Meclis toplantısında gündem dışı söz alan MHP’li Belediye Meclis Üyesi Behçet Susmaz, Elazığ ve Elazığ Belediyesi ile ilgili bazı konuları gündeme getirdi.

Elazığ Belediyesi Meclis Toplantıları devam ediyor. Belediye Meclisin bugünkü toplantısında 26 maddelik gündemin 15 Maddesi meclis üyelerinin oyuna sunularak kabul edildi. Gündemin 11 maddesinin ise 5 Eylül 2018 tarihli toplantıda görüşülmesi kararlaştırıldı.

Meclis toplantısında gündem dışı söz alan MHP’li Belediye Meclis Üyesi Behçet Susmaz, Elazığ ve Elazığ Belediyesi ile ilgili bazı konuları gündeme getirdi.

BELEDİYE BAŞKANI MECLİS TOPLANTILARINI ÖNEMSEMİYOR

3 ay önceki bir belediye meclis toplantısında hoş olmayan tartışmalar yaşandığını hatırlatan Susmaz, “O toplantıda ortalık biraz karıştı. O toplantıdan sonra Sayın belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın bulunduğu bir toplantıda meseleleri ifade etmek, anlatmak, birtakım suçlamalara cevap vermek amacıyla söz almak istedik. Sayın Başkan bize söz vermedi. İleriki bir toplantıda size söz vereyim dedi ama, zaten fazla toplantıya gelmiyor sayın başkan. Konuşma ve o meseleleri ifade etme şansına sahip olmadık. Ben bekledim yine. Sayın başkanın toplantıya başkanlık yapacağı bir toplantıda söz almak istedim ama maalesef belediye başkanımız meclis toplantılarını pek önemsemiyor. Pek önem vermiyor. O tabi kendi meselesi. Bir belediye başkanının en önemli sayması gerekli olan şey, belediye meclis toplantılarıdır. Belediye meclisinde, şehrin meseleleri, belediye meseleleri konuşulur, tartışılır. Bir belediye başkanı için meclis toplantıları çok önemlidir. Ama sayın başkan bunu pek önemsemiyor. Onun için ben sayın belediye başkanını bulamadığım için bugün söz almak mecburiyetinde kaldım.” dedi.
Söz konusu belediye meclis toplantısında Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın bir fotoğraf gösterdiğini anımsatan Susmaz, “Sayın başkan çok heyecanlı bir şekilde bir fotoğraf gösterdi. ‘İşte Behçet Bey, bu sokak senin zamanında böyle dar hale geldi. Bu sokak senin zamanında bu hale geldi’ dedi. Bu sokak Akpınar Mahallesinde bulunan Kısa sokaktır. O bahsettiği daraltma binası, yani sokağı daraltan bina ne zaman yapıldı biliyor musunuz? Benim belediye başkanı seçildiğim dönemden önce yapılan bir bina. Yani, sayın başkanın heyecanla meclise sunduğu fotoğrafta bahsettiği bina benim zamanımda yapılmamış. Başkana bu bilgiyi verenler yanlış bilgi vermişler. Kim vermişse. Yanlış bilgi. O da inanarak onu burada deklare etti.” diye konuştu.

BELEDİYE ARAÇLARININ ÜZERİNE BAŞKANIN İSMİ NEDEN YAZILIYOR?

Bir başka Belediye Meclis toplantısında Belediye otobüslerinin renklerinin gündeme getirildiğini hatırlatan Behçet Susmaz, “Dünyada ne kadar renk verse bizde de o kadar renkte belediye otobüsü var. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar renkte otobüs görmedim. Burası resmi bir kurumun. Kurumların araçlarının rengi bellidir. Tabi o araçlarının üzerinde kurumların genel müdürlerinin isimleri yazmıyor. Bizde enteresan bir şey var, Mesela Çöp kamyonlarının üzerinde Elazığ belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz yazıyor. Dünyanın hiçbir yerinde ben böyle bir şey görmedim. Sanki bu araçları sayın başkan satın almış. Diyelim ki seçim oldu, başka bir belediye başkanı geldi. Ne olacak o yazılar, resimler?” dedi.

“ELAZIĞ’IN İMAR YAPISI BOZULDU”

Yeni Revize imar planında Elazığ’da bina katlarının 15 kata çıkarıldığını belirten Behçet Susmaz, bu durumun ileride büyük sıkıntılar oluşturacağını aktardı.

Susmaz, şöyle konuştu: “Şimdi kaldırımlara binalar yapılıyor. 7-8 metrelik yollara 15 katlı binalar yapılıyor. Köfteciler Sokağı 10 metredir. Sokak genişliği 10 metredir. Yeni revize imar planında köfteciler sokağa kat biliyor musunuz? 12 kat. Caddeye bakan tarafı da 15 kat. Bu revize imar planında emeği geçenlere gelecek nesiller dua edecek herhalde. İki üç tane bina yapıldı Elazığ’ın yapısı bozuldu, düzeni bozuldu. Zafran’a çıkın ve Elazığ’ı seyredin. Herhalde vicdanınız sızlayacaktır. Sokağı genişletmiyorsunuz, yoğunluğu arttırıyorsunuz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. 12 katlı binanın cephesinin baktığı sokak genişliği imar yasasına göre en az 36 metre olması lazım. Elazığ’da ise 7 metrelik yola 10 katlı bina yapılıyor.”