Elazığ Valisi Ömer Toraman’ın Kentte Göreve Başlamasıyla Birlikte Elazığ’da 5 Kurum Kardeş Şehir Erzurumlular Tarafından Yönetiliyor.

Geçmişten günümüze Elazığ-Erzurum kardeşliği hemen her ortamda kendini gösteriyor. Elazığ’ın gakgosu, Erzurum’un dadaşı bugüne kadar spordan sanata; kültürden müziğe, gelenekten folklorik oyunlara kadar hem birliktelik, hem de benzerlik taşıyor.

Elazığ ve Erzurum stratejik açıdan da Türkiye’nin önemli kavşakları arasında yer alırken; vatansever yapısıyla da ülke genelinde bilinen şehirlerin başında geliyor.

Gakgo ve Dadaş kardeşliği son yıllarda etkisini daha da arttırmış durumda. Elazığ il yöneticilerinin önemli bir kısmının Erzurumlu bürokratlardan oluşması dikkat çekerken; akla ilk gelen Elazığ-Erzurum Dostluğu oluyor.

25 Mayıs 2021 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Hınıs doğumlu Ömer Karişit ile birlikte 14 Mayıs 2020’den bu yana Elazığ Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Fahrettin Göktaş da Erzurumlu.

Ayrıca 15 Aralık 2020’den beri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yapan Hikmet Şişecioğlu ile İl Müftüsü olan Narman doğumlu Selami Aydın da 9 Mayıs 2020’den bu yana Elazığ protokolünde yar alıyor.

Geçtiğimiz hafta sonu yayımlanan Valiler Kararnamesi ile Elazığ Valiliği görevine atanan Ömer Toraman’da Erzurum Tortum nüfusuna kayıtlı.