• Dolar
  6.866
 • Euro
  7.8302
 • G. Altın
  398.90
 • T. Altın
  2703.6

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman köylülerine yönelik basın açıklaması.

Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü tarafından destek verilen Orman ve Köy İlişkileri  kredi desteği veriyor.

Elazığ Orman Bölge Müdürü Salih Çetiner, “ Köylülerimize ısı yalıtımı, güneş enerjisi, büyük ve küçükbaş hayvan desteği sağlıyoruz.

Ülkemizde sanayileşme ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Bu değişim ve dönüşümden en fazla etkilenen kesimlerden başında orman köylüsü gelmektedir. Orman köylüsü, geçimi önemli ölçüde tarım, orman ve hayvancılığa dayalı kesimdir. Orman köylüsü, orman ekosisteminin en önemli ve ayrılmaz bir parçasıdır. Nitekim “Birleşmiş Milletler Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı”nda ormanların korunmasına, dolayısıyla ormanların bir parçası olan ve kültürel zenginliklerimizin önemli bir öğesi konumundaki orman köylüsünün korunup gözetilmesine dikkat çekilmiştir.

Başta ormanlarımız olmak üzere, tabii kaynaklarımızın bozulumunun önüne geçmek ve sürdürülebilir orman yönetimini sağlamak için orman köylümüzü gelir getirici projelerle desteklemek suretiyle hayat kalitesini ve refahını yükseltmeyi ve ormanlar üzerindeki baskıyı en aza indirmeyi hedefliyoruz. Orman köylümüz, verdiğimiz desteklemelerle tüketen değil üreten, milli ekonomiye katkıda bulunan bir konuma gelecektir.

Son yıllarda Genel Müdürlüğümüzce başlatılan ağaçlandırma ve toprak muhafaza çalışma seferberliği kapsamında İlimizde de yılda ortalama 5500 Ha ormansız sahada çalışmalar yapmaktayız. Yapmış olduğumuz bu çalışmalara konu olan sahalarda köylülerimizin kullanım kısıtlılığına sebep olunması nedeniyle Orman Köylerimize sosyal ya da ekonomik maksatlı faizsiz hibe destekli krediler vermekteyiz. Bugün gezisini gerçekleştirdiğimiz Merkez İlçe Meşeli ve Çatalharman Köylerimizde de 2011 Yılından bu yana 550 Ha lık bir alanda ağaçlandırma ve toprak muhafaza çalışması yapılarak 1 Milyon fidan toprakla buluşturulmuş dikilen bu fidanlar da görüldüğü üzere kısa sürede ağaç haline dönüşerek çıplak, erozyona maruz ve atıl durumdaki bu araziler orman vasfını kazanmıştır.

Sosyal ormancılık kapsamında yapılan desteklerle orman köylüsünün hayat kalitesi iyileştirilmekte ve köy kültürünün korunması ve yaşatılması sağlanmaktadır. Ayrıca köyden büyükşehirlere göçü durdurmak suretiyle çarpık şehirleşme ve sosyal problemler de önlenmiş olmaktadır. Bu çerçevede kat kaloriferi, mantolama, güneş enerjisi gibi sosyal maksatlı desteklerimizin yanında küçük ve büyükbaş hayvancılık, fenni arıcılık, seracılık, tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği gibi ekonomik maksatlı desteklerimiz bulunmaktadır.

Orman Bölge Müdürlüğümüz 2019 Yılında Elazığ İlimizde Sosyal maksatlı olarak 106 aileye 1.125.000 TL mantolama ve ekonomik maksatlı olarak da 53 aileye 1.695.000 TL süt sığırcılığı desteği vermiştir. Orman Bölge Müdürlüğü olarak, yerinde kalkındırmayı gaye edinmiş bulunmaktayız. Bu maksatla, orman köylüsünün faydasına olan, uygulanabilir ve sürdürülebilir projelere olan desteklerimiz artarak devam edecektir denildi.

Haber: Yakup Sağlam