Elazığ’da, kırsal kalkınma destekleri kapsamında kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının desteklenmesi ve %50 hibeli projelerin tanıtımı ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantı, Elazığ Ticaret Borsası Toplantı Salonunda yapılan toplantıya, Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Fuat Kerti, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ ve üreticiler katıldı.

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Kerti, Elazığ’da bugüne kadar Tarım Bakanlığı tarafından 50 Milyon TL’lik hibe yardımı yapıldığını kaydetti.

 

 

 

Müdür Kerti, "2006 yılından itibaren başlamış olup 1. etap olarak devam edip bugüne kadar 14’ü 2. Etap olarak kırsal kalkınma yatırımının desteklenmesi 31 Ekim 2020 tarihi itibariyle başlamış bulunmaktadır. İlimizde bu tarihe kadar 173 adet proje ile 50 milyon TL kadar bir hibe yardımı Tarım Bakanlığı tarafından yapılmaktadır" dedi.

Şube Müdürü Kerti, çiftçilere bu yıl makine ekipman desteği sağlanacağını açıkladı.

Şube Müdürü Kerti, "Çiftçilere bu yıl makine ekipman desteği sağlanacağını açıkladı. Kerti, “Bu yıl ilk olarak ekonomik altyapı yatırımlarında özellikle çiftçilerimizin çok beklediği Makine Ekipman Desteği adı altında AİŞ Planı diye bir bölüm eklendi. Burada 73 adet makine ekipman ismi belirlendi. İnşallah bu yıl çiftçilerimiz bu anlamda memnun olacaklardır makine ekipman desteklerinde. Tabi bu makine ekipman desteklerine de bir başvuru hakları var. Projelerimizde ekonomik yatırım alt limiti 3 buçuk milyon alt yatırımların üst limiti ise 600 bin TL. Son başvuru tarihlerimiz ise ekonomik yatırımlarda 21 Ocak 2022 alt yapı yatırımların son başvuru tarihi ise 17 Aralık 2021" ifadelerini kullandı.

 

 

Elazığ Ticaret Borsası Odası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, işletilebilecek projelerin hayata geçirilmesinden yana olduğunu söyledi. Dumandağ, “Bu projeler gerçekten ilimiz için güzel projelerdir. Tabi ki benimde önerim şudur ki bu projeleri yaparken güzel bir altyapıyı, güzel bir iskân raporu hazırlanıp işletebilecek bir yatırımla yatırım yapması gerekiyor. Yapıp da milli servetin bu parayı eğer bir işi yapıp da bunu işletmeyecekse adet olsun diye hiç böyle bir yatırıma girmeyelim bu fırsatları da kaçırmayalım. Bu fırsatları kaçırmamakla beraber güzel bir altyapı çalışmaları gerekirse biz borsadan da bilgi alışverişinde bulunabilirler” dedi.