Elazığ’da 2023 yılı Aday Din Görevlileri 1. Dönem Mesleki Eğitimi başladı.

Elazığ’da 2023 yılı Aday Din Görevlileri 1. Dönem Mesleki Eğitimi başladı. Harput Dini İhtisas Merkezi’nde 8 ay sürecek programda 269 kursiyer eğitim alacak. Eğitim programı bugün düzenlenen tören ile ile açıldı.

Açılışa, Vali Ömer Toraman, Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Elazığ Başsavcısı Ömer Karaşit, STK temsilcileri ve adaylar katıldı.

 

 

Harput Dini İhtisas Merkezi Müdürü Turgut Tunç “Akademimizin görevi;  Allah’a ve Peygamberine bağlı vatanına ve milletini seven din görevlileri yetiştirmektir. Sayın valimizin desteği ile geçen sene Akademi merkezimize taşındık, tefrişatımızın eksiklerini gidermeye devam ediyoruz. Eğitime 260 kişilik kursiyerimizle başlıyoruz. 8 ay sürecek bu eğitimimize katılacak kursiyerlerimiz; i. Hatip ve kuran kursu hocalarımızdan oluşmaktadır. Eğitimin içeriği; Kuran, Meal, Tefsir, Hadis, Ahlak, imamlık ve müezzinlik uygulama ve iletişim ve formasyon derslerinden oluşmaktadır. Bu eğitimi verirken istifade ettiğimiz iki önemli kurum: müftülük ve ilahiyat dekanlığıdır. Bu binanın yapımı ve planlamasını yapan devlet büyüklerimize ve diyanet işleri başkanlığına çok teşekkür ediyorum. Özellikle her müşkilimizde bizi maddeten ve manen destekleyen sayın valimize teşekkür ediyorum. Yine Akademi merkezimizin yapımının her aşamasında tüm imkanlarıyla bizlere destek veren sayın belediye başkanımıza, destek veren vekillerimize, sayın vekilimiz ve dekanımıza çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

 

Diyanet İşleri Müşaviri Ulvi Atabey ise yaptığı açıklamada; “Yeni Akademi eğitimi diyanetimize ve milletimize hayırlı olsun. Yetişkin eğitimi son derece zor bir eğitim sürecidir. Siz değerli kursiyerlerimiz buraya gelmek, bu eğitime katılmak için birçok elemelerden geçtiniz. Hocalık ömür boyu sürecek olan bir talebelik gerektirir. Talebeliği bitenin hocalığı da biter. Bizim eğitimimizin diğer eğitimlerden farkı, bizim hedef kitlemiz ve şartlar sürekli değişmektedir. Bundan dolayı sizlerin de devamlı olarak kendinizi yenilemeniz ve değişimlerden haberdar olup ona göre kendimizi yetiştirmeniz gerekmektedir. Temsil ettiğimiz makam hazreti peygamberin makamıdır. İlimsiz irfan, irfansın ilim hep eksik kalacaktır. İlmimizi irfan ile beraber mezcetmeliyiz. Bizim bu necip millete borcumuz var onu ödemenin yolu da mesai ve mesafe mefhumu gütmeden her daim çalışmalıyız. Bizim mesai mefhumumuz gün boyu, aile boyu ve ömür boyu olmalıdır. Bulunduğunuz yerlerde ashab-ı kiram gibi yol gösteren birer yıldız olmalıyız. Bu muazzam eserin vücuda gelmesinde emeği olan sayın valim, belediye başkanım ve tüm hayır sahiplerine teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

 

 

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman yaptığı açıklamada; “Belli sınavları geçerek, memleketimizin güzide yerlerinden buraya eğitime gelen kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Burada aldıkları eğitimi tamamlayarak tekrardan hizmet için ülkemizin farklı bölgelerinde hizmete başlayacaklar. Bizim milletimizin en önemli ortak paydası dini inancıdır. Bunu akademi kanunun meclisimizde oybirliği ile kabul edilmesi göstermektedir. Böylesine önemli bir alanda görev alacak olan hocalarımıza da büyük mesuliyetler ve görevler düşmektedir. Bizim milletimizin din konusunda gözü kulağı diyanet işleri başkanlığında ve hocalarındadır. Diyanet işleri başkanlığının toplumun her alanında din hizmeti sunmak gibi bir misyonu vardır. Ve bunu camiler, kuran kursları 4-6 yaş kreşleri, yurtlar, hastane, ceza evleri vb. gibi alanlarda yerine getirmektedir. Diyanet işleri başkanlığı, Ülkemizin en ücra köylerine kadar görevlisi ve hizmeti olan büyük bir teşkilattır. Bizim milletimiz kuranı okumak, okutmak için asırlar boyu gayret göstermiş ve bu mirası bize devretmişlerdir. Sizlerde bu mirası sonraki nesillere aktarmakla görevlisiniz. Akademi yasasıyla beraber artık diyanet yeni bir sayfa açmış oldu. Yeni göreve başlayacak hocalarımız 8 ay eğitim aldıktan sonra göreve başlayacaklar. Bununla beraber uygulamada birlik sağlanacağına, hocalarımızın kendilerini geliştirmelerinde belli bir muvazene sağlayacağına ve vatandaşımız nezdindeki kabullerine ciddi bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Elazığ Türkiye yüzyılına layık bir eğitim merkezine kavuştu. Sayın cumhurbaşkanımız bu binaya çok alaka gösterdiler. Başından sonuna kadar destek verdiler kendilerine müteşekkiriz. Külliyenin bütün safhalarında diyanet işleri başkanında çok ciddi destekleri olmuştur kendilerinde ayrıca teşekkür ediyoruz. Yine hayırsever vatandaşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Harput dini ihtisasın buraya yapılmış olması Harput’un kadim bir ilim merkezi olmasından ve köklü tarihin burada devam ettirilmesi içindir. Bizim medeniyetimiz mevzudur değildir, çok köklü bir medeniyettir. Harput’ta bu kadim medeniyetin merkezlerinden biridir. Tüm tarihi birikim ve kültürü arkamıza alarak önümüze bakmamız gerekiyor. Mekânları güzelleştiren içerindeki insanlardır. Ben tekrardan eğitime gelen kursiyer hocalarımıza başarılar diliyorum” dedi.

 

 

Tanışma ve açılış programının ardından kursiyerler sınıflara dağıldı.