Türkiye'nin İsveç'teki büyükelçilik binası önünde sözde bir siyasetçinin Kur'an-I Kerim'i yakmasına tepki gösteren Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, bütün Müslümanların bu olaylara karşı tepkilerini ortaya koyması gerektiğini söyledi.

İsveç'te ve Hollanda’da Kur'an'ı Kerim'e yönelik çirkin saldırıya tepki yağıyor. Başta Türkiye olmak üzere birçok İslam ülkesi İsveç'teki aşırı sağcı Paludan'ın ve Hollanda’daki Kur'an'ı Kerim yakılmasını ve alçak saldırılarını kınadı.

İzzetpaşa Camii’nde ikindi namazından sonra toplanan Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu açıklama yaptı.

Elazığ STK Platformu Dönem Sözcüsü Zafer Aksuoğlu, Kuranı kerime yapılan saygısızlığı lanetlediklerini söyleyerek: “Son günlerde önce İsveç sonra da Hollanda’da kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik iğrenç saldırılara şahitlik ettik. İşlenen nefret suçuna Avrupa’nın “özgürlük” adı altında gösterdiği hoşgörü, İslam’a düşmanlık konusunda içinde sakladığı nefretin dışavurumudur. Bu aşağılık eylemler bireysel suçlar değildir. Zira Avrupa’nın göbeğinde işlenen bu suç, resmi makamlar tarafından engellenmediği gibi izin verilmiş, polis koruması altında işlenmesine göz yumulmuştur. Bu durum kolektif bilinçaltına yerleştirilmiş İslam düşmanlığının provokatif eylemlerle geniş kitlelere yayılmasını hedefleyen kirli bir zihniyetin yansımasıdır. Canımızdan aziz bildiğimiz kitabımıza karşı yapılan saldırıları şiddetle lanetliyoruz. Avrupa’ya ilan ediyoruz ki, korkunun ecele faydası yoktur. Mushafına kirli ellerini uzattıkları Kur’an-ı Kerim’in hakikatleri, bir güneş gibi insanlığı aydınlatmaya devam edecek, sönmez nuruyla Avrupa’yı saplandığı batılın karanlığından kurtaracaktır.” Dedi

 

 

Aksuoğlu, bu tarz çirkin saldırılara verilecek en güzel cevabın Kuranı kerime sıkı sıkıya bağlanmak olduğunu belirterek: “Bu saldırılara verilecek en güzel cevap Yüce Kur’an’a sımsıkı sarılmamızdır. Buradan, Elazığ’dan tekrar söylüyoruz, siz bizim kutsal kitabımıza, değerlerimize saygısızlığı bir an önce son vermelisiniz ve bu çirkin olaylara karışan gafillere gerekli ceza verilmelidir, yoksa bu millet bunu unutmayacak ve günü, yeri geldiği zaman gerekeni yapacaktır. Şuna eminiz ki hak ile batılın savaşı hiçbir zaman bitmeyecek ve biz müminler olarak her zaman bu savaştan galip olarak çıkacağız” dedi.