25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Elâzığ’da çeşitli programlar düzenlendi.

Kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, ilan edildi.

Elazığ’da da günün öneminde dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

 

 

Bu Kapsamda Ak Parti Kadın Kolları Tarafından yapılan basın açıklamasında konuşan Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Canan Şavlı, "Kadına yönelik şiddetle mücadelede yapılan çalışmalara değinerek her türlü şiddete karşı mücadelenin süreceğini söyledi. “2004 yılında anayasaya da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik, 2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile töre nedeniyle ifadesini ekleyerek töre cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medeni Kanun, İş Kanunun da yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde şu birimleri kurduk; KADES, Elektronik Kelepçe, Alo 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor. Tüm gücümüzle haykırıyoruz ki şiddet uygulayana, şiddete taraf olana şiddet üzerinden siyaset yapana, mobing ve sözlü şiddet uygulayana şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi. 

 

 

CHP Elazığ Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil de yaptığı açıklamada, "iktidara geldiklerinde Kadınlara yönelik çizecekleri yol haritasını paylaştı. Bu göre maddeleri sıralayan çekil,  “Altı Ayda Altı Kolaylık” başlığıyla: kadına yönelik şiddetle mücadelemiz derhal başlayacak, aile destekleri sigortasını hayata geçireceğiz. kadın istihdamını arttıracağız “ev kadınlarına iş, eve aş” sağlayacağız. Boşanan kadınlar için “yeni başlangıçlar fonu” oluşturacağız. Doğum izni uygulamasını geliştireceğiz ve güçlü bir kadın sağlığı programını başlatacağız" dedi.

 

 

 

 

Hizmet İş Sendikası Elazığ Şubesi de düzenlediği basın açıklamasında konuşan Hizmet İş-Sen Kadın Komite Başkanı Emel Piriçci, kadına yönelik her türlü şiddete sıfır toleransla yaklaşılması gerektiğinin altını çizdi.

 

 

 

Belediye İş Merkezi önünde Birlik Vakfı Hanım Komisyonu tarafından Şiddete Dur Etkinliğinde kadınlar yaptıkları makyajla farkındalık oluşurdu.

Etkinlikte Konuşan Komisyon Başkanı Derya Gülşen, bir yerde baskı varsa buna hep beraber dur demeliyiz dedi. Gülşen, “Hep beraber ortada atılan tokat varsa, şiddet varsa, baskı varsa, buna hep beraber dur dememiz gerekiyor. Erkek insanoğlu kadın insandır” ifadelerini kullandı.

 

 

Kadına şiddete dur demek için toplanan bir başka dernek ise Kadın ve Demokrasi Derneği oldu. Dernekte 25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele konulu hazırlanan film paylaşıldı.

Dernek üyeleri Sevgi İle Şiddet yan yana gelmez başlığıyla bir araya geldi. Kadem Elazığ Temsilcisi Sevim Yeniçeri, dernek olarak projeleriyle farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını dile getirdi. Yeniçeri, “Özellikle son yıllarda aşk,sevgili,eş gibi kelimeleri sık sık cinayet, şiddet, ölüm gibi kelimelerle bir araa getiren hastalıklı yaklaşımların önüne geçebilmek, medyaya yansıyan acı olaylar özellikle şiddet mağdurlarının acıya katlanmak için çeşitli bahanelere sığındıklarını ortaya koyuyor. Oysa ki sevgi, şiddet, cinayet istismar ile yan yana gelemeyecek bir kavram. KADEM’in şiddet türlerinin yer aldığı ilişkilere odaklanan kampanyası da bu gerçekten yola çıkarak hazırlandı. Bu kapsamda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününe özel olarak sevgi ile şiddet yan yana gelmez" dedi. 

 

 

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Elâzığ Müdürü Nevin Evliyaoğlu, "Şiddetle mücadeleye karşı kurum olarak yaptıkları çalışmalara değindi. Evliyaoğlu, “Alo 183 kadın, çocuk, yaşlı, engelli vatandaşlarımızın ücretsiz arayabildiği 7 gün 24 saat açık olan hatlardır. Arapça ve Kürtçe kısa mesaj uygulaması geliştirilmiştir. Yine salgın döneminde şiddet mağduru kadınlarımızın sıra beklemeksizin destek personeline yönlendirilmesi için 0 aktivasyon tuşu geliştirilmiştir. KADES uygulamasını telefonunuza indirdiğiniz zaman konumunuzu açtığınızda, bir şiddete maruz kaldığınızda en yakın destek personeli oraya yönlendirilir" ifadelerini kullandı.

 

 

Öte yandan Elazığ Valiliği Tarafından  AVM’de kurulan standlarda kadına yönelik şiddet hakkında yapılan çalışmalar ve KADEM uygulaması ile ilgili bilgi verildi.

Standa Vali Yardımcısı Recep Gündüz de katıldı. Aile Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Sait Çeçen, inancımız ve kültürümüzde şiddetin olmadığını vurguladı