ELMÜTDER Başkanı Osman Avcıl, mahkeme tarafından Elâzığ imar planına verilen yürütmeyi durdurma kararının müteahhitlere ve şehre sorun yarattığını söyledi.

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Osman Avcıl ve üyeler, yürütmeyi durdurma kararı verilen imar planı ile ilgili açıklama yaptı. Avcıl,2020 yılında onaylanan ve Türkiye Şehir plancıları odasının açtığı dava sonrasında yürütmeyi durdurma kararı verilen İmar planının müteahhitlere ve Elazığlılara sıkıntı yaşatacağını söyledi.

 

 

Başkan Avcıl Karar doğrultusunda 3 ay boyunca ruhsatların verilmeyeceği duyumları aldıklarını ifade etti.

“RUHSATLARIN ERTELENMESİ ELAZIĞ’A SIKINTI YAŞATACAK”

Başkan Avcıl konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; “2020 yılında onaylanan Elazığ İmar Planına, Türkiye Şehir Plancıları Odasının yürütmeyi durdurma davası açması sonucunda bu yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştır bu karar neticesinde Elazığ Belediyesiyle yaptığımız istişarede onlarda bu durumun ihtimaline karşı hazırlık yaptıklarını belirttiler ama en az 3 ay boyunca ruhsatların verilmeyeceğine dair duyumlar aldık. Şehir Plancıları Odasının da açma amacı inşallah tabi siyasi kaygılar değil de gerçek anlamda Elazığ halkının kamuoyunun menfaatine faydası olduğu niyetiyle inşallah açmıştır. Ancak Elazığ’ın bu konuda ciddi bir sıkıntı yaşayacağını öngörmekteyiz. Deprem sonrası yaralar yeni yeni sarılırken 3 ay boyunca da ruhsatların verilmeme konusu söz konusu.” Dedi.

 

 

“EN AZ 20 YILLIK İMAR PLANI YAPILMASINI BEKLİYORUZ”

En az 20 yıllık bir imar planının yapılmasını beklediklerini söyleyen Avcıl; “Bundan sonra öyle bir hazırlık olmalı ki önümüzdeki 20 yıl boyunca imar planı hakkında ne bir dava açılması ne de bir mağduriyetin olmaması yönünde beklentimiz yüksektir. En az 20 yıllık bir imar planı yapılmasını beklemekteyiz. Vatandaşlarımızın menfaatine olacak bir imar planı beklemekteyiz.” Dedi.