3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Elazığ'da İl Yöneticileri, Siyasi Partiler ve çeşitli STK Temsilcileri mesajlar yayımladı.

Elazığ Valisi Ömer Toraman 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajında;   

Birleşmiş Milletler tarafından ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığın oluşturulması açısından önemlidir. Engellilere yasalar yoluyla verilen birtakım haklar ve tanınan kolaylıklar, onların toplum içerisinde varlık gösterebilmeleri ve toplumda hak ettikleri yeri almaları bakımından gereklidir. Engellilik, sosyal yönleriyle her birimizi yakından ilgilendiren; olumsuz etkilerini en aza indirgemek için herkesin katkısına, duyarlılığına ve ortak çabasına ihtiyaç duyulan toplumsal bir sorumluluktur. Bu anlamda engelli bireylerin her yönden gelişerek etkin ve üretici insanlar olarak toplumsal yaşama katılmalarını görmek bizleri mutlu etmektedir. Bizler bu anlayışla engelli kardeşlerimizin gören gözü, işiten kulağı ve tutan eli olmaya devam edeceğiz. Engellerin hep birlikte çalışarak aşılacağı engelsiz bir dünya temennisiyle, tüm engelli kardeşlerimin “3 Aralık Dünya Engelli Günü” nü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

 

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajında;   

“Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çekmek açısından büyük önem taşımaktadır. Zira engellilik sadece engelli kardeşlerimizi ilgilendiren bir husus olmanın çok daha ötesinde toplumun genelini ilgilendiren bir konudur. Sosyal belediyecilik çalışmalarımız çerçevesinde engelli kardeşlerimize yönelik hizmetlerimiz devam ederken, özel bir proje olarak başlattığımız Engelsiz Yaşam Merkezi'mizin inşa çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Engelli kardeşlerimizin yaşam kalitesini artırarak sosyal yaşamda aktif olacakları bir yaşam alanı olan Engelsiz Yaşam Merkezi'mizi kısa süre içerisinde hizmete açacağız. İnanıyorum ki birlik, beraberlik ve güçlü kardeşlik bağlarımızla daha güzel ve güçlü bir gelecek inşa edeceğiz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün toplumsal duyarlılığımızın artmasına vesile olması temennisiyle engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlık, huzur ve mutluluk diliyorum” dedi.

 

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajında;   

“Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık tarihinin Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmesi nedeniyle engellilerin de toplumun vazgeçilmez bir parçası olduklarının kendilerine hissettirilmesi, diğer temel kazanımlarının yanı sıra yaşam standartlarının da iyileştirilmesi bakımından önemli bir gündür. Engellilik, sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmeli ve her fırsatta onları kucaklayarak, eşit ve değerli vatandaşlar olduklarını göstermeliyiz. Bu anlamda 3 Aralık engellilerimizin sorunlarına dikkat çekmek toplumsal duyarlılıkları artırmak, farkındalık yaratmak açısından son derece önemlidir. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, toplumla bütünleşmelerini sağlamak, geleceğe umutla bakan bireyler olarak onların da toplumsal sorumluluk almalarına öncülük etmek, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın da güçlenmesini sağlayacaktır. Bu vesileyle üniversitemizde çalışan engelli personel ve eğitim gören engelli öğrencilerimizle birlikte tüm engelli kardeşlerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü en kalbi duygularımla kutlar, aileleriyle birlikte, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam dilerim” dedi.

 

AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajında;   

“Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yaşanılabilir bir hale getirilmesi, çağdaş toplum düşüncesinin bir parçasıdır. Engellilik, sadece engelli vatandaşlarımızı ilgilendiren bir sorun değil, sosyal ve insani boyutları ile bütün bireyleri ilgilendiren önemli bir konudur. Çünkü tüm insanlar aynı zamanda birer engelli adayıdır. Dolayısıyla engelli bireylerimizin toplumsal hayata katılmalarını sağlamak ve toplumun bir parçası olduklarını hissettirmek lütuf değil, büyük bir erdemliliktir. Engelli bireylerimizin toplumsal hayata katılmaları ve toplum içerisinde kendilerine yer bulmalarının ülkemiz ve milletimiz adına büyük bir kazanım olacağı unutulmamalıdır. Engelli olmak bir seçim değildir. Her insan, bir engelli adayıdır. Bu bilinçle,  empati duygusu ve yardımlaşma ve dayanışma kültürümüzle hareket ederek engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıralım. Bu vesileyle, bu özel günde bütün engellerin sevgi, saygı ve dayanışmayla aşılacağını hatırlatarak, engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı, mutlu, huzurlu, güzel günler diliyorum” dedi.