Elazığ'da sertifikalı buğday, arpa, mercimek ve sarımsak ekim alanlarını artırmak için %75 hibeli tohumluk müracaatı yapan üreticilerimizin kura çekimi gerçekleşti.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında Elazığ'da sertifikalı buğday, arpa, mercimek ve sarımsak ekim alanlarını artırmak için  %75 hibeli tohumluk müracaatı yapan üreticilerimizin kura çekimi gerçekleşti.

Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü toplantı salonunda gerçekleşen kura çekimine; İl Müdürü Ali Kılıç, Şube Müdürleri, STK temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Sertifikalı tohum ekiminde çiftçi müracaatlarının fazla olması nedeniyle ürünler bazında kura çekimi yaptıklarını belirten İl Müdürü Kılıç; “2022 yılı sonbahar döneminde hazırlanan, tohumluk maliyetinin % 75’ i Bakanlığımız tarafından desteklenerek, % 25’ i çiftçilerimiz tarafından karşılanacaktır. Proje ile 17 bin dekar alanda 390 bin kg tohumun ekimi gerçekleşecektir” dedi.

 

 

Öte yandan Karakoçan’da Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinesinde DAP destekli yüzde 50 hibeyle 267 çiftçiye 80 ton Macar fiği  tohumu dağıtıldı.

Karakoçan Başyut’ta yapılan Tohum dağıtım törenine Karakoçan Kaymakamı Abdullah Şahin, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Sadık Tatar, Erzurum DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Osman Demirdöğen, Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, Elazığ Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mustafa Küçükgün, Gıda ve Yem ŞUBE Müdürü Tuncay Özen, Karakoçan Tarım ve Orman İlçe Müdür V.  Murat Al,  İş insanı Sinan Ateş, Ziraat Odası Başkanı Necmettin Turgut,  çiftçiler ve ilçe tarım personelleri katıldı.

 

 

Açılış konuşmasını yapan Karakoçan Tarım ve Orman İlçe Müdür Vekili Murat Al yaptığı açıklamada, “İlçemiz 40000 büyük baş 90000 küçükbaş hayvanı ve 1200 ÇKS kayıtlı çiftçisiyle bölge üretiminde önemli bir yere sahiptir. İlçe Müdürlüğümüzce çiftçimizi destekleyerek üretimin arttırılması hedeflemekteyiz. Bu kapsamda İlçe Müdürlüğü olarak her yıl DAP ve Bakanlığımıza sunduğumuz projeler doğrultusunda yetiştiricilerimize alet, ekipman ve tohum noktasında destek sağlamaktayız. Sadece son 2 yıl içerisinde DAP projeleri kapsamında 1 adet taş toplama makinesi,  % 70 hibe ile 367 adet Süt Sağım makinesi, 190 adet otomatik yemlik, 20 adet süt soğutma tankı, 18 adet koyun kırpma makinesi ve 1 adet Katı gübre dağıtma römorku siz değerli üreticilerimizin hizmetine sunmuş bulunmaktayız. Bu yılda yine DAP projeleri kapsamında 267 çiftçimize %50 hibeli 80 ton macar fiği tohumu dağıtımı gerçekleştireceğiz” dedi.