Elâzığ’da özel bir Psikoyatri Merkerkezinde Psikoteknik testi, uygulanmaya başlandı.

Elâzığ’da özel bir psikiyatri merkezinde,  İnsan unsurundan kaynaklı trafik kazalarını asgariye düşürmek, sürücünün trafiğe çıktığı andan itibaren hafıza ve hız kontrolü gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçmek için uygulanılan psikoteknik testi uygulanmaya başlandı.

DENİZ: “PSİKİYATRİK MUAYENE SÜRÜCÜLERİN SAĞLIĞI VE TRAFİK GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Özel Pedatem Psikiyatri Tıp Merkezi kurucusu . Uzman. Dr. Ömer Deniz, Psikiyatri Tıp Merkezinde artık yeniden Psikoteknik testinin uygulanmaya başlandığını söyledi. Deniz, “Psikoteknik Değerlendirme Merkezimizi yaklaşık 1 aydır tekrar aktif hale getirdik. Psikoteknik değerlendirme ve sonrasında yapılan psikiyatrik muayene sürücülerin sağlığı ve trafik güvenliği açısından son derece önemli bir konudur. Ticari araç sürücüleri her 5 yılda bir yasla olarak psikoteknik değerlendirmeye girmek zorunda ve sonrasında psikiyatri uzmanı muayenesine gitmek zorundadırlar. Psikiyatri Merkezi ve Psikoteknik değerlendirme merkezi olarak aynı binada iki işlemi birlikte yapıyoruz. Dolayısıyla da sürücülerimiz için daha kolaylık sağlamış oluyoruz” dedi.

 

 

DENİZ: “PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME SÜRÜCÜLERİN İŞE YATKINLIĞINI DEĞERLENDİREN BİR TEST”

Uzman. Dr. Ömer Deniz, Psikoteknik değerlendirmesinden bahsetti. Deniz, “Psikoteknik değerlendirme, sürücülerin zihinsel, bedensel, ruhsal ve davranışsal sağlıklarını ölçen kişilerin bu işe yatkın olup olmadıklarını değerlendiren bilgisayar ortamında uygulanan psikolog tarafından yetkilendirilmiş ve sertifikalandırılmış psikolog tarafından uygulanan bir değerlendirme testidir. Aynı zamanda bu test cezai işlem nedeniyle ehliyeti alıkonulan alkol kullanımı sonucu, kırmızı ışık, hız ihlali sonucu ya da adayların kural dışı ihlalleri sonucu ehliyeti geri alınan kişilere de uygulanmakta” ifadelerini kullandı.