Kontrollü normalleşmenin ilk gününde 7’den 70’e Elazığlılar, Harput Ve Kültür Park’ın yolunu tutarak eski günlerin özlemini giderdi.

Müşterilerini ağırlamaya başlayan restoran ve çay ocağı işletmecileri ise, ise normalleşmenin sevinci yaşanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamalara göre Elazığ’ın orta risk grubunda yer almasının ardından haftalık vaka sayıları da açıklanmıştı. Geçtiğimiz hafta 100 binde 44.22 olan vaka sayıları, bu hafta 100 binde 39.68 oldu.

Vaka sayılarında düşüşün gözlenmesiyle Elazığ’da kontrollü normalleşme başladı.

7’den 70’e, kısıtlamanın kaldırılmasıyla vatandaşlar, gün içinde Harput’un ve Kültür Parkı’n yolunu mesken tutarak, eski günlerin özlemini giderdi.

Elazığ’da %50 kapasite sınırıyla ve 07.00-19.00 saatleri arasında hizmet vermeye başlayan restoran ve lokantalar da, müşteri kabul etmeye başladı. Harput’taki lokantaların bazılarında hazırlık telaşı yaşanırken, bazıları da tekrar müşterilere işyerlerinde hizmet etmenin sevincini yaşıyor.

Elazığ’da yeni kararların ardından kentte çok sayıda bulunan çay ocakları da kapılarını sabahın erken saatlerinde açtı, çaylar demlenip servisler başladı.

Bir çay ocağı işletmecisi de pandeminin tamamen bitmesi temennisinde bulundu.

Kontrollü normalleşmeyle birlikte Elazığ’da halı saha, yüzme havuzu gibi tesisler de 09.00-19:00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecekler. Elazığ’da halı saha maçlarını özleyen vatandaşlar bu kararla birlikte günün ilk ışıklarının ardından halı sahaların yolunu tuttu.

İşletmelerini müşterilere açmaya başlayan halı saha işletmecileri, saat sınırlandırması olan 19.00’un uzatılmasını istiyor.

Kontrollü normalleşmeyle birlikte özellikle hafta sonunda Elazığlıların, güzel havaları da fırsat bilerek cadde, sokak, park ve gezi yerlerini doldurması bekleniyor.