• Dolar
  5.8225
 • Euro
  6.6312
 • G. Altın
  263.21
 • T. Altın
  1766.7

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC), 10 Ocak çalışan gazeteciler günü dolayısıyla program düzenledi. Programda Kanal 23 çalışanlarından Gökçe Karagöz, Vedat Yetik, Sertaç Kıraç, Mustafa Uç, Ceyhun Gül, Tolga Sönmez, Ali Demir, Ayça Ülgün, Rahim Orhan, Öner Elalmış, Serdal Ayçin, Yakup Taşdemir ve Tekin Yalçınkaya’ya plaket verildi.

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla program düzenledi. Sultan Sarayında düzenlenen programa Elazığ Vali Yardımcısı Mehmet Feyzi Dönmez, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İl Emniyet Müdürü Doğan Cangül, AK Parti 26. Dönem Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, siyasi parti temsilcileri, Belediye Başkan Adayları, kurum müdürleri, ilçe ve belde belediye başkanları, STK Temsilcileri ve basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda konuşan FHGC Başkanı Semih Erdem, gazeteciliğin kutsal bir meslek olduğunu belirterek, “Gazetecilik heyecan ve hareket mesleğidir. Gazetecilik memurluk değildir. Bu meslekte gece gündüz mefhumları düşünülemez.” dedi.

Erdem, “Bu özel günde gazetecilik mesleğini ilkeleriyle kendilerine düstur edinmiş olan gazetecilerimiz devlet ve halk arasında köprü vazifesi kurmaktadır. Halkın talep ve beklentilerini en iyi şekilde yansıtarak kamusal bir görevi yerine getirmektedir. Özetle gazeteciliğin kolay tarafı yok. Gazetecilik heyecan ve hareket mesleğidir. Gazetecilik memurluk değildir. Bu meslekte gece gündüz mefhumları düşünülemez. Zaten gazetecilik böyle düşünenleri de bünyesinde barındırmaz. Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Doğu ve Güneydoğu illerinde Erzurum ve Diyarbakır’la birlikte en köklü cemiyetlerden biridir. 30 yıllık köklü bir geçmişimiz var"dedi. 
Cemiyette 40’ı sarı basın kartı sahibi olmak üzere 100’e yakın üyenin mevcut olduğuna değinen Erdem, sahada gerçekten emek verip çalışan gazetecileri üye olup olmadığına bakmadan plaketle onurlandırmak için böyle bir etkinlik yaptıklarını da kaydetti. 

 

"Elazığ basını ülkemizin en güçlü basının olduğu bir ildir" 
Bir şehirde yaşanan olayların yazılması haber haline getirilmesi herkesin baktığı pencere ile doğru orantılı olduğunu belirten Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz;" Bakarken pencereden nereyi gördüğünüzde önemlidir. Elazığ basını ülkemizin en güçlü basının olduğu bir ildir. Günümüze geldiğimizde medya artık çok zor durumdu. Özellikle sosyal medya olayları anlık ve saniyelik duyuruyor. Dolayısıyla bir haftalık gazete çıkarmanın zorluğunu göstermektedir. Günlük çıkartmakta bir okadar da zor. Artık gazete kağıtlarına dokunmaktan ziyade akıllı telefonlar üzerinden haberi okumak çok daha büyük bir alışkanlık haline geldi. İşte işin zoru burada"diye konuştu. 

Hayatta herşeyin geçici olduğuna değinen Milletvekili Gürsel Erol'da," Mevkiler, makamlar, varlığınız, servetiniz, inanın ki bunların hiçbir değeri yok. Bir şeye ihtiyaç duyduğunuzda aslında bu fani dünyada sahip olduğunuz her şeyin hiçbir şey olmadığını anlıyorsunuz. Onun içindir ki bir şeylere sahip olmak değil, giderken arkanızda iz bırakabilmek, Allah razı olsun dileklerinde bulunarak iyi temennilerde bulunmak önemlidir" ifadelerini kullandı. 

Vali Vekili Mehmet Fevzi Dönmez'de , “Basın mensupları kamuoyumuzun en doğru, en eksiksiz bir şekilde bilgiye ulaşmasını sağlayan ve topluma aracılık eden önemli bir demokrasi unsurudur. Bu manada demokrasinin gerçekten geliştirilmesi için siz basın mensuplarının bizlere verdiği bilgiler büyük önem arz etmektedir. Çok zor şartlar altında karda, kışta, savaşta, barışta yeri geliyor polisle beraber çatışmada, bugün bile kendi gününüzde bile çalışıyorsunuz. Siz gazeteci arkadaşlarımıza bu manada emeklerinizden dolayı ben teşekkür ediyorum. Biz sizleri mesai arkadaşlarımız olarak görüyoruz"diyerek sözlerini tamamladı. 

Yemekli programda Kürsübaşı ekibi Elazığ’ın sevilen eserlerini seslendirdi.

Program sonunda Elazığ’da görev yapan basın çalışanlarına plaket verildi.

Programda Kanal 23 çalışanlarından Gökçe Karagöz, Vedat Yetik, Sertaç Kıraç, Mustafa Uç, Ceyhun Gül, Tolga Sönmez, Ali Demir, Ayça Ülgün, Rahim Orhan, Öner Elalmış, Serdal Ayçin, Yakup Taşdemir ve Tekin Yalçınkaya’ya plaket verildi.