• Dolar
  6.451
 • Euro
  7.1898
 • G. Altın
  338.06
 • T. Altın
  2155.8

Fırat Üniversitesi Hastanesinde Koronavirüs şüphesi bulunan hastalar için Pandemi Acil Polikliniği kuruldu.

 

2 muayene odası ve 9 müşahede odasıyla hizmete başladıklarını belirten Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekim Prof. Dr. Refik Ayten, açılan polikliniğe ilişkin şu açıklamalarda bulundu;

 

“TÜM TEDBİRLERİ ALIYORUZ”

“Mart ayının başından beri, maalesef dünya genelinde görülen Covid-19’un baş göstermesiyle birlikte üniversite hastanesi olarak, elimizden gelen bütün tedbirleri almaya çalışıyoruz. Bunun için hem klinik, hem poliklinik, hem acil servis, hem de yoğun bakım ünitelerinde bu hastalık grubu için tıbbi malzeme ve fiziki şartları yerine getirmeye gayret ediyoruz. Şu anda hastanemizden izole bir şekilde pandemi polikliniği ve acil sirkülasyonu döngüsünü sağlayacak şekilde alan oluşturduk. Bunu da öğretim görevlisinden, araştırma görevlisine, sağlık personeline kadar bir döngü oluşturarak yaptık.”

 

“ÖN PLANDA OLAN BULGULAR; ATEŞ, ÖKSÜRÜK, NEFES DARLIĞI”

“Şu anda Allah’a çok şükür çok fazla hastamız yok ama olması durumunda da bunu karşılayacak düzeydeyiz. Sağlık Bakanlığı ve onun bünyesinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün bir rehberi var. Ona göre gün ve gün düzenlemeler yapılıyor. Şu anda yanlış bir mesaj vermeyeyim ama ön planda olan bulgular; ateş, öksürük ve nefes darlığı. Buna göre hekimlerimiz, o hasta grubunu triyaja sokarak gerekli süreci başlatıyorlar.”

 

“BU BULGULARA SAHİP OLAN VATANDAŞLAR HASTANEYE BAŞVURMALI”

“Vatandaşa söyleyeceğimiz en önemli mesajlardan biri şu; Bu söylediğim bulguları olan vatandaşların müracaat etmesi. Süreçte her ateşi olanın, öksürüğü olanın da bu hastalık grubunda olmayabileceğinin bilinciyle hareket ederek, sakin bir şekilde hastaneye başvurmalarını, bunun haricinde evde izole olmalarını tavsiye ediyorum.”