refleksikuada) böceği görüldü.

Türkiye’de ilk defa, 'xylopertha reflexicauda' (zıloperta refleksikuada) böceği görüldü.

Fırat Üniversitesi Biyomühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor İnanç Özgen ve Entomolog Araştırmacı Jiri Hava, Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde 'Xylopertha Reflexicauda' böceğini gördü.

Fırat Üniversitesi Biyomühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor İnanç Özgen’’ Xylopertha Reflexicauda türü böceğimiz Türkiye’de ilk kez görünen bir tür. Aynı zamanda dünya incir faunası için de yeni yeni tespit edilen bir tür. İncirde daha önce zarar yaptığıyla ilgili bir kayıt yok.  Daha önce İran, Irak, Yunanistan ve İsrail’de tür tespit edilmiş dut ve Antep fıstığı ağaçlarında türün zararlı olduğu daha önceki çalışmalarla ortaya konulmuş.  ‘’ ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Çalışma, Amerika'nın ünlü dergilerinden Entomolojical News dergisinde de yayınlanacak.

Fırat Üniversitesi Biyomühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor İnanç Özgen ‘’Beş yıllık bir çalışma bu Çek Cumhuriyetinden bir etimolog araştırmacıyla bu çalışmayı yürüttük. İnşallah ileri vadede bu türün zarar durumuyla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabileceğiz. Bu 2021 yılı itibariyle de Amerika’nın ünlü bir dergisi olan Entomolojical News dergsinde de yayınımız yayınlanacak. Ülkemiz için hayırlı olsun.’’ Dedi.

İlerleyen zamanlarda böceğin zarar durumu ve mücadelesine yönelik çalışmalar da netlik kazanacak.