• Dolar
  5.3801
 • Euro
  6.1005
 • G. Altın
  214.39
 • T. Altın
  1450.5

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Uluslararası Ortak Lisans Programını tamamlayan öğrenciler Amerika’dan ve Türkiye’den ayrı olmak üzere iki diploma alıyor.

Fırat Üniversitesi ile Amerika’da Sam Houston State Üniversitesi Yazılım Mühendisliği alanında ortak eğitim veriyor.

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Uluslararası Ortak Lisans Programını tamamlayan öğrenciler Amerika’dan ve Türkiye’den ayrı olmak üzere iki diploma alıyor.


 

YÖK onaylı bu program ilk mezunlarını 2017’de 12 öğrenci mezun ederek verdi. 2018 yılında da 9 mezun veren bu programı tamamlayan öğrencilerin büyük bir bölümü, Amerika’da şirketlerde ya da farklı üniversitelerde çalışıyorlar. Türkiye’ye dönenler ise TÜBİTAK ve TRT World’e istihdam edildiler.


 

Öğrenciler İngilizce hazırlık dâhil olmak üzere 3 yıl Fırat Üniversitesinde okuduktan sonra üçüncü ve dördüncü sınıfları tamamlamak üzere Amerika’ya gönderiliyorlar. Fırat Üniversitesinin yapmış olduğu özel anlaşma sayesinde öğrenciler emsallerinin üçte bir oranında okul harcı ödüyorlar.Çift diploma programında Amerika’da bulunanlar hariç 103 öğrenci aktif eğitim görmektedir. Bu program kapsamında Fırat Üniversitesinde yabancı uyruklu öğrenciler de eğitim alıyor.


 

 Fırat Üniversitesi'nin çift diploma veren bu programı büyük ilgi görmekte ve çeşitli şehirlerden ve yurt dışından öğrencilerin ilgi noktası olmaktadır. Programın Fırat Üniversitesi koordinatörü ve aynı zamanda Bölüm Başkanı Prof. Dr. Asaf Varol, Yazılım Mühendisliği alanında Amerika’daki bir Üniversite ile çift diploma veren tek Üniversitenin Fırat Üniversitesi olduğunu belirtti.
2018 yılının Mayıs ve Ağustos aylarında mezun olan öğrencilerin mezuniyet törenlerinde öğrencilerinin yanlarında bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ve Fırat Üniversitesi'nin bu programının öğrencilerin geleceğini uluslararası düzeye çıkarttığı söyledi.


 

Prof. Dr. Asaf Varol, bu program sayesinde mezunlar mükemmel bir İngilizce yanında, çift diploma sayesinde yurt dışında ve Türkiye’de rahatlıkla iş bulduklarını,  Dünya’da Yazılım Mühendisliğine olan ihtiyacın günden güne arttığını ve Türkiye’nin önümüzdeki 5 yılda yazılım mühendisi ihtiyacının 30 binin üzerinde olduğunu kaydetti.