• Dolar
  5.7961
 • Euro
  6.4141
 • G. Altın
  272.41
 • T. Altın
  1838.2

Eski Emniyet Binası alanının millet bahçesi yapılması kararının ardından alan da yapım çalışmaları hızla devam ediyor. Bunun üzerine Vali Çetin Oktay Kaldırım ve Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları Millet Bahçesini yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Elazığ Emniyet Müdürlüğü'nün eski hizmet binasının olduğu arsaya ne yapılacağı uzun süre şehirde tartışılırken konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan o arsaya Millet Bahçesi yapılacağını duyurmuştu.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından çalışmalar başladı ve önce proje hazırlandı ardından da ihaleye çıkılarak Millet Bahçesi'nin yapımına hızla başlanıldı.  Yapımı devam eden Elazığ Millet Bahçesi'nde yapılan çalışmaları görmek için Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ve Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları alanda incelemelerde bulundular. 

 

 

Vatandaşın talebi üzerine şehitlerimiz için anıt ve yeşil alanların olacağı millet bahçesi hakkında açıklamalarda bulunan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım:

“2016 yılında 18 Ağustos’ta şehit verdiğimiz Emniyet Müdürlüğünün patlaması sonucunda hain bir terör örgütünün yaptığı eylem sonucu 3 şehit verdiğimiz parkta yapılan alanda yapılan Emniyet Müdürlüğümüzün olduğu alanda yapılan Millet bahçesinin olduğu alandayız. Çalışmalar başladı. Güzel proje. 28 bin metrekare alanda yapılan bir proje. Bunun 25 bin metrekaresi tamamen yeşil alan. 3 bin metrekarelik alanda da Millet Kıraathanesi ve değişik ünitelerin bulunduğu, kıraathanelerin bulunduğu, yapılan bulunduğu bir alan. Bu alan tam olarak 3 şehit verilen, 3 şehit için yapılacak olan anıtın olacağı yer. Şehitler meydanı olacak. Koşu alanları, mesire alanları, yürüyüş alanları. Gerçekten hem anlamlı bir proje hem de Elazığ’a yakışacak, tartışmaları da ortadan kaldıracak güzel bir çalışma, güzel bir proje. Şehitlerle özellikle şehrimizin hassasiyetlerini dikkate alan ve Elazığ’ımızın vatan sevgisini, bayrak sevgisini, kendisiyle özdeşleşen değerlerini yansıtan ve şehitlere vurgu yapan, şehitlerimizi de rahmetle anacağımız, onların da isminin olacağı ve isminin yaşayacağı bir alan. Güzel bir çalışma oldu. Özellikle TOKİ talimatı sürecinde Sayın Cumhurbaşkanımızın çok büyük bir hassasiyeti oldu. Burası TOKİ tarafından önce satılması gündeme gelen, planlanan şehrinde şehrin aktörlerinin de, sivil toplumunda, vatandaşların da bir hassasiyet gösterdiği bir alandı. Sayın Cumhurbaşkanımızla gerek o dönemden Mehmet Ağar, eski Adalet ve İçişleri Bakanımızın konuyu iletmesi sonucu, gerekse de Sayın Belediye Başkanımız, dönemin il başkanları, milletvekillerimizin katkılarıyla gündeme getirmeleriyle güzel bir şekilde şehrin de istekleri doğrultusunda, hassasiyetleri doğrultusunda çözülmüş ve uygulanmaya konulmuş bir proje. Üniversiteye yakın bir alan. Şehrin özellikle gelişen bölgesinin merkezinde bulunan bir alan. Millet Kıraathanesi 480 metrekare. İnşallah üniversiteye, gençliğe inşallah güzel hizmetler verecektir. Onun yanında genel kıraathanesi var. Buraya gelen vatandaşlarımızı, onların sosyal ihtiyaçlarını karşılık verecek, onlara hizmet verecek bir alan olacak” şeklinde konuştu.

“Mesire alanlarıyla, yeşil alanlarıyla, yürüyüş alanlarıyla, süs havuzlarıyla ki son aşamaya geldi, bitme aşamasına geldi. Ama özellikle yeşil yoğunluklu bir peyzaj çalışması ve örnek bir proje oldu. Ben özellikle katkı veren herkese başta Cumhurbaşkanımızın talimatıyla başlayan proje. Başta zatı halleri olmak üzere katkı veren milletvekillerimize, il başkanımıza, belediye başkanımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle bir önceki TOKİ Başkanımız hemşehrimiz Ergün Bey. Ona ve yine hemşehrimiz Ömer Bey. Onun da yine çok büyük emek ve katkıları var. Onlara da teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

 

Millet Bahçesi ile ilgili bilgi veren Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, “Sayın valimizle birlikte ilimizde yapımı devam eden Millet Bahçesi’nin inşaatını gezme fırsatı bulduk. Proje hakkında bilgiler aldık. Gayet güzel bir proje oluyor. Sayın valimizin de ifade ettiği gibi 2016 yılında hain saldırı sonucunda tane polisimiz şehit olmuştu. Ben şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınları başsağlığı diliyorum. 24 Haziran milletvekilliği sürecinde, bizlerinde aday olduğu süreçte sayın cumhurbaşkanımızın İstanbul mitinginde Elazığ Emniyet Müdürlüğünün yerine Millet Bahçesi yapılması ile ilgili müjde vermişti. Ondan sonraki süreçte milletvekillerimizin, sayın valimizin işi takibi sonucunda inşaat hızlı bir şekilde başladı ve son aşamaya geldi. Gayet güzel bir proje olacak. 28 bin m2 alan içerisinde 25 bin m2’si yeşil alan, peyzaj, yürüyüş parkurları, şehitler meydanı, süs havuzlarının olduğu ve ayı zamanda Millet Kıraathanesinin içinde bulunduğu bu alan şehrimize değer katacak. Yeşil alan daha fazla olacak. Hemşehrilerimizin burada zaman geçirmesi için güzel bir alan olacak. Ben burada Millet Bahçesinin oluşmasında katkı sağlayan, cumhurbaşkanımızla görüşüp konuyu ileten başta eski bakanımız sayın Mehmet Ağar’a, siyasilerimize, milletvekillerimize, sayın valimize şükranlarımızı iletiyorum. İnşallah önümüzdeki ayda işin bitimini tamamlayıp açılışını yapacağız ve şehrimize çok güzel bir meydan kazandıracağız. Millet Kıraathanesinin burada olması, üniversitenin buraya yakın olması ile birlikte de gençlerimiz burada hem geniş çaplı araştırmalarını yapacak bir alan olacak. Aynı zamanda yeşil alanların yanı sıra ilimizin sembollerinden biri olan öküzgözü üzümünün burada sergilenmesi, yapının içinde vişne mermerinin olması ilimizin tanıtılması noktasında dışarıdan gelen misafirlerimize ciddi manada katkı sağlayacak. Bir kez daha emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” Söyledi.