• Dolar
  6.7403
 • Euro
  7.5619
 • G. Altın
  368.07
 • T. Altın
  2526.3

İstanbul’da gerçekleşen TEKNOFEST’e 81 ilden en çok katılımı sağlayarak, Elazığ damga vurdu. 81 ilin projelerinin sergileneceği TEKNOFEST’e Elazığ, en çok proje ile başvuran il oldu. Bilim ve sanat merkezi öğrencileri hazırladıkları 14 proje ile dikkat çekti.

 

Bilim Sanat Merkezi Müdürü Zülfü Yapıcı yaptığı açıklamada,

“Tüm Türkiye genelinde katılımın sağlandığı TEKNOFEST’e 14 proje ile katılmaya hak kazandı. Şu an sergilenen 8 proje ile birlikte, Türkiye’den en çok katılımın sağlandığı kurumlardan birisi. Bilim ve Sanat Merkezi İlimizi en iyi şekilde ve en çok katılım ile temsil edecek” dedi.

 

 

Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencisi Yiğit Ali Mayın ve el yapımı patlayıcıların imha edilmesi için hazırladığı miro isimli robotu hakkında bilgi verdi. Mayın,

“Bluetooth ile iletişim sağlıyorum. Uzaktan kontrol edilebiliyor. Üzerinde metal detektörü var. Şüpheli yere geldiğiniz zaman, metal detektör size bilgi veriyor. Genelde mayınlı el yapımı patlayıcılar metalden yapılıyor. Yaklaşınca size bilgi verdikten sonra fünye bırakma sistemi devreye giriyor. Fünyeyi bırakıp geri çekiliyorsunuz ve fünye ile imhayı gerçekleştiriyorsunuz” diye konuştu.

 

 

Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Mert ve Hüseyin ise hazırladıkları bina tasarımı hakkında bilgi verdi. Öğrenciler,

“TEKNOFEST’te insanlık yararına teknoloji, Afet Yönetimi kategorisinden girdik. Ülkemizde yaşanan terör olaylarında en çok polis teşkilatları, askeri bölgeler hedef alınmaktadır ve bombalı saldırılar yapılmaktadır. Biz de alınan hasarı en aza indirmek için bir bina tasarladık” ifadelerine yer verdiler.

Haber: Neriman Akbaş